نور معرفت

جلد اول کتاب  دروس فقهی (کتاب الحجر)

جلد اول کتاب  دروس فقهی (کتاب الحجر)

به گزارش نور معرفت جلد اول کتاب  «دروس فقهی (کتاب الحجر)» به قلم سیدمحسن مرتضوی به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، جلد اول کتاب «دروس فقهی (کتاب الحجر)» برگرفته از درس های آیت الله سیدحسن مرتضوی و به قلم سیدمحسن مرتضوی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۴۲۴ صفحه منتشر گردید.
این اثر برگرفته از مجموعه درس های خارج فقه آیت الله سید حسن مرتضوی است که به صورت موضوعی و گزینشی از مجموعه تقریرات معظم له در بیشتر از چهار دهه تدریس مستمر در حوزه علمیه خراسان سامانه یافته و تدوین شده است.
جلد اول این مجموعه به موضوعات مهم و پرکاربرد کتاب الحجر همچون بلوغ دختران، ولایت بر طفل، محجوریت سفیه، محجوریت مفلس اختصاص دارد که در سالهای ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ شمسی بر اساس متن «تحریر الوسیله» امام خمینی(ره) تدریس شده است.

ساختار اثر
در ابتدای این اثر، بعد از بیان مقدمه، «بلوغ دختران» در سه فصل مورد بحث و بررسی قرار گرفته است که عناوین این فصول عبارتند از: بررسی اقوال درباره سن بلوغ دختران، بررسی ادلّه نظر به بلوغ دختران در نُه سالگی، بررسی موانع تحقق بلوغ در نُه سالگی.
نویسنده در ادامه به «ولایت بر طفل» پرداخته است که در این میان، در چهار فصل به موضوعات ولایت أب و جد، ولایت وصی، ولایت حاکم، و ولایت عدول مؤمنین اشاره دارد.
«محجوریت سفیه در اسلام» عنوان سومین مطلب اثر مذکور است که ولایت سفیه، مسائل فروعات فقهیِ در رابطه با محجوریت سفیه، و همینطور حکم بیع اختباری در سه فصل بررسی شده است.
سپس، «محجوریت مُفلِس» عنوان مبحث بعدی این اثر است که در دو فصل معنای لغوی و اصطلاحی مفلس و ۲۱ مسأله درباره محجوریت مفلس تبیین شده است.

برشی از اثر
* عدم ثبوت ولایت برای مادر و سایر خویشاوندان
در مساله پنجم تحریر الوسیله سید الاستاد می فرماید: مادر بر اولاد و اموال اولاد خود ولایتندارد. همینطور جد اُمّی بر اولاد و اموال بچه های دختر خود ولایت ندارد و عموی طفل، برادر، دایی، خاله و عمه صغیر بر صغیر و اموال او ولایت ندارد.
درباره این مدعا دو مطلب وجود دارد: اولا: کلمات فقها ملاحظه می شود و ثانیاً: دلیل بر عدم ثبوت ولایت بیان می شود.
کلمات فقیهان همچون علامه حلی، صاحب جواهر، مرحوم بحرانی و امام خمینی به وضوح دلالت می کند مادر، جد مادری، عمو، عمه و خاله، ولایت ندارند. تنها مخالف در این مساله، اینجنید است که درباره مادر و جد مادری گفته است اگر پدر و جد نبود، آنها ولایت دارند. دلیل بر این نفی ولایت، فقدان دلیل بر ثبوت ولایت و تمسک به اصل، بلکه اصول مختلفی است.
علاقه مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می توانند به نشانی اینترنتی www.bustaneketab.ir رجوع کنند.
شایان ذکر است، مؤسسه بوستان کتاب با داشتن بیشتر از ۳۵۰ عنوان کتاب برگزیده در جشنواره های مختلف، ۳۰ نوبت بعنوان ناشر برگزیده معرفی شده که این خصوصیت در میانتمام ناشران کشور کسب این تعداد کتاب برگزیده و همزمان ناشر سال کشوری، حوزه، دانشجویی و... منحصربه فرد است که همچون این افتخارات میتوان به ۸ نوبت ناشر سال کشوری، ۹ نوبت ناشر سال حوزه، ۴ نوبت ناشر سال دانشجویی، ۲ نوبت ناشر برگزیدهنمایشگاه بین المللی کتاب تهران، ۲ نوبت ناشر تقدیری جشنواره کتاب سال کودک و نوجوان استان قم، ۱ نوبت ناشر سی سال پژوهش در انقلاب اسلامی، یک نوبت ناشر برگزیده کتاب سال قرآن کریم، ۱ نوبت ناشر سال جشنواره کتاب خانواده و... اشاره نمود.
منبع:

1401/03/29
09:11:57
5.0 / 5
360
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد