نور معرفت
پاسخ به چند سوال شرعی درباره بورس؛

آیا به سرمایه گذاری در بورس خمس تعلق می گیرد؟

آیا به سرمایه گذاری در بورس خمس تعلق می گیرد؟

به گزارش نور معرفت آیا به سرمایه ای كه در بورس یا در محل دیگر سرمایه گذاری شده است، در سررسید سال خمسی، خمس تعلق می گیرد و باید خمس آن پرداخت شود؟


به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، حکم شرعی فعالیت در بورس چیست؟ آیا سرمایه گذاری در بازار سهام و خرید و فروش سهام جایز است؟ در ادامه به نظر مراجع تقلید در این حوزه می پردازیم: آیت الله خامنه ای: بورس بازاری است که در آن دارایی های مختلف مورد معامله قرار می گیرد، ازاین رو بورس فی نفسه اشکال ندارد؛ ولی مهم این هست که باید معاملات در بورس نامشروع و مغایر قانون نباشد، در غیر این صورت حرام است. به طور کلی فعّالیّت در بورس و خرید سهام و تعیین سود سالانه برای آن طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی که به تأیید شورای محترم نگهبان قانون اساسی رسیده انجام می گیرد محکوم به صحّت و حلیّت است. آیت الله مکارم شیرازی: در صورتیکه سرمایه گذاری در جای مشروعی باشد و آن کس که سرمایه گزاری نموده رضایت به نوع جدید بدهد مانعی ندارد.
آیت الله سیستانی: خرید و فروش سهام صحیح است، البته اگر معاملات شرکت سهامی حرام باشد، مثل آنکه به داد و ستد شراب و یا معاملات ربوی مشغول باشد، خرید سهام آن، و مشارکت در این معاملات جایز نیست. خمس سرمایه گذاری در بورس آیا به سرمایه ای که در بورس یا در محل دیگر سرمایه گذاری شده است، در سررسید سال خمسی، خمس تعلق می گیرد و باید خمس آن پرداخت شود؟ جواب: آیت الله خامنه ای: مبلغ سرمایه گذاری شده اگر از درآمد کسب باشد، مشمول خمس است.
آیت الله مکارم شیرازی: چنانچه سال خمسی بر آن بگذرد باید خمس آن پرداخت گردد، ولی چنانچه برای پرداخت خمس در زحمت باشید، مجازید خمس آنرا به ذمّه بگیرید و هر وقت توانستید بپردازید. آیت الله سیستانی: این نوع معامله مانند هر تجارت دیگر است سر سال بر سودی که کرده اید خمس لازم است. پرداخت خمس سهام در صورت کاهش ارزش آن سوال: به میزان یک میلیون تومان سهام بورس خریداری کردم و تا سر سال خمسی قیمت آن تغییر نکرده بود، پس از سال خمسی با افت قیمت، ارزش آن به ۷۰۰ هزار تومان رسید و من به علت بودن آن در بورس هنوز خمس این سهام را نداده ام، تکلیف من پرداخت کدام یک از مبالغ گفته شده می باشد؟ پاسخ: آیت الله خامنه ای: اگر این سهام را از درآمد کسب و کار خریده اید باید خمس یک میلیون تومان را بدهید. آیت الله مکارم شیرازی: در صورتیکه سهام در سال خمسی یک میلیون ارزش داشته است لازم است خمس یک میلیون را پرداخت نمائید و کاهش ارزش آن پس از سال خمسی تأثیری ندارد و خمس آن ساقط نمی گردد.
آیت الله سیستانی: به احتیاط واجب خمس یک میلیون را باید بدهید. خمس سرمایه بورسی که اصل سرمایه از ارث بوده من در ۱۴ سال قبل از ارث پدری حدود ۷۰ هزار تومان سهام خریدم و الان قیمت آن حدود یک میلیون تومان شده است اگر بخواهم سهام را بفروشم باید خمس آنرا بدهم؟ آیت الله خامنه ای: اصل آن خمس ندارد ولی سود حاصله به هنگامی که امکان وصول و برداشت آنرا داشتید، در سر سال خمسی مشمول خمس می گردد که اگر سال خمسی به آن گذشته باشد، به هنگام وصول مشمول خمس می گردد. آیت الله مکارم شیرازی: در فرض سوال پس از فروش خمس ترقّی قیمت آنرا بپردازید.

1399/03/20
14:34:30
5.0 / 5
2855
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد