نور معرفت

امضاء تفاهم نامه همكاری برای زكات منطقه های صدمه پذیر

امضاء تفاهم نامه همكاری برای زكات منطقه های صدمه پذیر

به گزارش نور معرفت تفاهم نامه همكاریهای اجتماعی، فرهنگی و قرآنی در منطقه های صدمه پذیر با مبحث زكات، بین سازمان تبلیغات اسلامی و كمیته امداد امام خمینی (ره) امضاء شد.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، به نقل از سازمان تبلیغات اسلامی، تفاهم نامه همكاریهای اجتماعی، فرهنگی و قرآنی در مناطق صدمه پذیر با حضور رئیس و مسؤلان كمیته امداد امام خمینی (ره)، رئیس و مسؤلان سازمان تبلیغات اسلامی در سالن اجتماعات سازمان تبلیغات اسلامی به امضاء رسید.

در ابتدای این جلسه، حجت الاسلام و المسلمین محمد قمی - رئیس سازمان تبلیغات اسلامی - از امضاء این تفاهم نامه ابراز خرسندی كرد و اظهار داشت: سازمان تبلیغات اسلامی خویش را در قبال كمیته امداد امام خمینی (ره) موظف می داند و این تفاهم نامه راهی است تا همكاری و هم افزایی دو نهاد پرفایده صورت گیرد.
وی ادامه داد: دو هدف حضور و دیده شدن روحانیون خدوم و توجه هیئت های مذهبی به مسائل اجتماعی، در دستور كار سازمان تبلیغات اسلامی قرار دارد؛ كه در زمینه حضور روحانیون خدوم، پس از شیوع كرونا طلبه های جهادگر با حضور در اماكنی مانند غسالخانه و بیمارستان ها به مردم كمك كردند.
قمی افزود: در مساله دوم كه توجه هیئت های مذهبی به مسائل اجتماعی است، هیئت های مذهبی تهران روزانه ۱۵۰۰ وعده غذایی در میان محرومان و مستضعفان توزیع می كنند كه این نشان داده است این امر بیشتر از پیش اتفاق افتاده است.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به بعضی از وظایف كمیته امداد امام خمینی (ره) عنوان كرد: مساله تهیه مسكن برای افراد تحت پوشش كمیته امداد، وظیفه بسیار سنگینی است كه امروزه كمیته امداد امام خمینی (ره) عهده دار آن است.
قمی تصریح كرد: از ظرفیت هیئت های مذهبی هم نباید غافل شد؛ هر هیئت مذهبی می تواند پس از این كه بنیاد مسكن و یا كمیته امداد امام خمینی (ره) نیمی از بهای مسكن افراد محروم را متقبل شد، نیم دیگر آنرا تأمین كند.
در ادامه جلسه سید مرتضی بختیاری- رئیس كمیته امداد امام خمینی (ره)- با تشكر از اقدامات سازمان تبلیغات اسلامی، با اشاره به اهمیت امضای تفاهم همكاری بین این دو نهاد اظهار داشت: تفاهم نامه همكاری كه بین این دو نهاد امضاء شده است، می تواند باعث بركات زیادی برای مردم باشد.
بختیاری اضافه كرد: استفاده از روحانیون مستقر در روستاها و پرداختن به مسائل قرآنی یك ظرفیت بی بدیل و پر بركت است.
وی خاطرنشان كرد: اگر مقداری به مبحث زكات در قرآن تفكر نماییم، اهمیت پرداخت زكات از این جهت كه سبب سلامت اقتصاد در جامعه و پشتیبانی از مستضعفان می شود؛ روشن خواهد شد.
رئیس كمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: سیل سال قبل در سیستان و بلوچستان علاوه بر اینكه حداقل به ۱۰ هزار هكتار از مزارع مردم صدمه زد، سبب شد تا روستاهای محروم از خدمات، بعد از گذشت چندین سال دیده شوند و مورد حمایت قرار گیرند.
او همینطور به رشد ۳۰ درصدی زكات پارسال اشاره و عنوان كرد: پارسال ۶۹۰ میلیارد تومان زكات پرداخت شده است كه امیدواریم این مقدار در سال ۹۹ به بالای یك هزار میلیارد تومان افزایش پیدا كند.
رئیس كمیته امداد امام خمینی (ره) تاكید كرد: علاوه بر این، ۲۵۳ میلیارد تومان زكات مستحب هم جمع آوری شده است و این مبلغ در همان مناطق جمع آوری شد، در بخش های عمران و آبادانی و لزوم های همان منطقه هزینه شده است.
وی عنوان كرد: توانمندسازی افراد تحت پوشش كمیته امداد و بدنه اصلی این نهاد از نظر فرهنگی بسیار حائز اهمیت می باشد و وجود ۸۰ هزار دانشجو و ۳۶۰ هزار دانش آموز تحت پوشش، اهمیت این نكته را تأیید می كند.
حجت الاسلام روح الله حریزاوی - معاون راهبری استان ها و ارتباطات سازمان تبلیغات اسلامی- در ادامه جلسه حجت الاسلام والمسلمین روح الله حریزاوی معاون راهبری و ارتباطات سازمان تبلیغات اسلامی به مفاد این تفاهم نامه اشاره نمود و اظهار داشت: پیش از امضای این تفاهم نامه، همكاریهای دوجانبه بین سازمان تبلیغات اسلامی و كمیته امداد امام خمینی (ره) وجود داشت.
وی عنوان كرد: شش هدف اصلی، هفت تعهد مشترك و ۹ تعهد اختصاصی در این تفاهم نامه آمده است كه موضاعاتی همچون ترویج فرهنگ احسان، استعدادیابی و تربیت افراد محروم و مستضعف، ازدواج و تحكیم بنیان خانواده، همكاری علمی و پژوهشی، توسعه روضه های خانگی و توسعه مراكز نیكوكاری از اهم مفاد این تفاهم نامه است.
علیرضا عسگریان -معاون توسعه مشاركت های مردمی كمیته امداد امام خمینی (ره)-
در ادامه جلسه اظهار داشت: دستگاه های زیر نظر مقام معظم رهبری (مدظله)، باید درك مشتركی از وظایف هم داشته باشند و این مهم سبب هم افزایی بیشتر است.
حجت الاسلام علی جعفری- معاون فرهنگی كمیته امداد امام خمینی (ره)- هم اظهار نمود: با نگاه به سینمای قبل و پس از انقلاب متوجه می شویم كه در این هنر تقریباً هیچ اشاره ای به مساله زكات نشده است.
وی ادامه داد: در سریال های گوناگونی كه با هزینه بیت المال ایجاد می شود هم به مبحث مهم زكات پرداخته نمی گردد.
جعفری با اشاره به توسعه روضه های خانگی كه از مفاد اصلی این تفاهم نامه بود، ابراز كرد: عمل به مفاد این تفاهم نامه باید سرعت یابد و سریعترین موردی كه می شود به آن پرداخت، مساله روضه های خانگی است.
او خاطرنشان كرد: تلاش كمیته امداد امام خمینی (ره) بر این بود كه در تهران این اقدام پر رنگ صورت گیرد كه نیازمند پشتیبانی و حمایت سازمان تبلیغات اسلامی است.
در انتها این جلسه حجت الاسلام مصطفی جلالی- معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی-به طرح «مواسات» و اهمیت آن اشاره و اظهار نمود: مواسات؛ اتفاقی است كه از دل مردم برمی خیزد و به خود مردم باز می گردد و در این بین نهادهای حاكمیتی باید نقش خویش را درست ایفا كنند.
وی ادامه داد: روضه های خانگی یكی از مواردی است كه سازمان تبلیغات اسلامی توجه ویژه به آن دارد و مسئولیت احیاء و تقویت این مهم به اداره كل بانوان این سازمان محول شده است.1399/02/04
13:57:56
5.0 / 5
2668
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد