نور معرفت
آیت الله مكارم شیرازی در پیامی به كنفرانس بین المللی وحدت اسلامی:

هرگونه كوشش برای وحدت، عبادت است

هرگونه كوشش برای وحدت، عبادت است

آیت الله مكارم شیرازی، هرگونه تلاش و تلاش برای وحدت اسلامی را عبادتی بسیار مهم و پرارزش دانست و اظهار داشت: بنده به سهم خودم از برگزار كنندگان كنفرانس بین المللی وحدت اسلامی كمال تشكر را دارم.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، آیت الله ناصر مکارم شیرازی در پیام تصویری به این کنفرانس، برگزاری کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی را از افتخارات و ابتکارات بسیار مهم دانست.
وی تاکید کرد: کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی حرکتی مهم در مقابل افراد ضدوحدت است که قیام کرده و پیام های وحدت آفرین را به جهان اسلام منعکس می کند.
این مرجع عالیقدر جهان اسلام، مخالفان وحدت را به سه گروه تقسیم کرد و با تاکید بر این که فعالیت این گروه ها باید خنثی شود، بیان داشت: گروه نخست، تندروهایی هستند که همیشه بر آتش اختلافات دامن می زنند. این تندروها در مذاهب مختلف وجود دارند. باید جلوی آنها ایستاد.

آیت الله مکارم شیرازی دومین گروه مخالف وحدت را وهابیون دانست و خاطرنشان کرد: این ها تنها خودشان را مسلمان دانسته و بقیه شامل شیعه و سنی را کافر می دانند، ازاین رو مخالف وحدت اسلامی هستند.
آیت الله مکارم شیرازی گروه سوم مخالف وحدت اسلامی را اجنبی ها، غربی ها، آمریکا و اسرائیل غاصب برشمرد و تاکید کرد: این ها کارشان ایجاد اختلاف و پیشگیری از وحدت اسلامی است.
وی افزود: هر سه گروه دائما مشغول فعالیتهای ضدوحدت هستند، ازاین رو کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که هر ساله فعال است، ابتکار عمل را در دست گرفته و مقابل شان ایستاده است. انصافا هم مؤثر بوده است.
مرجع عالیقدر جهان اسلام، پیام وحدت را پیام عقلانی و اختلاف را پیام شیطانی عنوان نمود و اظهار داشت: مردم پیام اخلاقی را بهتر از پیام شیطانی می پذیرند. ازاین رو کنفرانس مزبور وظیفه بسیار سنگینی بر عهده دارد.
وی ادامه داد: بهترین راه رسیدن به وحدت در نظر گرفتن آموزه های اسلامی بخصوص آموزه های قرآنی است. واقعا جای تعجب دارد کسانی که آموزه های قرآنی را می بینند ولی در عین حال به آتش اختلاف دامن می زنند.
آیت الله مکارم شیرازی در ادامه سخنان خود به بررسی وحدت از دیدگاه قرآن کریم پرداخت و بیان نمود: معمولاً وقتی از وحدت سخن به میان می آید آیه «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا» قرائت می شود. این درست است. حب الله در اینجا به معنای قرآن است. یعنی همه به قرآن مجید چنگ بزنید و ایجاد تفرقه نکنید.

وی نمونه دیگر از آموزه های بسیار مهم قرآن به وحدت را آیه ۱۰۵ سوره آل عمران بیان کرد و خاطرنشان کرد: این آیه می گوید «وَلَا تَکُونُوا کَالَّذِینَ تَفَرَّقُوا وَاخْتَلَفُوا»؛ مسلمانان همانند کسانی که اختلاف کرده و تفرقه ایجاد کردند، نباشند. قرآن به صراحت ایجاد اختلاف را نهی می کند. ما تعجب می نماییم عده ای این آیات را دیده ولی به اختلافات دامن می زنند.

مرجع عالیقدر جهان اسلام، تعابیر قرآن درباره وحدت اسلامی را بسیار اساسی و مهم عنوان نمود و اظهار داشت: آیه ۴۶ سوره انفال می گوید «وَأَطِیعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَا تَنَازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَتَذْهَبَ رِیحُکُمْ؛ اطاعت خدا و پیامبر کنید، با یک دیگر نزاع نکنید، این نزاع سبب سستی شما می شود و این مورد روح مذهب شما از بین می برد.»
وی افزود: روح مذهب، وحدت است. وقتی نزاع و اختلاف می کنید، سست می شوید. وقتی سست شدید روح وحدت از بین می رود و این اول بدبختی شماست. این آیه با چنین صراحتی تفرقه را نفی می کند، ولی گروهی همانند تندروها و وهابی ها به این مسأله بی تفاوت هستند. البته از بیگانگان که توقعی نیست، چون به این مسائل اعتنا نداشته و کارشان ایجاد اختلاف است.
مفسر برجسته قرآن کریم درباره آیه ۶۵ سوره انعام هم خاطرنشان کرد: قرآن می فرماید «قُلْ هُوَ الْقَادِرُ عَلَیٰ أَنْ یَبْعَثَ عَلَیْکُمْ عَذَابًا مِنْ فَوْقِکُمْ أَوْ مِنْ تَحْتِ أَرْجُلِکُمْ أَوْ یَلْبِسَکُمْ شِیَعًا: بگو «او می تواند که از بالا یا از زیر پای شما، عذابی بر شما بفرستد؛ یا به صورت دسته های پراکنده شما را با هم بیامیزد؛ و طعم جنگ (و اختلاف) را به هر یک از شما بوسیله دیگری بچشاند.»
وی افزود: صاعقه از عذاب های آسمانی و زلزله از عذاب های «من تحت ارجلکم» به شمار می آید. عذاب سوم در این آیه ایجاد اختلاف بیان شده است. یعنی در این آیه ایجاد اختلاف صراحتا هم ردیف صاعقه و زلزله بیان شده است. ما نمی دانیم تندروها و وهابیون این آیات را می خوانند! با قرآن کار دارند! به آموزه های قرآن اهمیت قائلند! قرآن ایجاد اختلاف را هم ردیف صاعقه و زلزله بیان می کند، شما چگونه به سراغ تفرقه می روید!؟
آیت الله مکارم شیرازی بیان نمود: در آیات ۳۱ و ۳۲ سوره روم تعابیر تندتر دیگری وجود دارد. می فرماید «لَا تَکُونُوا مِنَ الْمُشْرِکِینَ، مِنَ الَّذِینَ فَرَّقُوا دِینَهُمْ وَکَانُوا شِیَعًا: از مشرکان نباشید، کسانی که در دینشان تفرقه بوجود آورده و به گروه های مختلفی تبدیل شدند.» یعنی قرآن تفرقه را هم ردیف شرک می داند. مسأله اختلاف هم ردیف شرک بیان شده است. تندروها و وهابی ها این آیات را خوانده اند که تفرقه افکنی می کنند!؟ یا آیات را نخوانده اند و با آموزه های قرآن آشنا نیستند!؟
وی افزود: آیه ۱۴ سوره حشر هم درباره قوم یهود می فرماید «تَحْسَبُهُمْ جَمِیعًا وَقُلُوبُهُمْ شَتَّیٰ ۚ ذَٰلِکَ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لَا یَعْقِلُونَ؛ ای پیامبر خیال می کنید این ها مختلف هستند، این ها اختلاف دارند، چون قومی هستند که عقل ندارند.» یعنی اختلاف هم ردیف بی عقلی است. عقل می گوید متحد باشید. به خصوص در عصر و زمانی که ما هستیم مسأله وحدت اسلامی حرف نخست را می زند.

مرجع عالیقدر جهان اسلام تاکید کرد: مسلمانان قدرت بزرگی در عالم هستند، به شرط این که اتحاد خویش را حفظ کنند. دشمن برای این که نیروی عظیم اسلامی را در مقابل خود نبیند و مزاحمتی برای منافع آنها به شمار نیاید، تلاش می کند با ایجاد اختلاف، مسلمان را در مقابل مسلمان قرار دهد.

وی افزود: دشمنان خیلی از کشورهای اسلامی را گرفتار کرده و در بین مسلمانان ایجاد اختلاف کرده اند. این ها گروهی همانند داعش را بوجود آورده و به جان مسلمانان انداخته اند. تلاش دشمن این است که نیروی عظیم اسلام را به وسیله خود مسلمانان از بین ببرد، چون که هزینه کمتر و تاثیر بیشتری دارد. دشمن به جای این که رسما وارد میدان جنگ شده و با مسلمانان بجنگند، مسلمانان را به جان یک دیگر می اندازد.

آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشت: بنده امیدوارم همه به قرآن بازگردند، همه آموزه های قرآنی را در نظر بگیرند. قرآن تنها در این شش آیه به وحدت دعوت نمی کند، بلکه آیات گوناگونی وجود دارد که اگر جمع آوری شوند، درباره وحدت اسلامی یک کتاب می شود.

وی افزود: متأسفانه گروهی هستند که یا نمی فهمند، یا نمی خواهند که بفهمند. اتفاقا ما نسبت به این گروه ها خوشبین نیستیم، این ها امکان دارد وسیله اجانب برای تحریک تندروها و وهابیون باشند. وهابیون و تندروها بازیچه دست اجانب و بیگانگان بوده و با وحدت اسلامی می جنگند.

مرجع عالیقدر جهان اسلام خاطرنشان کرد: آن چه مسلم است کنفرانس بین المللی وحدت خدمات مهمی را انجام می دهد. همه خواهران و برادران باید به این کنفرانس اهمیت داده و تصمیمات آنرا اجرا کنند. تلاش کنند هر سال قویتر از سال های قبل برگزار گردد چون که دشمن هر ساله به فکر ایجاد برنامه های جدیدی برای تفرقه است. ما هم باید در فکر اجرای برنامه های جدیدی برای ایجاد وحدت باشیم تا کار آنها خنثی شود.
آیت الله مکارم شیرازی، هرگونه کوشش برای وحدت اسلامی را عبادتی بسیار مهم و پر ارزش دانست و اظهار داشت: کوشش برای وحدت موافق آموزه های اسلامی و قرآنی است. امیدواریم کسانی که در خواب غفلت هستند، بیدار شده و راهشان را تغییر دهند و همگان با وحدت اسلامی حرکت کنند.

او در آخر تصریح کرد: بنده به سهم خودم از برگزار کنندگان کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی کمال تشکر را دارم. این عزیزان واقعا زحمت می کشند و ما متشکریم. خدا به آنها توفیق دهد. این افراد کار اساسی و مهمی را در جهان اسلام انجام می دهند. همه باید از این افراد ممنون بوده و با آنها همکاری داشته باشند.
1399/08/08
19:41:15
5.0 / 5
1076
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد