نور معرفت

پاسخ پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات به یك اظهارنظر در برنامه زاویه

پاسخ پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات به یك اظهارنظر در برنامه زاویه

به گزارش نور معرفت یافته ­های پیمایش ارزش ها و نگرش­ های ایرانی ها در مورد حجاب نشان داده است برداشت و اظهارنظر مدیر مسئول سابق روزنامه كیهان در برنامه زاویه با یافته های این پژوهش كاملا ناهمخوان است.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، اخیراً مهدی نصیری، مدیر مسئول سابق روزنامه کیهان در برنامه تلویزیونی شبکه ۴ به یافته ای از نتایج موج سوم پیمایش ملی ارزش ها و نگرش های ایرانی ها اشاره نموده است که در تعارض جدی با یافته های واقعی این پیمایش است. وی گفته است «براساس آمار وزارت ارشاد ۷۰ درصد مردم ایران مخالف اجبار به حجاب هستند.»
در پیمایش ارزش ها و نگرش های ایرانی ها (پژوهشی که در سال ۱۳۹۴ و در سطح شهری و روستایی کشور انجام شده است) سوال شده «تا چه اندازه با این جمله که "همه خانم ها باید حجاب داشته باشند حتی اگر به آن اعتقاد نداشته باشند" موافق یا مخالف هستید؟».
براساس نتایج به دست آمده از این پیمایش ۵۳.۱ درصد موافق این گزینه بوده و تنها ۲۲.۲ درصد با آن مخالفت کرده اند. ۲۴.۸ درصد هم گزینه نه موافق نه مخالف را برگزیده اند. بنابراین برداشت و اظهارنظر آقای نصیری با یافته های این پژوهش کاملاً ناهمخوان است.
نمودار ۱: توزیع فراوانی نظر پاسخگویان در مورد حجاب


توزیع استانی نظر پاسخگویان در این سوال هم در نمودار ۲ آوررده شده است.
لازم به یادآوری است ستون آبی رنگ نمودار ۲ از تجمیع درصد افراد "مخالف حجاب اجباری" با افراد بیطرف (کسانی که گفته اند "نه موافق می باشند و نه مخالف") شکل گرفته است. هرچند افرادی که نظر خویش را در چارچوب " نه موافق و نه مخالف" اظهار کرده اند را نمی توان الزاماً مخالف حجاب الزامی در نظر گرفت.
در دو استان نامبرده آقای نصیری (قم و خراسان جنوبی)، درصد موافقان با این گویه، از مخالفان بیشتر است. بنابراین در هر دو مورد اعلامی آقای نصیری، یافته های مستخرج از این طرح، با اظهارات ایشان در تضاد است.

نمودار ۲: توزیع فراوانی نظر پاسخگویان در مورد حجاب در استان های کشورنوار قرمز: افراد موافق حجاب الزامی
نوار آبی: افراد مخالف حجاب الزامی + افراد قائل به گزینه " نه موافق و نه مخالف پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن استقبال از تحلیل علمی داده های برآمده از پیمایش های ملی پژوهشگاه، انتظار دارد که تحلیل و استفاده از این داده ها همراه با رعایت اصول علمی باشد.


منبع:

1399/06/28
14:31:55
5.0 / 5
1715
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد