نور معرفت
استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در گزارش نور معرفت عنوان كرد:

شكرگزاری و ساده زیستی مهم ترین درس از زندگی فاطمه(س) برای شیعیان

شكرگزاری و ساده زیستی مهم ترین درس از زندگی فاطمه(س) برای شیعیان

به گزارش نور معرفت حجت الاسلام و المسلمین پاک نیا ضمن اشاره به سیره حضرت فاطمه (س) در زندگی اظهار داشت: شکرگزاری و ساده زیستی مهم ترین درسی است که خانواده ها می توانند از صدیقه طاهره الگوبرداری کنند.حجت الاسلام و المسلمین «عبدالکریم پاک نیا» در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به سیره تربیتی حضرت فاطمه زهرا (س) اظهار نمود: باید توجه داشته باشیم که عملکرد تربیتی آن حضرت متأثر از والدینی بود که در دامان آنها رشد کرد، به بیان دیگر رویکرد حضرت در زندگی مرهون تربیت نبوی است.
استاد سطح عالی حوزه علمیه قم اظهار داشت: تمامی حرکات و سکناتی که حضرت فاطمه (س) در تربیت فرزند داشت برگرفته از تربیت وحیانی و الهی پیامبر اکرم (ص) بود؛ آن حضرت بر خلاف دخترانی که در آن روزگار چنین پشتوانه ای نداشتند در چارچوب این مهد تربیتی به سن نوجوانی و جوانی رسید و بعد از ازدواج خود یک مربی برای فرزندانش بود. در اینجا باید توجه داشته باشیم که عمده ترین مسئله در تربیت فرزند مسئله مربی است، هرچه قدر مربی در دوران کودکی تربیت صحیحی دریافت کرده باشد در تربیت فرزندان موفق تر خواهد بود. این مسئله در مورد دختر پیامبر (ص) به شکل تام و تمام صدق می کرد.
وی اضافه کرد: یکی از مسائلی که در مورد سیره تربیتی حضرت فاطمه (س) نسبت به فرزندانش قابل توجه است مبحث فضائل اخلاقی و عبادی است که به فرزندان با عمل خود آموزش می دادند. مسئله عبادت حضرت، دعا برای همسایه، پاسخگویی با صبر به کسانی که از ایشان سوال داشتند و مواردی از این دست سبب می شد تا فرزندان نوع برخورد با دیگران را به خوبی بیاموزند؛ همینطور مسئله ساده زیستی و شکرگزاری سرور زنان دو عالم هم مثال زدنی است. سلمان فارسی می گوید: روزی حضرت فاطمه را دیدم که چادری وصله دار و ساده ای بر سر داشت، تعجب کردم و گفتم: عجبا! دختران پادشاهان ایران و روم بر کرسی های طلایی می نشینند و پارچه های زر بافت به تن می کنند؛ امّا این دختر رسول خداست که نه چادرهای گران قیمت بر سر دارد و نه لباس های زیبا!
شکیبایی در زمان بروز مشکلات زندگی از مسائلی است که زهرای مرضیه به فرزندان خود آموخت و ذیل همین تربیت بود که زینب کبری (س) در کربلا این جمله را بر زبان آورد که «ما رأیت الا جمیلا».
حجت الاسلام و المسلمین پاک نیا با اشاره به اینکه سادگی و شکرگزاری حلقه مفقوده زندگی خانواده ها است، خاطرنشان کرد: فرزندانی که امروز در خانواده شیعیان تربیت می شوند چند مشکل دارند؛ نخست آنکه پر توقع هستند، این خصوصیت سبب می شود که فرزندان ناسپاس شوند، وقتی والدین چنین باشند طبیعتاً این صفت به فرزندان هم منتقل می شود و زمانی که انتظارات شأن برآورده نمی گردد ناراحت می شوند و سر ناسازگاری می گذارند در حالیکه از نعمات فراوانی برخوردار می باشند و قدر نمی دانند.
وی خاطرنشان کرد: این دو مؤلفه یعنی سادگی و شکرگزاری پیام زندگی حضرت زهرا (س) به خانواده های ماست، هر روز تلاش می نماییم که زندگی مادی بهتری را برای فرزندان فراهم نماییم اما عملاً می بینیم که معنویت از زندگی شأن رخت بر بسته یا روز به روز کمرنگ تر می شود؛ حال آنکه زندگی حضرت زهرا (س) در نهایت سادگی بود و این رویکرد حضرت برای امروز ما یک درس است. از طرفی شکیبایی در زمان بروز مشکلات زندگی از دیگر مسائلی است که زهرای مرضیه به فرزندان خود آموخت و ذیل همین تربیت بود که زینب کبری (س) در کربلا این جمله را بر زبان آورد که «ما رأیت الا جمیلا».
استاد سطح عالی حوزه علمیه قم اظهار نمود: درس دیگری که از سیره تربیتی حضرت فاطمه (س) می آموزیم، کار، تلاش و خیرخواهی برای فرزندان است؛ آن حضرت ارزش فعالیت را به فرزندان آموزش دادند. امروز ما عادت کرده ایم که شغلی راحت برای فرزند خود پیدا نماییم، شغلی که حقوق ثابت داشته باشد اما دیگر برایمان مهم نیست که فرزندمان چه خدمتی به جامعه می کند و آیا اساساً از ظرفیت وجودی که خداوند در وجودش نهاده استفاده می نماید یا خیر. امروز به مدرک، شهرت پدر یا خانواده می نازند اما اینکه آیا خودشان در جامعه دردی را دوا می کنند یا خیر گویا اصلاً مهم نیست؛ در حالی در زندگی حضرت زهرا (س) و امام علی (ع) سرتاسر ابعاد معنوی و آموزشی به فرزندان را مشاهده می نماییم.
وی در بخش دیگری از مباحث خود ضمن اشاره به اهمیت آموزش تعامل با دیگران به فرزندان اظهار داشت: یکی از خصوصیت ما ایرانی ها میهمان نوازی است، البته این روزها به علت انتشار کرونا امکان دید و بازدید وجود ندارد اما نکته در برقراری ارتباط با میهمان است. سیره حضرت زهرا (س) و حضرت امیر (ع) در مواجهه به میهمان بسیار قابل توجه است، برای مثال زمانی که حضرت فاطمه (س) در بستر نقاهت از بیماری بودند خلیفه اول و دوم به منزل آن بزرگواران آمدند و درخواست ملاقات داشتند، حضرت فاطمه (س) رضایتی به این دیدار نداشت اما به حضرت امیر (ع) فرمود: «علی جان خانه توست و من همسر تو هستم هر آنچه که می خواهی انجام بده.»، این برخوردی بسیار قابل توجه است چونکه هم نوع مواجهه با افرادی را نشان داده است که حضرت از آنان رضایتی نداشتند و از طرفی همراهی و تعامل با همسر، مسأله ای که امروز بسیار باید مورد توجه خانواده ها باشد.
حجت الاسلام و المسلمین پاک نیا در ادامه اظهار داشت: ازجمله دیگر مواردی که در مورد سیره تربیتی حضرت فاطمه (س) باید مورد توجه قرار گیرد عفت و حیایی است که آن حضرت به فرزندان خود آموختند. این ماجرا مشهور است که روزی نابینایی به خانه حضرت آمد و فاطمه (س) با ورود آن مرد حجاب خویش را کامل کرده و پشت پرده رفتند، وقتی که پیامبر اکرم (ص) در مورد علت این مسئله از حضرت سوال کردند ایشان فرمودند: «اگر او را مرا نمی بیند اما من او را می بینم و او بوی زن نامحرم را احساس می کند.» و در اینجا بود که پیامبر (ص) فرمود: «اشهد انک بضعه منی».
وی با تکیه بر اینکه امروز بیشتر از هر زمانی به سیره تربیتی حضرت فاطمه (س) در عرصه حجاب و عفاف نیاز داریم، اضافه کرد: این مهم زمانی میسر می شود که فرهنگ حجاب در خانواده ها نهادینه شود. طبیعتاً در نیل به این هدف در گرو ترویج آموزه های زندگی فاطمی در جامعه از راه فعالیتهای مختلف دینی فرهنگی است.


منبع:

1399/10/27
18:35:15
0.0 / 5
964
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد