نور معرفت
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی:

شناخت معرفت ائمه اطهار یک ضرورت است

شناخت معرفت ائمه اطهار یک ضرورت است

به گزارش نور معرفت، مشهد ـ نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با تکیه بر ضرورت معرفت شناسی کامل نسبت به ساحت ائمه اطهار اظهار داشت: اگر معرفت دوده (ع) را بشناسیم، درک می نماییم که هرکدامشان بی وقفه مشغول مبارزه بودند.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، آیت الله سید احمد علم الهدی در سخنرانی ظهر شهادت امام جواد (ع) که با حضور انبوه زوار و مجاوران در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار نمود: در روز شهادت امام جواد (ع) شاید بالاترین مجلس سوگ و عزا همین مجلسی باشد که حالا در حرم مطهر رضوی برپاست برای اینکه عزای پسر در خانه پدر جلوه اش بیشتر است و الان در این مراسم که بر روی فرش خانه پدر، عزای پسر برگزار شده، این برنامه بدون شک حائز اهمیت معنوی فراوانی است تا برق اشک مردم زمینه ساز جلب رأفت و توجه خاص امام رضا (ع) باشد.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ضمن اشاره به فرازی از زیارت جامعه کبیره اضافه کرد: در وصف دوده (ع) گفته شده «وَ بَذَلْتُمْ أنْفُسَکُمْ فی مَرْضاتِهِ وَ صَبَرْتُمْ عَلی ما اَصابَکُمْ فی جَنْبِهِ» یعنی شما کسانی هستید که جان هایتان را در راه رضای خدا بذل کردید و بر هر مصیبتی که بر شما وارد شد، صبر دارید. در اینباره، شاید بتوان یکی از بزرگ ترین مصائب امام رضا (ع) را همان جدایی از امام جواد (ع) دانست که شاید تا لحظه شهادت امام هشتم نیز بر قلب نازنین حضرت سنگینی می کرد و این زمانی آشکارتر می شود که روایت های متعدد، گواه از رابطه پر عاطفه و بسیار ویژه ای میان این پدر و پسر هستند.
شیوه شهادت، نشانه مظلومیت خاص امام جواد (ع)
وی تصریح کرد: مسئله شهادت امام جواد (ع)، یک ریشه خاص سیاسی دارد که عمدتا مورد غفلت واقع می شود. بصورت کلی، زن مایه آرامش و اساس صلح و ثبات است تا جایی که مرد خانواده در هر زمان که بر اثر تنش های کار و فشار امور زندگی برآشفته شود، می داند که می تواند زیر سایه پر مهر وجود همسرش آرام بگیرد. در این شرایط، این که امام جوادالائمه (ع) نیز همچون امام مجتبی (ع) به دست همسر خود به شهادت رسید، نشان از غرب و مظلومیت فوق العاده ای دارد که فقط در وجود این دو امام معصوم منحصر است.
آیت الله علم الهدی افزود: با همه این تفاسیر، یک تفاوت عمده میان ماجرای مسمومیت امام مجتبی (ع) و امام جواد (ع) وجود دارد و این که جُعده دختر اشعث ابن قیس به عنوان همسر امام مجتبی (ع) نه فقط هیچ گاه از روی بغض و عداوت به جان امام سوءقصد نکرد بلکه از ابتدا شیفته امام بود و فقط در جریان یک موضوع، فریب خورد و این عمل را انجام داد. با این وجود، روایت شهادت امام جواد (ع) پُر از عداوت های بدون مرز و کینه های سخت از جانب اُمّ‎فضل نسبت به وجود نازنین محمد ابن علی (ع) است و این چنین زندگی زناشویی بود که ۱۳ سال به امام جواد (ع) تحمیل شد.
انحراف امامت، مهم ترین توطئه مأمون
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مأمون که از ابتدا بدنبال اصل امامت بود و فلسفه فراخواندن علی ابن موسی الرضا (ع) به مرو را نیز با همین سیاست دنبال کرده بود، بعد از به شهادت رساندن امام هشتم مشاهده کرد که فرزند برومندش امام جواد (ع) در هشت سالگی به امامت رسیده و شیعه از او تبعیت دارد بدین سبب راهبرد جدید خودرا بگونه ای سازمان دهی کرد که این آقازاده هشت ساله را از ابتدا در جریان حاکمیت و خلافت هضم کند تا به هر ترتیب، زمانی که وقت حذف و ترور او رسید، جریان امامت شیعه گرفتار انحراف شود.
وی تاکید کرد: مأمون در ۱۲ سالگی امام دستور داد امام جواد (ع) از مدینه به بغداد هجرت کنند و عقد نکاح ایشان را با آخرین فرزند خود که یک دختر ۹ ساله به نام ام‎فضل بود، جاری کرد. توطئه مأمون آن بود که امام جواد (ع) به عنوان داماد خلیفه، همه تعاملاتش محدود به دارالخلافه بغداد و طبقه خاصی از اشراف باشد تا به همین ترتیب، خط سیر امامت از مسیر خود بیرون برود.
آیت الله علم الهدی اظهار داشت: امتیاز سیاست ائمه اطهار (ع) در همه مقاطع تاریخ آن بوده که تهدید را به فرصت تبدیل کنند و این در زمان امام جواد (ع) نیز صادق بود؛ بگونه ای که مأمون خواست وجود نازنین امام را محدود به کاخ خلافت کند اما همین مسئله موجب شد تا بوسیله ارتباط نیابتی، نمایندگان امام جواد (ع) بتوانند شبکه ارتباطات ولی خدا را در سراسر ممالک اسلامی گسترده کنند؛ شبکه ای که مرکز آن نیز در کاخ خلافت قرار داشت و به این ترتیب، بر نفوذ و گستردگی این شبکه نیز اضافه گردید. امام جواد (ع) نیز داماد خلیفه بود و به این ترتیب، همه امکانات حکومتی را در ترویج دین به کار برد تا سرانجام کار به جایی برسد که مأمون به چشم خود شکست توطئه اش را ببیند.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ابراز کرد: در این شرایط بود که با استفاده از محدودیت های جدید مأمون عباسی، امام جواد (ع) این فرصت را پیدا کرد تا با حضرت سمانه خاتون ازدواج کند و از آن جا که اُمّ‎فضل نازا و عقیم بود، امام جواد (ع) بنا بر سنت جامعه توانست محل زندگی خودرا از مجاورت اُمّ‎فضل به مجاورت سمانه خاتون انتقال دهد و شبکه ارتباطات خودرا نیز به منزل جدید بیاورد. کنار آمدن با این قضیه برای اُمّ‎فضل بسیار سنگین بود برای اینکه از یکسو حسادت در کار بود و از طرفی نمی توانست ماموریت های پدرش برای کنترل روابط امام جواد (ع) را انجام دهد.
وی بیان نمود: بعد از این جریانات، امام جواد (ع) توانست باردیگر به مدینه بازگردد و تا زمان مرگ مأمون در این شهر بماند اما معتصم عباسی که به خلیفه رسید، در ابتدا اُمّ‎فضل را تحریک و تهییج کرد تا عامل شهادت امام جواد (ع) باشد و بعد از آن، دستور داد تا وجود نازنین محمد ابن علی (ع) را با خانواده و بطور کامل به بغداد بیاورند. این هجرت، زمینه ساز شهادت امام بود و در اختتام ختم به همان فاجعه شد.
آیت الله علم الهدی با تاکید بر ضرورت معرفت شناسی کامل نسبت به ساحت ائمه اطهار اظهار داشت: زندگی امام جواد (ع) را که به عنوان یک نمونه از زندگانی دوده (ع) از نظر بگذرانیم، شاید بعضی بگویند که ائمه اطهار (ع) بالاخره هرکدام روشی را بصورت سلیقه ای برای کنش گری اجتماعی و سیاسی برگزیدند و در اختتام هم با آنان دشمنی شد و شهید شدند اما این منطق نشان از عدم معرفت شناسی دارد. برادران و خواهران، اگر معرفت دوده (ع) را بشناسیم، درک می نماییم که وجود نازنین هرکدامشان بصورت بی وقفه مشغول مبارزه بودند تا دین خدا برقرار شود و در اختتام همین مبارزه بی وقفه ختم به شهادتشان می شد.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اضافه کرد: نمی شود ما مسلمان و شیعه باشیم و در این عصر که هجمه به ساحت دین خدا و پیامبر اکرم (ص) در شدیدترین حالت خود در تاریخ قرار دارد، بگوییم ما به مبارزه و جهاد کاری نداریم و فقط گوشه ای نمازمان را می خوانیم، روزه‎مان را می گیریم، عمره و حج‎مان را می رویم و زیارتمان را می نماییم. نه عزیز من این طور نمی شود! فیض همه زندگی عبادی ما به یک رکعت نماز وجود اقدس امیرالمؤمنین (ع) نمی رسد. والاترین عبادات را دوده (ع) داشتند اما زندگی‎شان را از ابتدا تا آخر منحصر در مبارزه با دشمنان خدا قرار دادند تا وضعی که مسیرشان ختم به شهادت شد و امام بعد، سیره پدر معصوم خودرا ادامه می داد.
وی تصریح کرد: این طریقت دوده (ع) بود که نظام جائر و ظالم زمان خودرا به چالش می انداختند، اجازه نمی دادند آب خوش از گلوی آنها پایین برود و فرصت روا داشتن ظلم بر مردم را پیدا کند. به علت استمرار بر مبارزه هم بود که حاکمان وقت به موازات این که جبهه دشمن خارجی برای امام جواد (ع) شکل می دادند، صف خط مقدم جبهه را به خانه امام آوردند و همسر او را خبرچین تعاملات و مجری توطئه شهادت قرار دادند.


منبع:

1402/03/30
11:30:53
5.0 / 5
195
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد