نور معرفت

بیانیه مركز گفت وگوی ادیان درباره تداوم موضع گیری های اسلام ستیزانه حاكمیت فرانسه

بیانیه مركز گفت وگوی ادیان درباره تداوم موضع گیری های اسلام ستیزانه حاكمیت فرانسه

نور معرفت: مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درباره تداوم موضع گیری های اسلام ستیزانه حاکمیت فرانسه درباره «منشور اصول اسلام فرانسه» اطلاعیه ای را صادر کرد.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی؛ مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با اظهار تاسف از تداوم موضع گیری های اسلام ستیزانه حاکمیت فرانسه، مراتب نگرانی خودرا از فشارهای سازمان یافته هفته های اخیر دولت مردان و قسمتی از رسانه های گروهی این کشور، بر اقلیت بزرگ جامعه مسلمانان فرانسه، با ملزم ساختن برخی از سازمان های مسلمانان این کشور بر امضای «منشور اصول اسلام فرانسه» اعلام می دارد.
در بیانیه مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی آمده است؛ دولت فرانسه و رئیس جمهور این کشور، در امتداد رخدادهای ناگواری که از اهانت نشریه ای زرد به ساحت قدسی سرور و مقتدای مسلمانان جهان حضرت محمد (ص) شروع گردید و به وقایع ناگوار خشونت باری انجامید، همچنان به بهانه دفاع از ارزش های جمهوری فرانسه و پشتیبانی از آزادی بیان و دفاع از لائیسیته، بر طبل اسلام هراسی می کوبد.
درادامه این بیانیه تاکید شده است؛ بدیهی است که شهروندان هر کشوری تابع قوانین کشور متبوع خود باشند و شهروندان دیگر کشورها نیز که در کشوری دیگر اقامت گزیده اند، به قوانین کشور محل اقامت خود احترام گذارند، لیکن وضع ضوابطی تبعیض آمیز در باره جامعه مسلمانان فرانسه و مداخله در باورهای دینی ایشان و مجبور ساختن ایشان به اقرار به دینی به نام "اسلام فرانسوی" بجای اسلامی که خداوند بر پیامبرش (ص) نازل کرده است، نه با حقوق بشر موافقت دارد و نه با آزادی هایی که ارزش های جمهوری فرانسه داعیه دار آنست.
دربخش دیگر این بیانیه یادآور شده است؛ اصطلاحاتی چون "اسلام فرانسوی" و "اسلام سیاسی"، همانند "مسیحیت فرانسوی"، "یهودیت فرانسوی" و "مسیحیت سیاسی" و "یهودیت سیاسی"، تعابیری مبهم و نامفهوم است که روشن است در این منشور، غرض آلوده به کار رفته است.
اقرار گرفتن الزامی از مسلمانان این کشور، یادآور دوران تاریک تفتیش عقاید یا انگیزاسیون در اروپاست. بر خردمندان پوشیده نیست که این دست رفتارهای منافی حقوق بشر، جز به تقویت افراط گرایی و ترویج خشونت نمی انجامد.
مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ ها، از رهبران دینی، فرهیختگان و اندیشمندان جهان؛ خصوصاً در کشور فرانسه، درخواست می کند که دولت مردان فرانسه را به خردورزی و رعایت عدالت و انصاف فراخوانند.
دربخش پایانی این بیانیه آمده است؛ مناسب آنست که حاکمیت فرانسه، بجای ورود در حوزه ایمان و اعتقادات مسلمانان این کشور و تحمیل لائیسیته، از حریم حقوق و آزادی های ایشان پاسداری کند و بجای اشاعه اسلام هراسی در جامعه فرانسه و ایجاد هیاهوهای تبلیغاتی، مداراجویی، روامداری و همزیستی مسالمت آمیز را در این جامعه نهادینه سازد و از پدید آمدن زمینه هایی که سبب اهانت به مقدسات ادیان و جریحه دار شدن احساسات باورمندان به ادیان الهی می گردد جلوگیری نماید.
مرکز گفت وگوی ادیان و فرهنگ ها
سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
بهمن ۱۳۹۹ - رجب ۱۴۴۲- فوریه ۲۰۲۱
منبع:

1399/11/30
18:16:46
0.0 / 5
899
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد