نور معرفت

دهه كرامت فرصتی برای بازتولید گفتمان اهل بیت(ع) است

دهه كرامت فرصتی برای بازتولید گفتمان اهل بیت(ع) است

به گزارش نور معرفت رئیس كمیته فرهنگی هنری ستاد مركزی اربعین اظهار داشت: با اعلان اینكه شعائری كه به مناسبت های ایام الله و مناسبت های مذهبی بیان می شود، باید به خلاقانه در جامعه مطرح شود، اظهار نمود: دهه كرامت فرصتی برای بازتولید این مباحث و خصوصاً گفتمان اهل بیت(ع) در جامعه است.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، حجت الاسلام «حمید احمدی» در گفت و گو با کمیته ارتباطات و فضای مجازی شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت اظهار داشت: یکی از خاصیت های ممتاز دوده پیامبر خدا، رفتار کریمانه و کرامت است. در منابع سیره و تاریخ و متون روایی فراوان از این امتیاز والای انسانی و الهی حضرات معصومان (ع) سخن رفته و حکایت های زیادی به تصویر کشیده شده است.

رئیس کمیته فرهنگی هنری ستاد مرکزی اربعین اضافه کرد: در زیارت جامعه با بیانی زیبا از امام هادی(ع) خطاب به دوده (علیهم السلام) آمده است: «وَ فِعْلُکُمُ الْخَیْرُ وَ عَادَتُکُمُ الْإِحْسَانُ وَ سَجِیَّتُکُمُ الْکَرَمُ؛ «تمام کارها و اعمال شما نیک و مرغوب و شیوه مستمر شما لطف به دیگران و کرامت در خلق و خوی و سرشت شما نهفته است.»

حجت الاسلام احمدی اشاره کرد: از اسرار و فلسفه زیارت آن است که زائر با حضور در بارگاه قدس معصومان (ع) در حرم های ملکوتی آنان به دنبال قرب به خداوند بوسیله مقارنت و هم سخنی و نزدیکی به آن حضرات با تأسی به رفتار و سیره و اخلاق آنان باشد.

وی اشاره کرد: شعائری که به مناسبت های ایام الله و مناسبت های مذهبی و دینی طرح و ترویج می شود باید به دنبال آن باشد تا این سلوک و رویه ای که در آن بزرگان و اولیای الهی بوده به یک رفتار و هنجار و در نهایت فرهنگ و جریان اجتماعی و سلوک نهادینه شده فردی و جمعی بدل شود و از خلال آن جامعه مؤمنانه و ایمانی شکل گیرد و ایجاد شود.

رئیس کمیته‌ی فرهنگی هنری ستاد مرکزی اربعین افزود: همچون این شعائر، انتخاب «دهه کرامت» از اول ذی العقده تا 11 ذی العقده از زادروز حضرت فاطمه معصومه (س) تا ولادت امام علی بن موسی الرضا (ع) است که به حق از خاندان کرامت و خود مصداق تام کرامت و از بیت رفیع کرامت امام موسی بن جعفر علیهما السلام هستند. بی شک انتخاب عناوین و شعائر برای روزهایی که منتسب به شخصیت های والای دینی هستند درصدد معرفی، طرح و تبیین یکی از آموزه ها و سلوک الهی آنان است تا از این رهگذر با ایجاد اولاً معرفت و ثانیاً ارزش ها و الگوها و هنجارهای برخاسته از آن، جامعه را به تأسی از آنها ترغیب و در نهایت به یک فرهنگ عمومی دست یابییم که منشأ رفتار و هنجارها و تعاملات اجتماعی و جمعی ما شود. «کرامت که از سرشت و مختصات خاندان پیامبر اسلام (ص) است، همانند همه صفات متعالی دیگر در همه این خاندان مشترک است اما گاهی به دلیلهای شرایط زمان و زندگی آن بزرگان یکی از صفات درخشش و امکان بروز و ظهور بیشتری یافته است؛ چنانچه در زیارت جامعه آمده همه این خاندان کریم هستند و کرامت از صفات وجودی و از امتیازات ایشان است.»
وی با بیان مطلب فوق اظهار داشت: جامعه ایمانی شیعه و محبان اهل بیت(ع) همیشه تجلی ناب ترین آموزه های وحیانی را در سلوک این خاندان جستجو و تمسک و پیروی از آنها را راه تعالی و به دور ماندن از کژراهه ها دانسته و بر آن اصرار دارند. همچون تجلی و بروز این آموزه ها و تمسک به سلوک مؤمنانه، همیاری و کمک مؤمنانه ای است که در جامعه ما در ابتلای اخیر کشور شاهد بودیم و هستیم.

وی اشاره کرد: تعبیر هوشمندانه رهبر فرزانه انقلاب از آن به کمک مؤمنانه، مصداق روشن از این رفتار مبتنی بر سلوک آل الله است. این رفتار ممکنست برای ناآشنایان به فرهنگ اهل بیت(ع) تعجب برانگیز باشد، اما آنان که به این فرهنگ و مکتب معرفت دارند می دانند که کمک به همنوعان و برادران ایمانی در شرایطی که نیازمند کمک باشند از جلوه های ایمان و یک عبادت و یک احساس وظیفه دینی نزد مؤمنان و پیروان آل الله است.
وی بیان کرد: هر کسی در این راه قدمی و خدمتی ارائه می کند از روی ایمان و برخاسته از باور مذهبی اوست. مکتبی که کمک به نیازمندان را بر عبادات غیر واجب هر چند بسیار مهم و باارزش باشند همانند حج؛ ترجیح می دهد. چنانچه امام باقر(ع) می فرماید: «انجام دادن یک حج نزد من خوشایندتر از آن است که یک برده یا حتی 10 برده یا حتی هفتاد برده را آزاد کنم اما اگر سرپرستی خانواده ای مسلمان را بر عهده بگیرم و گرسنگی آنان را برطرف کنم و برهنگی آنان را بپوشانم و مانع گدایی آنها شوم، این کار برای من از اینکه یک یا دو حج یا حتی هفتاد حج بگزارم، خوشایندتر است. (ثواب الاعمال، ص 141)

وی ادامه داد: پیامبر خدا(ص) در حدیثی فرمود: پادش خورانیدن مؤمن از موجبات مغفرت پروردگار است». در بیانی دیگر فرمود: «هر کس فقیر مسلمانی را از برهنگی بپوشاند یا در تهیه قسمتی از مواد غذایی مورد نیاز به او کمک نماید، خداوند هفت هزار فرشته بر او می گمارد تا برای هر یک از گناهانش تا روز قیامت طلب مغفرت کند. (کافی، ج 2، ص 27) امیر مؤمنان(ع) فرمود: به مؤمنان ایثار کن و با سایر مردم انصاف داشته باش. (غررالحکم، ص 394)

حجت الاسلام احمدی تاکید کرد: کمک مؤمنانه یعنی کمک خالصانه، یعنی کمک بدون اغراض شخصی، چنانچه امام علی بن ابی طالب(ع) به فرزندش امام مجتبی (ع) فرمود: «در خیرخواهی برادرت بی غرض باش، چه در کار خوب و چه در کار بد او، و در هر حال وی را یاری کن». (تحف العقول، ص 8)؛ «لازم است متولیان حوزه فرهنگی و تولیت های محترم آستان های بلند امام علی بن موسی الرضا(ع) و حضرت فاطمه معصومه (س) و احمد بن موسی (ع) از صرف نامگذاری عبور کرده و باتوجه به تجلی بارز این عنوان در رفتار مؤمنانه مردم بزرگ ایران خصوصاً شبکه های موفق مذهبی همانند هیئت ها و موکب ها ـ که رغم همه این خدمات؛ گاه مورد بی مهری مدعیان دروغین پشتیبانی از مردم قرار می گیرند ـ به تبیین ابعاد رفتار کریمانه و جلوه های کرامت این بزرگان الهی در جامعه بپردازند و به طراحی الگوهای شایسته و کارآمد از آن برای امروز جامعه بر طبق سلوک الهی این حضرات ارائه نمایند.»

وی با بیان مطلب فوق اظهار داشت: پسندیده نیست که مسئولان این حوزه به طرح شعارهای کلی و بی روح و دور از واقعیت های اجتماعی و جامعه ایمانی و آنچه غایت و آرمان این بزرگان بوده بپردازند. اگر حرکت ما به سمت ایجاد یک جامعه ایمانی که مقدمه ساز تمدن نوین اسلامی است بطور قطع پایه و اساس آن باید آموزه ها و سلوک و سیره و فرهنگ دوده (ع) باشد.
رئیس کمیته‌ی فرهنگی هنری ستاد مرکزی اربعین اظهار نمود: گامی ضروری در این راه ایجاد سرمایه فرهنگی و سرمایه اجتماعی است. سرمایه فرهنگی یعنی تجسد و عینیت و اعتباربخشی به آموزه ها و سلوک وحیانی اهل بیت(ع) و سرمایه اجتماعی یعنی ایجاد مودت، اعتماد و همدلی که از مسیر خیرخواهی و تعاون و کمک مؤمنانه و خدمات شایسته مردم مؤمن است، ارائه شود. یک الگو و صحنه بسیار موفق هم در این ایام با عنوان کمک مؤمنانه داریم که یادآور ایثار و فداکاری ایام دفاع مقدس و حرکت انقلابی مردم ایران بوده و شایسته به رخ کشیدن، تعمیم و تبیین زیرساخت های معرفتی و فرهنگی آن است.
وی افزود: دهه کرامت فرصت مغتنمی است تا هم کمک مؤمنانه بازگو شود و هم به بازتعریف و ساخت گفتمان ها و هنجارهای مسلط در تعامل های اجتماعی و فرهنگی و حتی سیاسی با تأسی از سلوک و منش و آموزه های اهل بیت(ع) خصوصاً صاحبان با کرامتی که دهه کرامت به نام و یاد آنان مزین است ارائه نماییم. در غیر این صورت، گرفتار شعارزدگی و اجرای چند برنامه صوری هرچند محترم بسنده خواهد شد.
منبع:

1399/04/09
22:18:43
5.0 / 5
2140
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد