نور معرفت

پیوند کلیه خوک به انسان برای بار دوم

پیوند کلیه خوک به انسان برای بار دوم

به گزارش نور معرفت دانشمندان درحال نزدیک شدن به پیشرفتی بزرگ در زمینه پیوند اعضا هستند و این هفته محققان دانشگاه نیویورک خبر از پیوند کلیه خوک به انسان برای دومین بار دادند.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمودو، چنین پیوند عضوی نخستین بار دو ماه قبل بر روی یک فرد مبتلا به مرگ مغزی انجام گرفته بود و الان این پیوند جدید بدون ایجاد عوارض کوتاه مدت بار دیگر تکرار شده است. باآنکه تا رسیدن این فناوری به مرحله آزمایش بالینی راه درازی در پیش است.
این عمل اواخر ماه نوامبر در مرکز پزشکی "NYU Langone Health" توسط گروهی از جراحان انجام شد. مشابه نخستین پیوند، پزشکان کلیه ی خوکی که از نظر ژنتیکی بهبود یافته بود را درون بدن یک فرد مرگ مغزی قرار دادند. کلیه در محل اصلی خود در بدن قرار نگرفت بلکه به عروق خونی ران زبرین(upper leg) متصل شد. سپس این عضو جدید بوسیله ی یک محافظ پوشانده شد و محققان آنرا به مدت ۵۴ ساعت تحت نظر قرار دادند. در طول این ساعات، کلیه عملکرد طبیعی خویش را دنبال کرد و هیچ نشانه ای از پس زده شدن توسط بدن شخص دیده نشد.
اولین پیوند این چنینی در ماه سپتامبر انجام گرفت که در آن فردی مبتلا به مرگ مغزی که قرار بود از دستگاه جدا شود با موافقت خانواده اش برای انجام تحقیقات تحت پیوند عضو قرار گرفت. این دفعه هم به نقل از محققان در این پیوند جدید، گیرنده عضو، فردی اهداکننده بود که جان خویش را از دست داده و توسط دستگاه تنفس مصنوعی به حیات خود ادامه می داد.
دکتر "رابرت مونتگومری"(Robert Montgomery)، مدیر موسسه پیوند عضو "Langone Transplant" در اطلاعیه ای اظهار داشت: ما توانستیم نتایج پیوند قبلی را تکرار نماییم و نشان دهیم که این اعضای مهندسی ژنتیکی شده را میتوان بعنوان منبعی تجدیدپذیر برای خیلی از افراد که در سرتاسر جهان منتظر این هدیه نجات بخش هستند، مورد استفاده قرار داد.
اهدای عضو از حیوان به انسان مدت ها است که یکی از اهداف پزشکی بوده است. یک مورد از چالش های زیادی که محققان با آن روبه رو هستند این است که اندام شبیه ترین پستانداران به انسان هم تفاوت های نامحسوس اما مهمی با اندام انسان دارند. این تفاوت کوچک سبب پس زده شدن این اندام ها توسط بدن انسان بعد از انجام عمل پیوند عضو می شود.
یکی از محدودیت های اصلی پیوند عضو از خوک به انسان آن است که خوک ها به صورت طبیعی قندی به نام آلفا-گال(alpha-gal) تولید می کنند که در بدن انسان ایجاد نمی گردد اما خوک هایی که توسط محققان دانشگاه نیویورک مورد استفاده قرار گرفتند از نظر ژنتیکی مهندسی شده بودند تا این قند را تولید نکنند و پیوند آنها به انسان از نظر نظریه ایمن باشد.
اگرچه پیوند عضو از حیوانات به انسان مبحث بحث برانگیزی است اما نظرسنجی ها نشان داده که اگر چنین فناوری به طور گسترده در دسترس قرار بگیرد، بیشتر افراد آنرا خواهند پذیرفت. باآنکه هم اکنون چنین احتمالی دور از دسترس است. هردوی این جراحی ها بخشی از تحقیقات انجام شده توسط محققان دانشگاه نیویورک جهت بررسی عملکرد رویکردشان بود و مطالعات بیشتر دیگری قبل از رسیدن به آزمایش های بالینی که در آن بیماران واقعی و نیازمند به پیوند عضو شرکت می کنند، باید صورت گیرد. اما اگر همه ی این تحقیقات نتیجه بخش باشد، اهدای عضو حیوانات به انسان می تواند سالانه جان خیلی از کسانی که جان خویش را در لیست انتظار پیوند عضو از دست می دهند، نجات دهد.
منبع:

1400/09/26
20:19:20
5.0 / 5
629
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد