نور معرفت
آیت الله رشاد در واكنش به سفر پاپ به عراق؛

جناب پاپ به سرزمین سوخته عراق خوش آمدید!

جناب پاپ به سرزمین سوخته عراق خوش آمدید!

به گزارش نور معرفت آیت الله علی اکبر رشاد اظهار داشت: ما از حضور جناب پاپ از منطقه استقبال می نماییم ولی اینها پرسشهایی منطقی است که عرض می نماییم و توقع داریم ایشان نسبت به این پرسشهای اساسی پاسخ بدهند.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، آیت الله علی اکبر رشاد در آغاز درس خارج فقه القضاء در واکنش به سفر سه روزه پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان به کشور عراق نکاتی را بیان نمودند.
رئیس شورای حوزه های علمیه استان تهران عنوان کرد: در ابتدای درس امروز لازم می دانم به مناسبت سفر جناب پاپ به کشور همسایه ما عراق، بعنوان کسی که سالهای متمادی در جریان دیپلماسی بین الادیانی و گفت و گو های بینا دینی و بینا مذاهبی حضور داشته و نقش ایفا کرده است، و در سرتاسر جهان در همایش ها و کنفرانس های متعدد در مراوده با ادیان و مذاهب و مسالک معنوی مختلف شرکت و مشارکت فعال داشته است، چند نکته را عرض کنم.
وی اضافه کرد: این سفر حاوی جهات و نکات مثبت گوناگونی است، چنان که می تواند این رخداد از بعضی حیثیات جای تأمل هم باشد. اصولاً اینکه رهبران ادیان و اصحاب مذاهب به نقاط مختلف عالم سفر کنند و با مقامات و مردمان مناطق مختلف تماس بگیرند و گفتگو کنند امر مثبت و مستحسنی است. دیگر اینکه میان ادیان و مذاهب موجود خاصه ادیان توحیدی، تعاملات مثبت و روابط فعالی برقرار باشد و از رهگذر دیپلماسی دینی در جهت حل مسائل جهان و مناطق و کاهش آلام بشر و ملل مظلوم و مستضعف گام برداشته شود خوب است. ثالثاً سرکشی اصحاب ادیان به پیروانشان در هر نقطه عالم سنت پسندیده ای است و نهایتاً ملاقات و مواجهه رهبران تراز اول ادیان و مذاهب با هم با برنامه و اهداف خالص و سالم و مستقل از نفوذ اصحاب قدرت و ثروت، و به دور از اغراض سیاسی منفی پنهان بسیار کار با ارزشی است و حتی لازم است. کاش مراجع بزرگوار ما هم به این سنت های عنایت بفرمایند تا ملل مسلمان از مواهب و برکات این دست سفرها بهره مند شوند.
آیت الله رشاد افزود: این دست ملاقات ها گاه می تواند بر فضای عمومی روابط پیروان ادیان و مذاهب و حتی مناسبات بین دولت ها تأثیرگذار باشد، و بسا مایه ارتقا آرامش و امنیت مناطق و سبب افزایش صفا و صمیمت بین ملل و دول مختلف گردد.
ذکاوت مرجع اعلای نجف
این مدرس حوزه اضافه کرد: در این سفر مقرر است جناب پاپ با مرجعیت اعلای شیعه در نجف هم ملاقات داشته باشد که رخداد بسیار با ارزش و کم سابقه ای است. اینکه مرجع اعلای عراق از چنین ملاقاتی استقبال فرموده نشان دهنده هوشمندی، ذکاوت و کیاست حضرت آیت الله سیستانی (حفظه الله) است. اساسا در ملاقات، معظم له با رهبر کاتولیک ها که رئیس دولت شهر واتیکان هم قلمداد می شود، نکات مهمی را به پاپ گوشزد و سفارش خواهند فرمود و چه بسا سفارش های ایشان بر روی رفتار جناب پاپ و دستگاه واتیکان و دول و ملل مسیحی مؤثر خواهد افتاد، و این جهت بسیار پرارزش است.
نکات و جهات تأمل برانگیز
آیت الله رشاد افزود: به هر حال اینها بخشی از نکات و جهات مثبت و پرارزش این سفر و سفرهایی از این دست قلمداد می شود. لکن برخی نکاتی هم وجود دارد که میتوان و می باید مورد تأمل قرار گیرد و هیچگاه نباید از آنها غافل شد. به هر حال اینکه رهبر سریر مقدس و اسقف اعظم کاتولیک رم جناب آقای «خورخه ماریو برگولیو» ملقب به «فرانسیس» از میان حدود ۲۰۰ کشور رسمی جهان، برای سفر، عراق را برگزیده است می تواند جای سوال و تأمل باشد، ایشان از این سفر چه مقصود و اندیشه ای در سر دارند؟ اگر به پیشینه مواضع و سوابق جناب پاپ رجوع نماییم می بینیم ایشان جزو اسقف های تندرو ضد مسلمان ها تلقی می شده و زمانی که ایشان بنا شد بعنوان پاپ انتخاب بشود این مطلب در فضای عمومی روابط بین الادیانی منعکس شد که ایشان با گفت و گوهای دینی موافق نیست. و عملاً این مطلب آشکار شد و در اوایل کار ایشان، جریان گفت وگوهای دینی مختل شد، در حالیکه بین مذاهب و ادیان متعدد و به صورت خاص بین متفکران ایرانی و اندیشمندان شیعی با مذهب کاتولیک مسیحی رم گفت وگوهایی جریان داشت و بنده هم در آن حضور داشتم، تا مدتی مساله گفت وگوهای فیما بین مبتلا به اختلال شد تا به تدریج مجدداً این جریان احیا و فعال شد.
گفت و گوی ادیان یا هدایت مشرکان
تولیت حوزه علمیه امام رضا (ع) تصریح کرد: اصولاً در مجموعه گفت و گو های دینی، بویژه با ظرفیت دستگاه واتیکان، به رغم آثار مثبت، برخی جهات منفی هم دیده می شد، که بنده این را به تجربه دریافتم که کمتر همایش و کنفرانس بین الادیانی برگزار می شد که پشت پرده آن، مردان سیاست و مقامات رسمی کشورها زمام کار را در دست نداشته باشند، و عناصری از سرویسهای اطلاعاتی و امنیتی دولت ها، آشکار و پنهان در جلسات حضور نداشته باشند. و اصولاً آن دستگاهی که به اصطلاح به شورای اسقفی یا پاپی گفت و گوی ادیان نامگذاری و شناخته است تا اوایل دهه شصت قرن بیستم (۱۹۶۳ م) شورای هدایت مشرکان نام داشت و غرض آنها از مشرکان، مسلمین بود. و پس از آن بر مبنای یک سیاست راهبردی آن عنوان به شورای گفت و گوی دینی تغییر نام یافت. تندروی ها و بدرفتاری های و تعرض ها و تعارض هایی که مسیحیت تندرو و افراط گرا در طول تاریخ با مسلمانان داشت و سبب شد وقایع تلخ بزرگی مانند جنگ های صلیبی و حمله های سپاه مسیحی به جهان اسلام به فرمان پاپها به بهانه کشورگشایی و سرکوب مسلمین اتفاق افتاد، که همگان در جریان حوادث مذکور قرار دارند و هم آنچه در داخل کشورهای مسیحی تحت اشراف و سلطه پاپهای زمان، حتی نسبت به خود مسیحیان و دانشمندان مسیحی در قرون وسطی واقع می شد، یک دفعه دیگرگون گشت و سیاستی پیدا شد بعنوان «گفت وگوی ادیان»، اینکه در گفتگوی ادیان چه اهدافی تعقیب می شود این بماند و من این مورد را در یک سخنرانی چند سال پیش از این زمانی که در حوزه علمیه قم کنفرانسی در این خصوص برگزار شده بود اهداف پنهان این دست جریان ها را توضیح داده ام.
چرا عراق؟ چرا اکنون؟
آیت الله رشاد افزود: به هر حال این یک سوال است که جناب پاپ در این سفر به این منطقه چرا؟ و در بین تمامی کشورهای دنیا، عراق چرا؟ و چرا اکنون؟! آیا بهتر نبود ایشان در زمانی که رئیس جمهور مسیحی آمریکا که به بهانه واقعه یازده سپتامبر، مدعی بود به الهام الهی به کشورهای اسلامی منطقه لشگرکشی کرده است! به این منطقه هجوم کرد و ملت مظلوم افغانستان و عراق را قتل عام کرد و به صورت بی سابقه ای در سرتاسر منطقه اقدام به ایجاد پایگاه های نظامی و جاسوسی کرد! بهتر نبود دستگاه واتیکان به بوش می گفت تو به چه حقی ادعای الهام الاهی می کنی؟، خدا به کسی فرمان جنگ و ظلم نمی هد، قتل عام و ویرانگری الهام نمی نماید. آیا بهتر نبود در آن زمان پاپ به عراق و افغانستان سفر می کرد و اظهار می داشت که به نام مسیحیت، مسلمانان را قتل عام نکنید.
آقای پاپ سری به یمن بزنید
وی اضافه کرد: و الان بهتر نیست جناب پاپ فرانسیس در این میان، به یمن هم سری بزند و از آنجا به پشتیبانان رژیم بی رحم و به ظاهر مسلمان و به باطن یهود که همگی مسیحی و غالباً کاتولیک اند پیام بدهد که این منطقه را به بازار کاذب فروش سلاح های مرگبار و آزمایشگاه تسلیحات کشتار جمعی جدید خود بدل نکنید؟ و آیا بهتر نیست ایشان به یمن به خاک و خون کشیده سفر کند و دستی به سر ده ها هزار یتیم گرسنه و در حال احتضار یمنی بکشد که با سلاح های کشتار مسیحیان والدینشان کشته و منابع و ذخایرشان نابود شده و خانه هایشان ویران شده، هستی شان از بین رفته است؟، و آیا آقای پاپ نمی داند که اگر دولت های غرب مسیحی دست از پشتیبانی صهیونیست ها و سعودی ها در منطقه بردارند، جنگ تمام خواهد گشت و منطقه امن و آرام خواهد شد، و ملت های منطقه از شر آنها خلاص خواهند شد، و این دو دولت غدار و جبار نابود خواهند شد. جناب فرانسیس چه اقدامی در جهت رفع و دفع جنگ و جنایت در مناطق مختلف همچون این منطقه کرده است؟
چرا ترور فرمانده نابودی داعش را محکوم نکردید؟
این استاد حوزه در ادامه ضمن اشاره به اینکه آیا ایشان که مدعی صلح طلبی اند، آیا بهتر نبود زمانی که همین عراق مورد هجوم آمریکا قرار گرفته بود لااقل یک بیانیه شدیداللحن می داد که مردم بیگناه را نکشید و ایشان که هم اکنون در حال سفر به عراق هستند آیا جا ندارد که در گوشه ای سخنرانی هایشان اشاره کنند که چرا نیروهای آمریکایی اخیراً این حمله وسیع را به نیروهای نظامی رسمی عراق که در حال حراست از مرزهای کشور خودشان بوده اند داشته و این همه جوان مؤمن و مدافع مرزهای کشور خودشان در همین روزها قتل عام کرده اند، تعرضی و تذکری بدهند؟ و کشته شدند؟! آیا جا نداشت که به آقای ترامپ مسیحی می اظهار داشت که چرا یک فرمانده برجسته نظامی را که بزرگترین و گسترده ترین نقش را در نابودی داعش و پیشگیری از خشونت در منطقه و تجاوز به دیگر کشورها ایفا کرد، چرا ترور کردید و رسماً و با کمال وقاحت مسؤولیت جنایت را پذیرفتید؟! و چرا رئیس جمهور یک کشوری رسماً مدعی می شود و اعلام می کند که شخصاً دستور دادم که فرمانده رسمی یک کشور که میهمان یک کشور دیگر است را ترور کنند؟!! آیا این دست جنایت ها جای اعتراض و یک پیام از جانب پاپ را نداشت؟
آقای پاپ چرا حالا؟
رئیس و مؤسس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در انتها اشاره کرد: البته که بهرحال با تمام این مسائل، تنها در حد یک گله است که عرض می کنم آقای پاپ چرا حالا؟ به تعبیر شاعر ایرانی که حالا که: «دارها برچیده خون ها شسته اند»! و جناب پاپ می خواهند قدم به سرزمین سوخته و ملت داغدیده عراق بگذارند، عراقی که هزاران یتیمی که بر اثر ظلم مدعیان مسیحیت والدین خویش را از دست داده اند!
ما از حضور جناب پاپ از منطقه استقبال می نماییم ولی اینها پرسشهایی منطقی است که عرض می نماییم و توقع داریم ایشان نسبت به این پرسشهای اساسی پاسخ بدهند.


منبع:

1399/12/16
13:51:05
0.0 / 5
1006
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد