نور معرفت
آیت الله رشاد:

سخن غیر علمی زدن به نام طب اسلامی تضعیف جایگاه دین است

سخن غیر علمی زدن به نام طب اسلامی تضعیف جایگاه دین است

به گزارش نور معرفت آیت الله علی اکبر رشاد تصریح کرد که سخن غیر علمی زدن به نام «طب اسلامی» تضعیف جایگاه دین است.به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، آیت الله علی اکبر رشاد در درس خارج فقه القضاء در مبحث «وظاف قضائی ولی امر»، در واکنش به اظهارات اخیر بعضی از مدعیان طب اسلامی عنوان کرد: احمد بن محمد بن خالد بَرقی از امام علی (ع) نقل کرده که حضرت فرموده اند: «یجبُ علی الإمام أن یحبِسَ الفساقَ مِن العلماء و الجُهّال مِن الأطبّاء و المفالیس مِن الأکرِیاء». (وسائل: ج18، ص221، باب 32 از أبواب کیفیّة الحکم، حدیث 3.) بر امام مسلمین واجب است که سه گروه را بازداشت و زندانی کند: ۱. علمای فاسق، ۲. اطبای جاهل، ۳. متصدیان حمل و نقل مفلس فاقد سرمایه. این سه طبقه از طبقات مهم جامعه اند، چون: دین مردم در دست گروه اول است، و جان مردم دست گروه دوم است. مال مردم دست گروه سوم است. علمایی که فاسق هستند و مقتضیات این شأن و صنف مقدس را رعایت نمی کنند سبب لطمه زدن به عقائد مردم می شوند، افرادی که دست به طبابت می زنند ولی جاهل هستند و از سر علم و روش های علمی طبابت نمی کنند، در حقیقت طبیب نیستند و برای خود دفتر و دستگاه طبابت راه انداختند و جان مردم را به خطر می افکنند، و کسانی که حمل و نقل نفوس و اموال را بر عهده دارند سرمایه ها و اموال مردم به باد می دهند، بسا این عنوان سوم شامل حمل و نقل اموال و دارایی ها به شیوه های مدرنی مانند عملیات بانکی هم بشود؛ بر امام واجب است این افراد از این این سه صنف مهم را دستگیر و حبس کند.

وی اضافه کرد: در دوران های گذشته این گروهها وجود داشتند و لطمات بسیاری به مردم می زدند، امروز هم هستند، اما در گذشته حکومت دینی برقرار نبود و فقها فاقد بسط ید بودند و درباره آنها نمی توانستند کاری بکنند، اما در روزگار کنونی این روایت فرصت اجرای فراوان دارد چون که حالا الحمد لله حکومت اسلامی برپاست و فقیهی جامع، متقی، عادل، هوشمند، کاردان، کارآمد، قاطع، شجاع، دلسوز در رأس امور است و قوای سه گانه و نهادهای مسؤولی هم برای اجرای قوانین و عدالت در جایگاههای مربوط حضور دارند. با این وجود متأسفانه شاهد صحنه های هرج و مرجی در حوزه دیانت، طبابت و اموال مردم هستیم.

آیت الله رشاد افزود: باکسانی که از علم دین هم بهره ای دارند اما ملتزم به مقتضیات این شأنیت یعنی عالم دینی بودن نیستند و مرتکب خلاف شرع و شان می شوند باید برخورد جدی شود. اگر پیش از انقلاب اسلامی کسانی با لباس روحانیت مرتکب فساد می شدند شرایط بگونه ای نبود که زمینه مقابله و کیفر آنان فراهم باشد، بسا حتی اگر کیفر می شدند رژیم بی رحم و هتاک پهلوی از آنان حمایت می کرد اما الآن چنین نیست.

تولیت حوزه علمیه امام رضا (ع) با تکیه بر اینکه در حکومت اسلامی هیچ روحانی نباید و نمی تواند مرتکب فسق و فساد شود و آزاد در بین مردم راه برود، عنوان کرد: یکی از مواریث گرانبهای حضرت امام راحل (قده) راه اندازی دادگاه ویژه روحانیت بود، این اقدام نشانه ذکاوت، دوراندیشی، خردمندی او و مبین عدالت خواهی و اهمیت مضاعف قائل شدن نسبت به اجرای حد و حق در مورد این قشر اجتماعی حساس است و به این معناست که ایشان توجه داشتند که خطای روحانیت می تواند نسبت نظام، انقلاب و دین مردم بسیار مخاطره آمیز باشد و باید با آن جدی تر برخورد شود.

رئیس شورای حوزه های علمیه استان تهران در ادامه ضمن اشاره به اینکه دادگاه روحانیت برکات زیادی در این سال ها داشته است، اظهار داشت: افراد متخلف بسیاری تا کنون در این دادگاه مجازات شده اند، افراد زیادی که فاقد صلاحیت بودند از این سلک اخراج شدند و بعضی دیگر هم که ممکن بود مرتکب خطا شوند جرأت نمی کنند خطا کنند؛ ازاین رو دادگاه روحانیت یک نهاد بسیار با برکتی بوده است.

وی با اشاره به اینکه حیثیت روحانیت حیثیت یک فرد نیست بلکه حیثیت یک جماعت است، اظهار داشت: طبقه علما و روحانی همانند عمامه سفیدشان می ماند که اگر نقطه سیاهی بر آن نقش ببندد دیده می شود، ازاین رو روحانیون باید مراقب کردار و رفتار خود باشند. گاهی اوقات وقتی یک روحانی خطا می کند درست است که فرد خطا کرده اما تصور مردم و بازتاب مسئله دامن جامعه روحانیت بلکه ایمان و دیانت را می گیرد و همه متهم می شوند، دین تضعیف می شود. از این جهت خلاف و تخلف فرد روحانی جرم مضاعف است و اقتضای کیفر مضاعف دارد.

آیت الله رشاد ضمن اشاره به اینکه روحانیت همواره در بین اقشار مختلف اجتماعی پاک ترین قشر بوده است و هنوز هم چنین است و اگر بعضاً خطایی از کسی سر زد نباید آنرا به پای همه روحانیت نوشت، تصریح کرد: در بین اقشار اجتماعی کمترین متخلفین در ارتباط با جامعه روحانیت می شود. روحانیت باید عادل باشد اما نباید از او انتظار عصمت داشت، و همین مقدار هم باید از آنان توقع داشت؛ اما مشاهده خدشه در عدالت روحانیت قهرا خدشه بر دیانت وارد می نماید و بنابراین آقایان باید مراقب رفتارهای خود و افراد همصنف خود باشند.

تولیت مدرسه علمیه امام رضا (ع) درمورد جایگاه و قداست لباس روحانیت، اظهار داشت: لباس روحانیت، لباس رسالت و امامت یعنی مسؤولیت و راهبری است. روحانیت الگو است و اگر الگوها لغزش کنند آن لغزش به کسانی که از آنان الگوپذیری دارند منتقل می شود و در نهایت فساد در جامعه توسعه می یابد. و اگر کسی در لباس روحانیت خطا کند به حیثیت دین ضربه می زند. ازاین رو در جامعه باید قاعده و قانونی را تأسیس و تنظیم کرد که مطابق شئون جرم تعریف و کیفر تعیین شود تا کسانی که شأن بالاترین دارند جرم و کیفر آنان دو برابر باشد.

عضو فقهی هیات امنای فرهنگستان علوم پزشکی خاطرنشان کرد: اطبای جاهل و فاقد دانش و تخصص که با سلامت و جان مردم بازی می کنند حکومت اسلامی موظف به برخورد قانونی و بازداشت آنان است، اظهار داشت: متأسفانه در دهه اخیر از طب مکمل که شامل انواع «طب سنتی» و «طب اسلامی» و غیره می شود سو استفاده بسیاری شده و در آن افراط صورت می پذیرد؛ برای مثال کسی که می آید و می گوید واکسن کرونا را نباید زد؛ این چه حرفی است که زده می شود! چنانچه رهبر معظم انقلاب در مورد یک نوع خاص واکسن و از کشور خاص وارد می شود و مشکوک است و احتمال توطئه در آن می رود حکم یا فتوا به تحریم می دهند به مفهوم تحریم مطلق واکسن نیست، این تحریم و منع ناشی از حکم عقل و شرع است چونکه به دشمن در حال جنگ که به هرطریقی و از هر فرصتی برای توطئه ضد ما استفاده می نماید نباید اعتماد کرد، عقل و شرع می گوید نباید به دشمنی که با وی در حال جنگ هستیم اعتماد کنیم؛ دولت آمریکا با ایران در حال جنگ است چطور می توان به این دشمن اعتماد کرد که امنیت و سلامت مردم را به تدابیر آنها سپرد؟ کدام عاقلی در حوزه دارو و درمان به دشمن جانی جان خود اعتماد می کند؟

این استاد خارج فقه و اصول حوزه تصریح کرد: در همین حین که مقام معظم رهبری فتوا می دهند عده ای هم می آیند و می گویند اصلاً نباید واکسن زد؛ این کلام خلاف عقل، شرع و علم است. این چه حرفی است که گفته می شود اگر کسی واکسنی را تزریق کند احساسات جنسیتی او تغییر می کند؛ این سخن بر مبنای چه مبنای علمی گفته می شود؟ اگر کسی چنین سخنی بگوید مرتکب جرم شده است. و اگر کسی به طور غیرعلمی که جان انسانها را به مخاطره می افکند تجویز طبی کند و بر اثر آن جسم و جان افراد لطمه ببیند مرتکب جرم شده و ضامن است

تولیت حوزه علمیه امام رضا (ع) در انتها تصریح کرد: کسانی که ادعای طبابت می کنند در حالیکه طبیب نیستند در اصل با جان مردم بازی می کنند و بدتر از آن این است که آنان بیایند و به اسم طب اسلامی این اظهارات را بیان کنند این جرم مضاعف است چونکه با این سخن اسلام را بدنام می کنند در حالیکه علم و دین تعارضی با یکدیگر ندارند. اینکه عده ای بیایند و بر مبنای روایات بی سند فتوای طبی صادر کنند این خلاف شرع و عقل و علم است. این افراد آبروی حوزه، دین و روحانیت را می برند و به شائبه تعارض دین و علم دامن می زنند، و جامعه علمی به دین بدبین می کنند و این لطمه به دین و ایمان وارد می نماید و جرم است.
1399/11/26
11:42:15
0.0 / 5
1049
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد