نور معرفت
حجت الاسلام سهرابی:

طلبه ها از فضای حاشیه ای و غر زدن ها فاصله بگیرند

طلبه ها از فضای حاشیه ای و غر زدن ها فاصله بگیرند

به گزارش نور معرفت مدیركل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران در حاشیه نمایش مستند ایكسونامی اظهار داشت: طلبه ها از فضای حاشیه ای و غر زدن ها فاصله گرفته و به صورت تخصصی وارد صحنه عمل شوند.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، جلسه نمایش و تحلیل مستند « ایكسونامی» ویژه طلاب و مبلغین فعال استان تهران به همت مدرسه علم و عمل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران و با حضور حجت الاسلام سهرابی، مدیر كل این سازمان، برونی، تهیه كننده مستند، سینا كلهر، مدیر كل فرهنگی مركز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی و ابوالفضل اقبالی، كارشناس خانواده در سالن اجتماعات این اداره كل اجرا شد.
پس از تماشای مستند، حجت الاسلام سهرابی در سخنانی كوتاه از طلبه ها خواست كه در مسائل فرهنگی، اجتماعی و... ورود تخصصی به مسائل داشته باشند واز فضای حاشیه ای و غر زدن ها فاصله گرفته و به صورت تخصصی وارد صحنه عمل شوند و برای این كار باید طرح مشتركی داشته باشند. امیدواریم سازمان تبلیغات بتواند فضایی فراهم آورد تا طلبه های تهران دور هم جمع شوند، گفت و گو كنند و به طرح مشتركی برسند تا هر كس در هر فضایی كه خدمت می كند، مجری آن طرح باشد.
وی اضافه كرد: مدرسه علم و عمل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران نیز بنا دارد تا این فرصت های آموزشی را برای طلبه ها فراهم آورد و زمینه و ظرفی برای باب گفت و گو بین طلبه ها باز كند. جهت گیری تخصصی پیشنهاد امروز ما به طلبه های تهرانی است. فرصت ها را شناسایی كنید و دغدغه خودرا جهت خدمت رسانی انتخاب و به آن عمل كنید.
در ادامه جلسه سینا كلهر جهت تحلیل این مستند اظهار داشت: هم اكنون ازدواج دائم، قانونی و ثبت شده بعنوان مهمترین سیاست جمهوری اسلامی ایران برای امر جنسی تعیین شده است كه این سیاست برمبنای آمارهای رسمی به بن بست و بحرانی اساسی رسیده است. آمارهای مختلفی درباره تعداد افراد «در سن ازدواج» بیان می شود، ولی برمبنای رسمی ترین آمارها، مجموع افراد دختر و پسر در سن ازدواج نزدیك به ۱۲ میلیون نفر است. دختران ۱۵ تا ۵۰ ساله و پسران ۲۴ تا ۵۵ ساله در این بازه قرار دارند و از این آمار ۱۲ میلیونی، فقط حدود ۶۴۰ هزار ازدواج انجام شده است.
كلهر افزود: با تمام این تفاسیر مهمترین اقدامات كشور برای امر ازدواج، یكی وام ازدواج بوده كه بیشتر آمارها برمبنای وضعیت نابسامان اقتصادی، عدم كفایت این وام را نشان میدهد و دیگری قانونی در این خصوص نوشته شده كه عملاً دولت برای اجرایی كردن آن تاكنون بودجه ای در نظر نگرفته است. در یك پژوهشی، علت ازدواج نكردن افراد از آنها پرسیده شده كه ۸۵ درصد افراد پاسخگو، نبود شغل را مهمترین دلیل عدم ازدواج ذكر كرده اند.
ابوالفضل اقبالی، كارشناس حوزه خانواده نیز این مستند را نمای دیگری از مدرنیته معرفی نمود و اضافه كرد: آن چیزی كه وجه نگران كننده پیام های این مستند در ایران است، شروع رفتارهای جنسی و یا كاهش نرخ ازدواج نیست؛ بلكه مشكل ظهور عقلانیت جدیدی در رفتار جنسی است كه می خواهد رفتارهای ناهنجار را هنجار جلوه دهد به نحوی كه اگر در مقابل آن بایستید و موضع داشته باشید، شما را غیر نرمال معرفی می كند. درنتیجه ما باید با تعاملات درست خود در جامعه، این عقلانیت را به چالش بكشانیم و به سمت مقابله با آن قدم برداریم.
برونی، تهیه كننده مستند ایكسونامی نیز درانتها اظهار داشت: هم اكنون در كشور ما فضای ازدواج به شدت بسته شده، دیگر تقوا و سفارش های اخلاقی جواب نمی دهد، آمارها خیلی ترسناك شده و من قصد سیاه نمایی ندارم ولی برای حل این بحران یك همت و تلاش ملی نیاز است.

1398/09/19
21:52:17
5.0 / 5
4352
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد