نور معرفت

فیش حج چگونه خرید و فروش می شود؟

فیش حج چگونه خرید و فروش می شود؟

به گزارش نور معرفت، ثبت نام حج تمتع از سال ۱۳۸۶ درحالی متوقف شده که حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در نوبت حج هستند و به پیشبینی سازمان و حج و زیارت و با عنایت به سهمیه حج ایران در هرسال، نوبت انتظار بعضی از این افراد به ۱۳ سال می رسد. اما در این شرایط، تکلیف افرادی که قصد انصراف از حج و یا تمایل به انجام این سفر واجب شرعی را دارند، چیست؟


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، باتوجه به ازدحام جمعیت در صفِ حج تمتع و محدودیت در ثبت نام و از سویی گستره دلالی، سودجویی و سوءاستفاده در معامله فیش حج، سازمان حج و زیارت ضوابط و دستورالعملی را برای نقل و انتقال قانونی فیش حج تعیین کرده است که بر این اساس، دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع که قصد واگذاری دارند و یا افرادی که قصد تهیه این قبض را دارند، نخست باید به سامانه tasharof.haj.ir مراجعه کرده و درخواست خودرا به طور مشخص برای انتقال یا خرید فیش ثبت کنند.
بنا بر ضوابط سازمان حج و زیارت، تمام قبض های حج تمتع فقط یکبار قابلیت انتقال دارد.
واگذاری و یا تهیه قبض فقط باید در سطح شهر یا استان محل سکونت فرد صورت گیرد، یعنی انتقال و یا تهیه قبض از سایر استانها مجوز ندارد و در سایر مراحل بعدی و کنترل نقل و انتقال، فرد گرفتار مشکل می شود. به این معنا که بر طبق چارچوب اعزام، فردی که در تهران سکونت دارد، نمی تواند از استان دیگری به حج برود.
در مرحله بعد، پس از انجام مراحل سیستمی و ارسال پیامک برای افراد، باید بوسیله دفاتر زیارتی مجاز که از همان سامانه «تشرف» میتوان این دفاتر را پیدا و انتخاب نمود، روند انتقال فیش را پیگیری و نهایی کرد.
علاوه بر این، الزامی است که انتقال دهنده و خریدار فیش حج به همراه اصل مدارک (اصل شناسنامه، کارت ملی و قبض ودیعه گذاری) برای انجام تشریفات انتقال از قبیلِ تکمیل برگه درخواست و تنظیم تفاهمنامه همزمان در دفتر زیارتی حضور داشته باشند.
سازمان حج و زیارت، دفاتر زیارتی را، که مشخصات آنها در سامانه «تشرف» ثبت شده، امین خود قرار داده است و نقل و انتقال فیش حج بوسیله آنها به انجام می رسد.
سفارش می شود غیر از سامانه تشرف و دفاتر مجاز زیارتی، از رفتن به مراکز و افراد واسطه که خارج از فرایند تعریف شده از سوی سازمان حج و زیارت فعالیت می کنند، پرهیز شود و هرگونه درخواست برای معامله و نقل و انتقال فیش حج، تنها از همین سامانه و سپس بوسیله دفتر زیارتی پیگیری شود.
ضوابط سازمان حج و زیارت تاکید می کند: هرگونه هماهنگی، توافق و حتی تنظیم وکالت نامه در رابطه با ی انتقال قبض حج، خارج از این رویه و دستورالعمل های جاری، هیچ تضمینی در پذیرش و تأیید روند انتقال قبوض ایجاد نمی کند و به لحاظ ماهیتی هم قابل ابطال بوده و توسط این سازمان قابل پیگیری نخواهد بود و ممکنست مشکلات عدیده ای را به شکل های مختلف برای هریک از متقاضیان بعداً بوجود آورد.
اکبر رضایی ـ معاون سازمان حج و زیارت ـ هم در تشریح رویه قانونی نقل و انتقال فیش حج تمتع گفته است: دارنده فیش حج در سامانه tasharof.haj.ir، مشخصات خودرا ثبت و دفتر زیارتی را برای روند اداری انتخاب می کند. متقاضی خرید فیش حج هم که درخواستش را ثبت کرده می تواند فهرستی از واگذارکنندگان را ببیند و پس از تأیید، مدارک دو طرف در دفتر زیارتی بررسی شده و صورت جلسه می شود و پس از تنظیم صلح نامه و توافق طرفین برای قیمت فیش حج تمتع، دارنده فیش حج تمتع آن را در بانک ملی به متقاضی واگذار می کند.
قیمت گذاری فیش حج به طور معمول "توافقی" صورت می گیرد؛ معاون سازمان حج و زیارت در این حوزه اظهار کرده است: ما به طور کلی درمورد قیمت گذاری فیش حج ورود نکرده ایم و فیش حج مانند سندی در اختیار افراد است و این فیش به صورت "توافقی" خرید و فروش می شود. حتی ما (سازمان حج و زیارت) حداقل و حداکثر قیمت برای فیش حج و اولویت سند افراد را اعلام نمی نماییم. ملاک اصلی ما برای ثبت نام حج تمتع، داشتن فیش دارای اولویت است که هزینه سپرده گذاری فرد، به طور مثال یک میلیون تومان در سال ۸۶ به اضافه سود آن محاسبه می شود و باقی هزینه ها هم برمبنای زمان اعزام، اعلام خواهد شد که زائرین باید آن را بپردازند.


 

1401/10/30
16:06:54
5.0 / 5
378
تگها: سفر , قانون
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد