نور معرفت

افتتاح نمایشگاه سیار 40 آینه

افتتاح نمایشگاه سیار 40 آینه

نور معرفت: مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در اولین روز از دهه كرامت و تا دوازدهم تیر امسال، همزمان با آغاز دوازدهمین جشنواره ماه هشتم در كتابخانه و موزه ملی ملك، میزبان نمایشگاه سیار «40 آینه» شد.


به گزارش نور معرفت به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، در این نمایشگاه تصاویری از سوره فاتحه الکتاب از ۴۰ نسخه خطی منتخب قرآن مجید از گنجینه باارزش نسخه های خطی بزرگ ترین موقوفه فرهنگی ایران به نمایش درآمد که با هدف شناساندن گنجینه خطی کتابخانه و موزه ملی ملک، بازخوانی و بازشناسی تاریخچه کتابت قرآن کریم و هنرهای پیوسته با آن مانند کتاب آرایی، خوشنویسی و تذهیب در چارچوب نمایشگاه سیار برگزار شده است.
در این نمایشگاه سیار، ۱۴ الحمد از بین قرآن های خطی متعلق به قرن های دهم تا چهاردهم هجری، مرقع ها و دیگر آثار خطی، کتابت شده توسط کاتبان بزرگی چون یاقوت مستعصمی، محمدتقی اصفهانی، محمدشفیع ارسنجانی، وصال شیرازی و علاءالدین تبریزی موجود در گنجینه ملک به مدت ۱۰ روز در این مجموعه به نمایش درآمده است.
همچنین همزمان با این نمایشگاه، دو جلد قرآن خطی از گنجینه موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران مربوط به قرن سیزدهم هجری قمری برای اولین بار به نمایش درآمده است.
یکی از این قرآن های نفیس بنا به دستور فتحعلی شاه قاجار توسط زین العابدین ابن محمدتقی اصفهانی معروف به اشرف الکُتاب در ۱۵ شعبان در سال ۱۲۴۷ به نگارش درآمده و نسخه دیگر نیز به دستور شاهزاده محمد ولی میرزا توسط محمد ابراهیم ابن محمد قزوینی در سال ۱۲۲۵ هجری قمری کتابت شده است.
علاقه مندان برای بازدید از آثار به نمایش در آمده در این نمایشگاه می توانند تا دوازدهم تیر هر روز از ساعت ۹ تا ۱۷ با رعایت پروتکل های بهداشتی و دستورالعمل های مربوط به موزه کتابخانه اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند.
منبع:

1399/04/05
20:35:05
5.0 / 5
2816
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد