نور معرفت
سالروز رحلت آیت الله موسوی اردبیلی؛

كارهای فرهنگی همپای كوشش های علمی و فقهی

كارهای فرهنگی همپای كوشش های علمی و فقهی

نور معرفت: امام خمینی (ره) نخست آیت الله موسوی اردبیلی را به دادستانی كل كشور و بعد از شهادت آیت الله بهشتی، به ریاست دیوان عالی كشور منصوب كردند.


به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، امروز سالگرد رحلت آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی از مراجع تقلید و از پیشگامان انقلاب اسلامی ایران است.آیت الله موسوی اردبیلی سحرگاه سیزدهم رجب ۱۳۴۴ هجری قمری، مقارن با سالروز میلاد امیرالمومنین علی (ع) و برابر با ۸ بهمن ۱۳۰۴ هجری شمسی در شهر اردبیل، در خانواده ای روحانی متولد شد. پدرش از روحانیون بنامی بود که به جهت مخالفت با سیاست های رضا شاه، سال ها زیر فشار مأمورین حکومتی به سر برده و همچون حدود سه سال در منزل خود به صورت محبوس زندگی می کردند. ایشان تحصیلات خودرا تحت نظر پدر آغاز نمودند و تا سن ۱۸ سالگی در زادگاه خود دروس سطح حوزوی را فراگرفت. در سال ۱۳۲۲ به قم مهاجرت کردند و در حوزه علمیه به تحصیل مشغول شدند و باقی دروس سطح را نزد اساتیدی چون حضرات آیات گلپایگانی، سید احمد خوانساری، میرزا مهدی مازندرانی و سلطانی فرا گرفتند و سپس در دروس خارج فقه و اصول حضرات آیات بروجردی، داماد و کوه کمری حاضر شدند و همزمان، به تدریس دروس سطوح عالی پرداختند. در سال ۱۳۲۴ جهت استفاده از حوزه علمیه نجف اشرف، به عراق عزیمت کردند و در آن شهر به مدت دو سال در دروس حضرات آیات عظام خویی و حکیم و شیرازی حاضر شدند. در سال ۱۳۲۷ به جهت بیماری پدر به ایران مراجعت کرده و در حوزه علمیه قم تحصیلات خودرا ادامه دادند. آیت الله موسوی اردبیلی از اوان جوانی به همراه تحصیلات حوزوی خود، مجدّانه در فعّالیت های اجتماعی و سیاسی شرکت می کردند. خطابه های پرشور وی در مساجد شهرهای مختلف همچون ارومیه، همدان، اردبیل، بابل، بندر انزلی در طول سالهای دهه های ۲۰ و ۳۰ در ایجاد تحرّکات سیاسی و اجتماعی آن شهرها، تأثیر بسیاری برجای گذاشت. در سال ۱۳۴۷ و همزمان با مهاجرت به تهران تا سال ۱۳۵۷ پیروزی انقلاب اسلامی ایران، وی در کنار کوشش های علمی خود، با تأسیس و اداره مراکزی چون مؤسسه مکتب امیرالمومنین (ع)، کانون توحید و مدارس مفید، به تربیت جوانان و دانشجویان مسلمان پرداخته و ضمن آشنا کردن آنان با مبانی اسلامی، در کنار سایر هم رزمان خویش، همچون آیت الله شهید مطهری و آیت الله شهید بهشتی، بذر انقلاب را در دل جوانان مسلمان کاشته و کادرهای اجرائی آینده انقلاب را تربیت کردند.
با اوج گیری انقلاب اسلامی و مهاجرت امام خمینی (ره) به پاریس در سال ۱۳۵۷، شورای انقلاب اسلامی تشکیل شد و ۵ نفر از مهم ترین شخصیت های انقلابی، همچون آیت الله موسوی اردبیلی، از طرف حضرت امام به عضویت این شورا منصوب شدند. این شورا رهبری انقلاب اسلامی را تا پیروزی آن و همین طور اداره کشور را تا استقرار نهادهای برخاسته از قانون اساسی به عهده گرفت. امام خمینی (ره) نخست آیت الله موسوی اردبیلی را به دادستانی کل کشور و بعد از شهادت آیت الله بهشتی، به ریاست دیوان عالی کشور منصوب کردند. سرانجام، آیت الله موسوی اردبیلی بعد از یک دوره بیماری، ظهر روز چهارشنبه سوم آذرماه سال ۱۳۹۵ در سن ۹۱ سالگی فوت کرد. حضرت آیت الله خامنه ای در پیام تسلیت به دنبال رحلت آیت الله موسوی اردبیلی فرمودند: ایشان علاوه بر کوشش های علمی و فقهی، در دوره ای دشوار مسئولیت سنگین ریاست قوه ی قضائیه ی جمهوری اسلامی را بر دوش داشتند و در همه ی حوادث و قضایای مهم دوران حیات مبارک امام راحل در شمار فعالان و خدمتگزاران برجسته ی کشور به شمار می رفتند. کارهای فرهنگی و تأسیس دبیرستان و دانشگاه نیز صفحات مهمّی از زندگی پربار این عالم بزرگوار را تشکیل می دهد.


منبع:

1399/09/03
22:24:41
5.0 / 5
1146
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد