نور معرفت
در صحیفه سجادیه نقل شده است؛

سه تكلیف اجتماعی در دعای امام سجاد (ع)

سه تكلیف اجتماعی در دعای امام سجاد (ع)

همان گونه که دوست داریم اگر مظلوم واقع شدیم دیگران به فریاد ما برسند، و اگر به دیگران خدمت کردیم قدردان زحمات ما باشند باید نسبت به دیگران نیز چنین باشیم.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، صحیفه سجادیه یکی از آثار مکتوب ائمه (علیه السّلام) است که در بین علما و بزرگان به «اخت القرآن»، «انجیل دوده (علیهم السلام)» و «زبور آل محمد (صلّی الله مقابل وآله)» معروف است. صحیفه سجادیه را می توان نخستین کتاب از قرن اول و دوم هجری به شمار آورد.
مجموع دعاهای صحیفه سجادیه، ۷۵ دعا بوده که ۵۴ دعای آن به دست ما رسیده است؛ البته برخی علما و پژوهشگران، دیگر دعاهای معتبر امام سجاد (علیه السّلام) را در قالب مستدرکات جمع آوری کرده اند. یکی از آنها صحیفه ثانیه سجادیه است که شیخ حر عاملی آنرا جمع آوری نموده است.
در دعای سی و هشتم صحیفه سجادیه، امام سجاد (ع) خطاب به خداوند متعال عرضه می دارند:
اَللّهُمَّ اِنّی اَعْتَذِرُ اِلَیْکَ مِنْ مَظْلُوم ظُلِمَ بِحَضْرَتی فَلَمْ اَنْصُرْهُ، وَ مِنْ مَعْرُوف اُسْدِیَ اِلَیَّ فَلَمْ اَشْکُرْهُ، وَ مَنْ مُسِیء اِعْتَذَرَ اِلَیَّ فَلَمْ اَعْذِرْهُ.
پروردگارا! در پیشگاه تو از سه چیز عذرخواهی نموده، و پوزش می طلبم: از مظلومی که در حضور من مورد ظلم و ستم قرار گرفته، و یاریش نکردم. از کسی که خدمتی به من کرده، و من از او قدردانی و تشکر ننمودم و از شخص خطاکاری که در حق من بدی کرده و عذرخواهی نمود، ولی عذر او را نپذیرفتم.
شرح حدیث
۱. امام سجاد (علیه السلام) کمک نکردن به مظلوم، قدردانی نکردن از مُنعم، و نپذیرفتن عذر خطاکار را گناه می شمرد، و پس به درگاه خداوند عذر تقصیر می آورد.

۲. با توجّه به این که او، امام معصوم است و گناه و خطا نمی کند، این مطالب را برای ما بیان می کند، که اگر مرتکب این خطاها شده ایم توبه نماییم.

۳. همان گونه که دوست داریم اگر مظلوم واقع شدیم دیگران به فریاد ما برسند، و اگر به دیگران خدمت کردیم قدردان زحمات ما باشند، و اگر خطایی کردیم عذرمان را بپذیرند، باید نسبت به دیگران نیز چنین باشیم. به مظلوم کمک نماییم، قدردان زحمات دیگران بوده، و عذر تقصیرشان را پذیرا باشیم.

عجیب است که در مظان اجابت دعا انتظار داریم خداوند متعال تمام گناهان و خطاهای ما را بخشیده، و قلم عفو بر جرایم اعمالمان بکشد، امّا نسبت به خطای دیگران، گاه سال ها کینه آنرا در سینه نگه می داریم، و به هیچ وجه حاضر به بخشیدن او نیستیم. اگر مردم اهل عفو و گذشت بودند، و دراین زمینه سختگیری نمی کردند، خیلی از پرونده های دادگستری مختومه می شد.

1399/09/27
10:44:22
5.0 / 5
943
تگها: ائمه , امام , قرآن
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد