نور معرفت
مدیر مدرسه اسلامی هنر :

مسئولان باید بسترساز خلق آثار قرآنی باشند

مسئولان باید بسترساز خلق آثار قرآنی باشند

به گزارش نور معرفت مدیرمدرسه اسلامی هنر با تاكید براینكه هدف ما احیای خط نسخ وثلث ایرانی در كتابت قرآن است، اظهار داشت: مسئولان باید با بسترسازی در فضای هنر، شرایطی فراهم آورند تا خلق آثار قرآنی امكان پذیر باشد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، حجت الاسلام سید محمد حسین نواب، مدیر مدرسه اسلامی هنر با اشاره به فعالیت مدرسه كتابت قرآن كریم، اضافه كرد: مدرسه كتابت قرآن كریم یكی از زیر مجموعه های مدرسه اسلامی هنر است كه از سال قبل آغاز به فعالیت نموده و در برون سپاری امور كتابت قرآن كریم به همكاری با اداره كل اوقاف مشغول می باشد.
وی افزود: مدرسه كتابت قرآن كریم در حاشیه مسابقات ملی قرآن، مبادرت به برگزاری نخستین دوره از مسابقات كتابت قرآن كریم در دو بخش كتابت فاخر و كتابت جوانان داشته است.
رئیس هیئت مدیره مدرسه كتابت قرآن كریم، اشاره كرد: وظیفه اصلی مدرسه كتابت قرآن كریم، احیای خط نسخ و ثلث ایرانی است، خط نسخی كه حالا در دست ما قرار داد و در قرآن عثمان طاها نوشته شده است، خط عثمانی است، این خط بیشتر از ۲۰۰ سال پیش از ایران به حكومت عثمانی یا همان تركیه امروزی رفته است.
وی افزود: عثمانی ها خط نسخی كه از ایران گرفته بودند را پرورش دادند و قرآن عثمان طاها با این خط نوشته شد و بعد از چاپ انبوه، قرآن بیشتر خانه های ایرانی قرآن عثمان طاها شد و قرآن نی ریزی و سایر قرآن هایی كه به سنت ما بر می گردد، به دست فراموشی سپرده شد.
مدیر مدرسه اسلامی هنر با اشاره به اینكه چشمان ما به نسخ عثمانی عادت كرده است، اظهار داشت: این در صورتی است كه نسخ ما زیباتر، شیرین تر و اصیل تر است و به لطف خداوند مدتی است، سازمان اوقاف احیای این خط را در دستور كار خود قرار داده است.
وی افزود: این مسابقات مسابقه نسخ ایرانی بود و همه افراد باید قرآن را با نسخ ایرانی می نوشتند، در بخش جوانان تلاش كردیم، از جوانان پویا و توانمند تقدیر نماییم و بنا داریم با كمك سازمان اوقاف ضمن پشتیبانی از این جوانان، بستری محیا نماییم تا آینده سازان خوشنویسی كشورمان را رقم بزنند.
نواب، در زمینه توجه هنرمندان به هنر قرآنی، اضافه كرد: معتقدم هنرمندان تمام تلاش خودرا برای قرآن كرده اند، بی انصافی است كه بگوییم هنرمندان در راه قرآن تلاشی نمی كنند، اما نكته اینجا است كه قرآن به قدری بزرگ است كه هر آنچه در جهت انعكاس آن تلاش شود، همچنان كم كاری كرده ایم.
وی اشاره كرد: به عقیده من همه هنرمندان تا پای جان برای قرآن تلاش نموده اند و آثار هنری فراوانی با مضمون قرآن فراهم نموده اند و مسئولان نیز باید فضایی فراهم آورند تا بعد از این نیز خلق اثر قرآنی برای هنرمندان امكان پذیر باشد.


منبع:

1398/07/14
23:07:15
5.0 / 5
4500
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد