نور معرفت
یك مدرس حوزه علمیه قم:

شیوه نامه نقل كرامات و روایت در صداوسیما تدوین شود

شیوه نامه نقل كرامات و روایت در صداوسیما تدوین شود

نور معرفت: به دنبال انتشار سخنان حجت الاسلام و المسلمین صدیقی درباره مرحوم آیت الله مصباح یزدی از یکی از شبکه های سیما، یک مدرس حوزه علمیه قم، سفارش ای با عنوان ˮضرورت تدوین شیوه نامه نقل کرامات و روایت در صدا و سیماˮ کرده است.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، متن کامل مطلب "ابوالقاسم علیدوست"، مدرس حوزه علمیه قم، خطاب به صداوسیما بدین شرح است:
«بسم الله الرحمن الرحیم
شیوه نامه نقل کرامات و روایت در صداوسیما تدوین شود. (توصیه ای که قاعدتا شنیده نخواهد شد!)
واقعش این است که با ورود تعدادی از اعزه، این جانب قصد گذاشتن این یادداشت را نداشتم. اما برخی مطالب به قدری بر حقیر فشار آورد و به جانم افتاد که تصمیم گرفتم به برخی نکات اشاره کنم:
1. دین خدا در طول تاریخ در سایه کوشش های عالمان بزرگ حفظ گردیده است و البته در کنار هدایت عالمان آنجا که نیازی به ذوق، شعر و مرثیه سرایی بود شاعرانی و مداحانی به ضرورت و ندرت و با کنترل عالمان غیور به مرثیه سرایی و شعرخوانی می پرداختند. لکن هیچ گاه اجازه نداشتند از خطوط قرمز در حضور عالمان تخطی کنند (داستان تذکر شدید میرزای بزرگ به آن روضه خوان در این زمینه معروف است).
2. تا وقتی تبلیغ دین خداوند به دست عالمان بوده است، عموما تلاش شده به دور از خرافه گویی، شریعت زدایی، نقل خواب و حکایات غیرثابت، غلو و لطمه هایی از این قبیل باشد.
3. این محدودیت محمود و میمون، حساب ناشده نبوده است. عالمان دین به خوبی می دانستند به شکلی باید تبلیغ کنند که گمراه کننده و خلاف واقع نباشد و بهانه به دست بهانه جویان ندهند. مگر نه این است که قرآن می فرماید: “راعنا” نگویید که اهل سخره شما را مسخره می کنند و با تبدیل آن به “راعینا” اسباب خنده خود و تمسخر شما را فراهم می کنند. از این جهت وظیفه مبلغ تنها کلام حق گفتن نیست، حتی مقصد حق داشتن هم کافی نیست، بلکه باید به شکلی مدیریت کرد که بهانه به دست اهل باطل هم ندهد.
4. بنظر می رسد این محدودیت امروزه برای برخی مبلغان، مداحان، مسؤولان مربوطه و … پدیده مهمی نیست. پس ثابت بودن، راست بودن و بهانه به دست بدخواهان ندادن در اولویت ایشان قرار ندارد و نتیجه ی آن، این شده که بعضی از نامهربانان به حوزه، روحانیت و تراث شیعه به همه آنچه ما حفظش را لازم می دانیم، حمله می کنند و عمده استشهاد خودرا نیز قطعه هایی از گفته ها و رفتارهای غیر قابل دفاع قسمتی از همین واعظان و مداحان قرار داده اند (در این باره می توان به پنج کلیپی که از حقیر با عنوان “آسیب شناسی خرافه زدایی” و “رسالت روحانیت در فهم و تبلیغ دین” انتشار یافته است، مراجعه کرد).
5. مسئولان صدا و سیما، تولیت های اماکن متبرک و مسئولان تبلیغات قاعدتا باور دارند که در طول ۴ دهه اخیر به قدری نیروی قابل در حوزه برای تبلیغ دین تربیت شده که می توان از آنها بهره برد بدون آن که به برخی آفات مبتلا شد. اما گویا مثَل روزگار ما مثل باغبانی شده که میوه خوب ساخته اما نمی خواهد یا نمی تواند از این میوه ها بهره کافی ببرد!
6. مناسب می باشد علی الحساب به حضراتی که در مراکز عام چون صدا و سیما و حرم های متبرک، به مداحی یا تبلیغ می پردازند تذکر جدی داده شود که از نقل هرگونه خواب، قصه غیرمستند، نقل کرامات برای افراد و نقل روایت ضعیف و مستعد برای سوءاستفاده، بپرهیزند. در این زمینه می توان شیوه نامه ای متین و محکم تهیه کرد.
7. واضح است که عرضه مطالب فوق به مفهوم نادیده گرفتن زحمات مثبت افراد نیست و هیچ گاه نباید ناموجه و غیرضرور، زخمی بر اعتبار افراد وارد کرد.
اللهم اصلح کل فاسد من امور المسلمین و لا تجعلنا ممن نحسب اننا نحسن صنعا.
مدرس حوزه علمیه قم
ابوالقاسم علیدوست».
منبع:

1399/10/22
13:21:21
0.0 / 5
1221
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد