نور معرفت
با امضای تفاهم نامه میان جهاددانشگاهی و سازمان اوقات دنبال می شود

استفاده از فناوری تولید خارج رحمی جنین با استفاده از تكنیك دریافت سونوگرافیك تخمك از گاو زنده

استفاده از فناوری تولید خارج رحمی جنین با استفاده از تكنیك دریافت سونوگرافیك تخمك از گاو زنده

به گزارش نور معرفت تفاهم نامه جهاد دانشگاهی و سازمان اوقاف امور خیریه با مبحث استفاده از فناوری تولید خارج رحمی جنین با استفاده از تكنیك دریافت سونوگرافیك تخمك از گاو زنده به امضا رسید.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، دكتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی در این نشست كه بامداد امروز (یكشنبه، ۶ بهمن) در سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد، اظهار داشت: مقام معظم رهبری با اشاره به كلام پرارزش حضرت علی(ع) فرمودند غربی ها با علم و فناوری به قدرت رسیدند و حالا از به دست آمدن آن توسط كشورهای دیگر احساس خطر می كنند. ما در جهاد دانشگاهی با عنایت به آن چه در اصول دینی مان سفارش شده و از آن جایی كه جمهوری اسلامی برای اقتدار و پیشرفت خود باید به علم و فناوری تكیه كند تلاش كردیم در این راستا فعالیت نماییم.
وی اضافه كرد: خوشحالیم كه دكتر خاموشی، ریاست سازمان اوقاف هم به اهمیت مبحث تفاهم نامه توجه دارند.
طیبی با بیان این كه ما فعالیت اصلاح نژاد گاو را در سطح ملی و بین المللی هم دنبال می نماییم، اظهار نمود: در شرق آسیا با برخی كشورها در همین رابطه صحبت كرده ایم و مورد استقبال هم قرار گرفته است. علاقمندیم كه این فعالیت توسعه پیدا كند تا بخشی از مشكلات كشور برطرف شود.

برنامه ریزی برای اصلاح گاومیش و شترهای دوكوهانه
در ادامه این نشست، دكتر محمدرضا پورعابدی، معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی با اشاره به اهمیت امنیت غذایی برای استقلال كشورها اظهار داشت: تأمین دام های گوشتی و تولید كره از چالش هایی است كه در این عرصه وجود دارد. هدف جهاد دانشگاهی در طرح های فناورانه ای كه به مقام معظم رهبری هم عرضه دادند این بوده كه طی دو سال كشور را از این جهت بی نیاز كنند.
وی اضافه كرد: امیدواریم با مشاركتی كه از جانب اوقاف رخ می دهد این تفاهم نامه را اجرایی نماییم. فضای خوبی در داخل و خارج كشور برای ادامه فعالیت در حوزه اصلاح نژاد دام وجود دارد. فعالیت در زمینه اصلاح گاومیش و شترهای دو كوهانه هم از پروژه های بعدی جهاد دانشگاهی است.

رویكرد مثبت به صادرات فناوری
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف با اشاره به همكاری اوقاف با رویان اصفهان اظهار داشت: امیدواریم تا آخر سال سه فارم همچون فارم ملارد و فارم شهریار به بهره برداری برسد.
وی اضافه كرد: با ورود به حوزه صادرات بسیار موافقم چون كه ارزآوری برای كشور دارد.
خاموشی با بیان این كه باید خلاهای لجستیكی در جهت اجرایی شدن این تفاهم نامه پر شود اظهار داشت: ما تلاش می نماییم آن امكاناتی كه از لحاظ سخت افزاری نیاز است را در اختیار جهاد دانشگاهی قرار دهیم.
در بخش دیگری از این نشست، مهدی پندار، معاون بهره برداری اقتصادی سازمان اوقاف و امورخیریه با اشاره به ابلاغ ۱۹ بندی مقام معظم رهبری به سازمان اوقاف در مورد نحوه مدیریت موقوفات اظهار داشت: امضای تفاهم نامه با جهاد دانشگاهی هم در جهت بیانات مقام معظم رهبری است. انعقاد این تفاهم نامه دو بعد اساسی دارد كه بعد داخلی آن تكثیر و تولید نژادهای دامی است و بعد خارجی آن این است كه كشور تا حد زیادی غنی می شود و از واردات دام زنده بی نیاز می شویم.
وی با بیان این كه تمامی مراحل مربوط به پتنت به خوبی طی شده، اظهار داشت: شركت مشتركی كه یك شركت پژوهشی و دانش بنیان است زیر نظر صندوق پژوهش و فناوری اوقاف فعالیت خواهد نمود. ایستگاه اصلی این فعالیت ها ملارد است و ان شاءالله كار در مزرعه بزرگ شهریار هم ادامه پیدا كند و در استان گلستان پی گرفته شود.
براساس آن چه در متن تفاهم نامه آمده، مبحث تفاهم نامه اصلاح نژاد گاوهای گوشتی و شیری و دو منظوره از راه تولید خارج رحمی جنین با استفاده از تكنیك دریافت سونوگرافی كه تخمك از گاو زنده، راه اندازی آزمایشگاه و فضاهای كاری تولید آزمایشگاه جنین در گاوداری متعلق به اوقاف توسط پژوهشگاه بعد از آماده سازی فضاهای كاری مورد نیاز توسط اوقاف با هدف تولید حداقل 2000 جنین در ماه، تولید آزمایشگاهی جنین منجمد گاو و گوساله ممتاز از نژادهای گاو مورد توافق طرفین، اجرای برنامه ها و فعالیتهای مشترك علمی، تجاری و صنعتی در زمینه استفاده از تكنولوژی های جدید در حوزه ی علوم دامی، همكاری در زمینه تولید و فروش محصولات بیولوژیك موثر در تولید و تولید مثل دام، همكاری در زمینه تولید و فروش مواد و تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی مورد نیاز گونه های دامی، همكاری در زمینه ی واردات و صادرات مواد، تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی و فرآوردهای بیولوژیك مورد نیاز گونه های دامی و همینطور همكاری در برگزاری كارگاه ها و سمینارهای آموزشی و ترویجی مشترك بر مبنای توافق فی درخلال است.
این تفاهم نامه بین جهاد دانشگاهی به نمایندگی دكتر حمید رضا طیبی و سازمان اوقاف و امور خیریه به نمایندگی حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی خاموشی امضاء شد و مدت اعتبار آن از تاریخ تایید به مدت ۵ سال خواهد بود و در صورت توافق طرفین قابل تمدید است.
به منظور اجرایی شدن این تفاهم نامه، شورایی متشكل از نمایندگان تام الاختیار جهاد دانشگاهی و اوقاف تشكیل می شود كه وظایف این شورا مشخص كردن موضوعات همكاری، تهیه پیش نویس قرار داد مربوط به آن و تدوین راهكارهای اجرایی پیشنهادی برای هر مبحث خواهد بود.
وظایف جهاد دانشگاهی بر طبق این تفاهم نامه معرفی دو نفر نماینده تام الاختیار جهت تشكیل شورای مبحث ماده چهار تفاهم نامه و ارسال اطلاعات مورد نیاز جهت ارزیابی دانش فنی تولید جنین توسط جهاد دانشگاهی برای شركت ارزیابی كننده دانش فنی است.
همكاری در تدوین و انعقاد قراردادهای فی درخلال مطابق به مبحث تفاهم نامه و همینطور مشاوره لازم جهت اصلاح فضاهای كاری موجود و تهیه فضاهای كاری جدید و واگذاری فناوری تولید جدید منجمد گاو به صورت انحصاری به شركت مشتركی كه بین طرفین ایجاد می شود هم همچون وظایف جهاد دانشگاهی است. علاوه بر آن جهاد متعهد می شود مشاوره و همكاری لازم را در تهیه و تأمین تجهیزات آزمایشگاهی مورد احتیاج به اوقاف عرضه كند.
بر اساس این تفاهم نامه سازمان اوقاف و امور خیریه وظیفه معرفی دو نفر نماینده تام الاختیار جهت تشكیل شورای مذكور را دارد. علاوه بر آن فراهم سازی امكانات، تجهیزات و زیر ساخت های مورد نیاز جهت اجرای پروژه های مشترك مصوب، همكاری در تدوین و انعقاد قراردادهای فی درخلال مطابق با مبحث تفاهم نامه، انجام تعهدات مربوط بخصوص پرداخت بموقع هزینه ها و تأمین منابع مورد نیاز همچون وظایف اوقاف است. همینطور اوقاف متعهد می شود كه تولید گوساله های ممتاز از راه تكنولوژی OPU را انحصارا در چارچوب شركت های مشترك توسعه بدهد.
طبق این تفاهم نامه، اوقاف متعهد می شود كه دانش فنی انتقال یافته از جانب جهاد را به هیچ وجه در اختیار شخص یا شركت سومی قرار ندهد و تاسیس شركت مشترك برنامه ریزی و سرمایه گذاری برای تولید حداقل دو هزار جنین در ماه را مد نظر قرار داده و علاوه بر آن یك شركت تخصصی در زمینه ارزیابی دانش فنی تولید آزمایشگاهی جنین گام معرفی نماید.1398/11/06
22:10:04
5.0 / 5
4373
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد