نور معرفت
صالحی:

طرح ملی پایتخت نهج البلاغه ایران به احیای این كتاب آسمانی كمك می نماید

طرح ملی پایتخت نهج البلاغه ایران به احیای این كتاب آسمانی كمك می نماید

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینكه «طرح ملی پایتخت نهج البلاغه ایران» به احیای كتاب نهج البلاغه كمك خواهد نمود و پیچیدگی این كتاب نیازمند احیای باردیگر است، اظهار داشت: امیدواریم در چارچوب های علمی، آموزشی، رسانه ای، فرهنگی و هنری بسترهای مناسبی جهت استفاده از نهج البلاغه شكل بگیرد تا بتوانیم گسترش بخش اندیشه علوی در جهان باشیم.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، سید عباس صالحی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی- ظهر امروز دوشنبه(۲۱ مهرماه) در در آئین آغاز طرح ملی «کاشان؛ پایتخت نهج البلاغه ایران» با اشاره به اینکه نهج البلاغه بعنوان یک میراث گرانسنگ آسمانی در اختیار بشر است، تصریح کرد: این کتاب باید از چند زاویه مورد بررسی قرار بگیرد، در ابتدا باید دید خالق این اثر کیست، وقتی به امام علی(ع) و افق وجودی ایشان نزدیک تر می شویم اهمیت این اثر بیشتر آشکار می شود.
وی افزود: امیرالمومنین از زاویه های مختلف شخصیتی است که از نظر بازشناختی فهم ایشان خیلی سخت و دشوار است، هرگاه سخن از دانش و حکمت به میان می آید ایشان می فرمایند: «چشمه های حکمت و دانش از من جوشش می کند و پرنده های تیز پرواز به این قله نمی رسند»، ازاین رو از این دید اثر ایشان ارزش دیگری پیدا می کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سخنرانی امام موسی صدر در سال ۱۳۵۴ در شهر کاشان تصریح کرد: این عالم وارسته در منقبت امام علی(ع) می گوید: «امام علی(ع) را وقتی می خواهیم تصویر نماییم با کثرتی از فضایل روبرو می باشیم، این فضائل عمق زیادی در وجود ایشان دارد، گاهی برخی فضائل مقطعی و زودگذر است اما در امام علی(ع) تمام فضائل گستره و عمق دارد».
صالحی خاطرنشان کرد: در طول تاریخ برخی در جهت یک فضیلت شاخص هستند اما نوع فضیلت امام علی(ع) متفاوت می باشد، فرض نماییم بخواهیم سخاوت را بعنوان یکی از فضایل امام مطرح نماییم، در این حوزه معاویه بعنوان دشمن امیرالمومنین می گوید اگر دو انبار کاه و طلا در دست علی بن ابی طالب باشد انبار طلا او زودتر تمام می شود، حال این جمله را در نظر داشته باشیدو رفتار امام را با عقیل برادر خود تجسم کنید.
وی ادامه داد: عقیل با تمام شرایط سخت خود که نابینا بود و فقر بر خانواده ایشان فشار آورده بود در چندین بار رفتن به امام با کلام عاطفی درخواست خویش را بیان کرد اما امام پرداخت هرگونه مبلغی از بیت المال را رد کرد. همه فضائل کثیر و عمیق امام هرکدام ترکیب خاص خویش را دارد که ریشه های آن یک ایمان بزرگ را بوجود آورده بود.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی بیان نمود: با این نگاه می توان با نهج البلاغه به شکل دیگری ارتباط برقرار کرد، این کتاب مسیر خویش را در جهان اسلام و بشریت باز کرده است و باید میراث دار این کتاب که امام از خود به جای گذاشته است بود، در مورد نهج البلاغه باید از یک سو به دنبال انس با آن و از طرفی به دنبال احیای این کتاب بود.
صالحی با اشاره به طرح ملی پایتخت نهج البلاغه ایران ابراز کرد: این طرح به احیای کتاب نهج البلاغه کمک خواهد نمود و پیچیدگی این کتاب نیازمند احیای باردیگر است، کاشان در سابقه تاریخی خود در حوزه علم، فرهنگ، دین و... اتفاقات خوبی رقم زده است، فضل الله راوندی در اوایل قرن ششم در مورد نهج البلاغه کارهای بزرگی انجام داده است، نخستین شارح نهج البلاغه علامه سید ابوالرضا راوندی و نویسنده نخستین معجم نهج البلاغه آیت الله شیخ احمد کاشانی جز نخستین افرادی هستند که از شهر کاشان به این کتاب پرارزش پرداختند.
وی تصریح کرد: در دوره صفویه از آنجایی که علما فارسی نویسی می کردند بروی مردم تأثیر بیشتری می گذاشت، یکی از این اقدامات ترجمه نهج البلاغه توسط ملا فتح الله کاشانی بعنوان نخستین ترجم از نهج البلاغه است که در گسترش مفاهیم فارسی نقش داشت، انتظار می رود مشابه بقیه خدمت های مردم کاشان آنها در نهج البلاغه بنیانگزار اتفاقات خوبی از منظر انس لفظی و مفاهیم و همینطور سبک زندگی علوی باشند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در انتها اظهار داشت: امیدواریم در چارچوب های علمی، آموزشی، رسانه ای، فرهنگی و هنری بسترهای مناسبی جهت استفاده از نهج البلاغه شکل بگیرد تا بتوانیم گسترش بخش اندیشه علوی در جهان باشیم. انتخاب کاشان بعنوان پایتخت نهج البلاغه می تواند نقطه عطفی برای توسعه معارف نهج البلاغه باشد.
«طرح ملی پایتخت نهج البلاغه ایران» به منظور زمینه سازی برای توسعه و ترویج فرهنگ و آموزه های ناب علوی در بین آحاد جامعه طراحی شده است. در این مراسم، تفاهم نامه همکاری مشترک بین معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری اصفهان با مبحث پشتیبانی از اجرای این طرح ملی منعقد شد.1399/07/22
13:03:42
5.0 / 5
1147
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد