نور معرفت
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منكر كشور:

امر به معروف و نهی از منکر باید مردمی شود

امر به معروف و نهی از منکر باید مردمی شود

نور معرفت: دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، افزایش کارآمدی، مردمی سازی، ترویج گفتمان فریضتین، پیگیری مطالبات مردم و رهبر معظم انقلاب و ارتقای سطح تعامل با دستگاهها را از رویکرد های اصلی این ستاد برشمرد و از تهیه اسناد راهبردی و جامع برای مطالبه گری مدبرانه و تشکیل هیأت های اندیشه ورزی ستاد امر به معروف و نهی از منکر آگاهی داد.


به گزارش نور معرفت به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ حجت الاسلام دکتر محمدحسین طاهری آکِردی در همایش ملی دبیران ستادهای امر به معروف و نهی از منکر کشور که در تهران انجام شد با تکیه بر اینکه باید فریضتین را به مطالبه مردم تبدیل نماییم، بیان کرد: همه اقشار و اصناف جامعه همانند دانشگاهیان، حوزویان، نخبگان، بازاریان و... باید درگیر فریضتین شوند و کار ستاد تنها مشخص کردن خط مشی های کلی و ریل گذاری است.
وی تعامل با دستگاهها خصوصاً اعضای شورای امر به معروف و نهی از منکر را مهم توصیف کرد و تصریح کرد: باید ارتباط خود با وزارتخانه ها، صدا و سیما و فراجا و دیگر مجموعه های حاضر در شورا را که پای کار امر به معروف و نهی از منکر هستند، ارتقاء ببخشیم چون اگر این هماهنگی صورت گیرد، خیلی از مشکلات حل می شود.
تهیه اسناد راهبردی و جامع
این استاد حوزه و دانشگاه از تهیه اسناد راهبردی و جامع ستاد امر به معروف و نهی از منکر آگاهی داد و اضافه کرد: کار ستاد امر به معروف عملیاتی نیست بلکه باید عملکرد مجموعه های دیگر را رصد کرده و در اجرای بهتر یا رفع نقصها آنها، مشورت و راهبرد بدهد و وقتی سند جامع و مشخصی داشته باشیم رسالت هر دستگاه در عرصه امر به معروف و نهی از منکر مشخص می شود که به جهت آن می توان رصد دقیقی از عملکردشان داشت.
وی ادامه داد: علاوه بر سند جامع و راهبردی که ستاد امر به معروف کشور تهیه می کند، ستادهای استانی نیز باید سند استراتژیک استانی داشته باشند.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور همین طور از تشکیل هیأت اندیشه ورز در بخش های مختلف ستاد امر به معروف و نهی از منکر آگاهی داد و آنرا نمونه ای بارزی از مردمی کردن فریضتین دانست و بیان داشت: اعضای این هیأت ها متخصصان همان بخش هستند.
باید بدنبال جذب حداکثری باشیم
دکتر طاهری به آثار فریضتین در جامعه اشاره نمود و اضافه کرد: امر به معروف و نهی از منکر تنها برای افراد مذهبی نیست؛ اگر آثار این دو فریضه الهی برای افراد غیرمذهبی نیز با زبان نرم بازگو شود، آنرا می پذیرند و ما نیز همانند رهبر معظم انقلاب باید بدنبال جذب حداکثری باشیم و شنیدن نقدها عاملی بر تقویت و رشد ستاد امر به معروف و نهی از منکر است.
وی همین طور بر ساماندهی تشکل ها و سمن ها تاکید کرد و بیان داشت: تشکل ها باید ضمن هدفمند و قانونمند شدن، ارتقاء کیفی داشته و بصورت رسمی مجوز کسب کنند این عوامل سبب می شود ستاد در بحث پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منکر دستش بازتر باشد.
مطالبه گری قاعده مند یک اصل مهم است
دبیر ستاد امر به معروف، مطالبه گری قاعده مند را یک اصل مهم عنوان و تاکید کرد: ما نیز نسبت به عملکرد تعدادی از دستگاهها نقد و گلایه داریم و پیگیر مطالبات مردم هستیم ولی انتقادها نباید به شکلی باشد که به ضرر نظام و دین تمام شود.
وی بر ارتقاء مباحث معرفتی در دوره های امر به معروف و نهی از منکر تاکید کرد و گفت: نمی شود آمر به معروف و ناهی از منکر بود ولی با مباحث معرفتی، هنر مناظره و پاسخ به شبهات آشنایی نداشت.
زندگی زن ایرانی با پوشش و عفت گره خورده است
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور همین طور به برنامه های این ستاد در روز عفاف و حجاب و هفته احیاء فریضتین اشاره نمود و اظهار داشت: عفاف و حجاب سنگر اول است و زندگی زن ایرانی با پوشش و عفت گره خورده و جامعه ما جامعه عفیفی است؛ بنا بر این باید برای آن برنامه دقیق و جامع داشته باشیم.
حجت الاسلام دکتر طاهری آکِردی بر برگزاری کرسی های آزاداندیشی تخصصی در موضوعات مختلف همانند سیاست، عدالت، عفاف و حجاب، اقتصاد، حقوق مردم و... از طرف ستادهای استانی تاکید کرد و تصریح داشت: باید سراغ مردم رفت و حرف هایشان را شنید و ستاد امر به معروف باید الگویی برای تلاقی افکار باشد.
منبع:

1402/04/06
09:27:54
5.0 / 5
315
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد