نور معرفت
یك آیه و چند نكته (۲۸)،

سرمایه های معنوی زیادی در امتحانات الهی نهفته است

سرمایه های معنوی زیادی در امتحانات الهی نهفته است

به گزارش نور معرفت، یک استاد حوزه ضمن اشاره به این که هر انسانی با هر سطح از ایمان مورد امتحان خواهد بود، اظهار داشت: هر کسی با هر سطح ایمانی مورد امتحان است و کسانی که در ابتلاء مقاومت نمی کنند، گرفتار خسران شده و سرمایه های معنوی موجود در امتحانات الهی را از دست می دهند.


حجت الاسلام والمسلمین منصوریان دامغانی -استاد حوزه- در گفتگو با ایسنا در تفسیر آیه ۱۱ سوره مبارکه حج «ومِنَ النَّاسِ مَنْ یَعْبُدُ اللَّهَ عَلَی حَرْفٍ فَإِنْ أَصَابَهُ خَیْرٌ اطْمَأَنَّ بِهِ وَإِنْ أَصَابَتْهُ فِتْنَةٌ انْقَلَبَ عَلَی وَجْهِهِ خَسِرَ الدُّنْیَا وَالْآخِرَةَ ذَلِکَ هُوَ الْخُسْرَانُ الْمُبِینُ» اظهار نمود: خداوند در این آیه می فرماید «بعضی از مردم خدا را تنها با زبان می ‏پرستند (و ایمان قلبیشان بسیار ضعیف است) همین که دنیا به آنها رو کند و نفع و خیری به آنان رسد حالت اطمینان پیدا می‏ کنند اما اگر مصیبتی بعنوان امتحان به آنها برسد دگرگون می‏ شوند و به کفر رو می‏ آورند! و بدین سان هم دنیا را از دست داده‏ اند و هم آخرت را و این خسران و زیان آشکاری است!».
وی ضمن اشاره به این که چند نکته در این آیه وجود دارد، ابراز کرد: نکته اول این که برخی از مردم تنها از یک بعد (ظاهر) خداوند را می پرستند و مایل نیستند در زندگی گرفتار امتحان بشوند. در واقع این افراد تنها در ظاهر خداپرستی می کنند اما باطن این عالم سراسر از امتحانات الهی است.
وی ضمن اشاره به نکته دوم این آیه خاطرنشان کرد: ابتلاء الهی شامل تمام افراد از جامعه مؤمنین است. در اصل هر انسانی با هر سطح از ایمان مورد امتحان خواهد بود، حتی کسانی که در ظاهر خداپرست هستند آنها هم مورد امتحان و فتنه خواهند بود.
این استاد حوزه خاطرنشان کرد: نکته سومی که در این آیه قابل ذکر است اینست که کسانی که در ابتلاء مقاومت نمی کنند، گرفتار خسران شده و سرمایه های معنوی موجود در امتحانات الهی را از دست می دهند. خسران با ضرر یک متفاوت است، در ضرر انسان سرمایه اصلی را از دست نمی دهد و سود خوبی نمی کند اما در خسران شما سرمایه اصلی را از دست می دهید.
حجت الاسلام والمسلمین منصوریان دامغانی خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر در ابتلائات الهی سرمایه هایی که ما را به قرب الهی نائل می کنند و اگر به آنها توجه نکنیم این سرمایه ها از دست داده ایم. این سرمایه همان چیزی است که انسان را به قرب الهی نائل می کند.منبع:

1402/02/04
21:01:19
5.0 / 5
400
تگها: اسلام , دین
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد