نور معرفت
در زمستان ۱۴۰۲؛

همایش بین المللی میراث فکری و فلسفی اقبال لاهوری

همایش بین المللی میراث فکری و فلسفی اقبال لاهوری

نور معرفت: رییس کرسی اقبال پژوهی دانشگاه ادیان و مذاهب از برگزاری همایش بین المللی و مدرسه زمستانی میراث فکری و فلسفی اقبال لاهوری در زمستان سال جاری آگاهی داد.سعیده میرصدری رییس کرسی اقبال پژوهی دانشگاه ادیان و مذاهب در گفتگو با خبرنگار مهر از برگزاری همایش بین المللی و مدرسه زمستانی «میراث فکری و فلسفی اقبال لاهوری» آگاهی داد و اظهار داشت: این همایش به همت دانشگاه ادیان و مذاهب و با همکاری کرسی اقبال پژوهیِ دانشگاه علامه اقبال پاکستان و با حضور پژوهشگران و علاقه مندان فلسفه دین و الاهیات برگزار می گردد.

ایشان سپس توضیح داد: در این رویداد علمی اساتیدی از دانشگاه های مختلف چهار نقطه جهان (از آسیا و اروپا تا آمریکا و استرالیا) گرد هم خواهند آمد تا درباره ی میراث فکری و اندیشه فلسفی / الاهیاتی محمد اقبال لاهوری گفتگو کنند.

میرصدری تصریح کرد: اساتید شرکت کننده در این مدرسه زمستانی از دانشگاه های ادیان و مذاهب قم، دانشگاه پادربورن (آلمان)، دانشگاه اسلو (نروژ)، دانشگاه لوئیسِ رم (ایتالیا)، دانشگاه علامه اسلام آباد (پاکستان)، دانشگاه دولتی کالیفرنیا (آمریکا)، دانشگاه گریفیث (استرالیا) و دانشگاه علوم اجتماعی آنکارا (ترکیه) هستند.
رئیس کرسی اقبال پژوهی دانشگاه ادیان و مذاهب درباره ی اهمیت این رویداد علمی با اعلان اینکه پرسش های مبرم امروزی، چه در سطح سیاسی و اجتماعی و چه در سطح فکری و علمی، چالشی است که سنت فکریِ اسلامی با آن مواجه می باشد. اظهار داشت: واگوییِ پاسخ های سنتی و کلاسیک به پرسش های مدرن و جدید در حل معضل کمک چندانی نمی کند.

مدیر علمی همایش و مدرسه زمستانی «میراث فکری و فلسفی اقبال لاهوری» در ادامه عنوان کرد: طی فراخوانی که در اطلاعیه همایش اعلام شده است کسانی که در این مساله تمایل به ارائه بحث دارند تا ۲۴ شهریور ماه سال جاری فرصت ارسال چکیده خودرا داشته، و چکیده های برگزیده امکان ارائه در همایش را خواهند داشت.
وی اضافه کرد: این همایش در قالب مدرسه زمستانی و در تاریخ ۲۱ و ۲۲ بهمن ماه (۹-۱۰ فوریه ۲۰۲۴) بصورت آنلاین برگزار می شود و علاقه مندانی که تمایل به شرکت در این مدرسه زمستانی به عنوان مستمع دارند می توانند بوسیله این لینک مبادرت به ثبت نام کنند.

میرصدری در آخر ضمن دعوت از همه دانشجویان جوان و اساتید رشته های مرتبط برای شرکت و همکاری در این رویداد علمی هدف از برگزاری این مدرسه زمستانی را گرد هم آوردن صاحب نظران حوزه اقبال پژوهی دانست تا از ظرفیتهای موجود در اندیشه وی در راستای ارائه متافیزیک، فلسفه و الهیات های جدید (چون الهیات پویشی، الهیات اگزیستانسی، الاهیات محیط زیست و غیره) استفاده شده، و از قِبلِ بحث و گفتگو در حوزه این ظرفیت ها محملی برای پرداختن به پرسش های مطرح در عرصه‌ی اندیشه بین المللی برقرار شود.
گفتنی است کرسی اقبال پژوهی دانشگاه ادیان و مذاهب اردیبهشت ماه امسال کار خودرا در پژوهشکده ادیان و مذاهب آغاز نموده است.
منبع:

1402/05/23
11:07:35
5.0 / 5
222
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد