نور معرفت
كارگردان نمایش كه؟ :

با تحریم تئاتر مخالفم

با تحریم تئاتر مخالفم

به گزارش نور معرفت، بهمن علاقبندان که این روزها نمایش «که؟» را روی صحنه می برد و با تحریم تئاتر در این روزهای خاص مخالف است، اظهار داشت: از آنجاکه نمایش ما یک کار فلسفی عرفانی است، توقع نداشتیم تماشاگران خیلی زیادی داشته باشیم اما دوست داریم تماشاگران خاصی که این مورد برایشان جذاب است، به تماشای نمایش ما بیایند.


این کارگردان تئاتر که تحصیل کرده رشته فلسفه است، در گفتگو با ایسنا از خصوصیت های نمایش خود گفت و توضیح داد که این نمایش در رابطه با حقیت جویی است.
او با ارائه توضیحاتی در رابطه با درون مایه این اثر نمایشی اظهار داشت: متن ما یک کار عرفانی فلسفی و در رابطه با دانشجوی فلسفه است که بر مبنای دغدغه هایش به دنبال حقیقت است و اساسی ترین پرسش های معرفت شناسی را، در رابطه با وجود و اصل حقیقت دارد. وی در این سیر و سلوک با یکسری افراد و دیدگاه ها رو به رو می شود و ما سعی کردیم در این نمایش برای وجود انگاری و هیچ انگاری، ما به ازایی داشته باشیم. بنابراین در ارتباط با وجود انگاری سراغ فیلسوفی مانند ابن سینا رفتیم و برای هیچ انگاری هم سراغ گرگیاس یونانی.
او در رابطه با انتخاب ابن سینا توضیح داد: برخی از ما می پرسند چرا سراغ سهروردی یا ملاصدرا نرفتیم. دلیلش اینست که ابن سینا به نکته ای اشاره می کند که دیگر فیلسوفان کمتر به آن پرداخته اند و آن بحث انسان معلق در فضاست به این معنا که شما باید بر منِ خودت و فارغ از بدن متمرکز شوی و این مورد برای ما جنبه نمایشی داشت و کوشیدیم از آن استفاده نماییم.
علاقبندان با اشاره به اینکه این نمایش یک کار انتزاعی است، اضافه کرد: سعی کردیم تا حد ممکن آنرا به تصویر نزدیک نماییم اما چون موضوعی فلسفی دارد، این کار آسان نیست. با این وجود برای انجام آن کوشیدیم از یکسری فلاش بک استفاده نماییم و برای این کار از یکسری وسایل به هم ریخته کمک می گیریم که هر یک از آنها زمان هایی را در ذهن شخصیت اصلی نمایش ما تداعی می کند.
او که برای اجرای این نمایش از مشاوره های پدرش، ناصر علاقبندان، دیگر کارگردان تئاتر کمک گرفته، افزود: در هر سه بخش نویسندگی، کارگردانی و بازیگری از پدرم مشورت گرفتم. البته از حدود دو سال پیش در صدد اجرای این نمایش بودیم و در این زمان بارها این کار تغییر نمود تا به اجرای امروز رسیدیم.


این کارگردان تصریح کرد: امیدوارم در شرایط فعلی که مردم خسته و ناراحت هستند، این نمایش کمی حال و هوایشان را عوض کند و برایشان نوعی دلگرمی باشد. البته اجرای یک کار فلسفی خیلی سخت و نیازمند جسارت است که بتوانی آن مبحث را به خوبی درک کنی و درست به مخاطب انتقال بدهی و خوشحالم که ما این جسارت را به خرج دادیم.
او که پیش از این نمایش خویش را در رویداد صاحبدلان اجرا کرده و این نمایش تولید این رویداد به شمار می آید، در رابطه با اجرای تئاتر در شرایط فعلی توضیح داد: به این نظام و کشورم بسیار دلبسته هستم و همواره آرزوی سربلندی ایران را دارم و دوست دارم من هم بعنوان یک ایرانی کاری در جهت سربلندی کشورم کرده باشم. در این زمان بعضی از افراد اجرای تئاتر را تحریم کرده اند که من آنرا درست نمی دانم و البته که افراد آزادند تا دیدگاه خویش را داشته باشند اما من معتقدم شاید اجرای تئاتر کمی مردم مان را دلگرم کند.
او اضافه کرد: امروزه مسئله خیلی از جوانان ما اینست که خویش را گم کرده ایم. شخصیت اصلی نمایش ما هم گرفتار این گم گشتگی است. ما نشان می دهیم این گم شدگی و جست و جو برای یافتن خویش، خوب است اما نومیدی خوب نیست و راه به جایی نمی برد و خوب نیست که از جست و جوی حقیقت دست بکشیم. ازاین رو بزرگترین دلمشغولی ما حقیقت جویی است هرچند که بسیار دشوار است و امکان دارد در این راه همه چیزمان را از دست بدهیم ولی این منقلب شدن در جهت رسیدن به هدفی پرارزش است.


وی افزود: دیگر دلیلی که دوست داشتم این نمایش را اجرا کنم اینست که به پرسش های فلسفی نباید پاسخ فلسفی داد. چونکه ما از حقایقی دور شده ایم که نه در ماده هستند و نه در عقل بلکه مبتنی بر شهود و مکاشفه اند و متاسفانه امروز از این دیدگاه دور شده ایم در صورتی که همچنان هستند کسانی که به شهود و کاشفه می پردازند.
علاقبندان ابراز خرسندی کرد: خوشبختانه بسیاری از تماشاگران از این مورد استقبال کردند و دغدغه های شخصی خویش را با ما در بین گذاشتند. البته توقع نداشتم تماشاگر خیلی زیادی داشته باشیم ولی خوشحالم که تماشاگران خاص این کار از آن لذت برده اند.
او ضمن اشاره به این که این نمایش در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر اجرا می شود، در رابطه با میزان استقبال از آن اظهار داشت: تئاتر شهر مخاطبان خویش را دارد و هر شب حدود یک سوم تا نیمی از سالن پر می شود. از این میزان استقبال راضی هستیم و از اول توقع انبوه تماشاگران را نداشتیم.
نمایش «که؟» تا روز چهارشنبه ۲۸ دیماه روی صحنه است.
تصاویر این نمایش از سایت ایران تئاتر گرفته شده و عکاس آنها رضا معطریان است.1401/10/27
10:32:08
5.0 / 5
463
تگها: سایت , عطر
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد