نور معرفت
پژوهشگر تاریخ اسلام در گزارش نور معرفت عنوان كرد؛

علت جایگاه والای حضرت زهرا(س)، بینش و معرفت والای قرآنی اوست

علت جایگاه والای حضرت زهرا(س)، بینش و معرفت والای قرآنی اوست

به گزارش نور معرفت، حجت الاسلام حسنلو با اعلان اینکه حضرت فاطمه (س) درتربیت فرزندان نسخه قرآن را در برنامه زندگی خود دارد اظهار داشت: آنچه فاطمه (س) را فاطمه می کند در درجه اول بینش و معرفت والای قرآنی اوست.خبرگزاری مهر- گروه دین و اندیشه- زینب حسینی روش: امروز ۳ جمادی الثانی سالروز شهادت حضرت فاطمه الزهرا سلام الله علیها است. دوری از فرهنگ و سبک زندگی به شیوه دوده (ع) اساسی ترین عامل همه ناهنجاری های فردی، اجتماعی و خانوادگی است، اگر معیارهای زندگی را برمبنای موازین و اصول مکتب دوده (ع) تعریف نماییم و زندگی ها را برمبنای آن معیارها تشکیل دهیم، بر پایه استواری قرار داده ایم که لغزنده و لطمه پذیر نخواهد بود.
باید برای اصلاح همه ابعاد زندگی الگوهای برتری داشت که برای همه سرمشق باشند، ائمه (ع) برای خود الگو داشتند، امام زمان (عج) برای خود الگو دارند و برمبنای رفتار آن الگو عمل می کنند، آن حضرت می فرمایند الگوی من دختر رسول خداست، بانوان باید افتخار کنند به این مسأله که الگوی آنان انسان کامل حضرت فاطمه زهرا (س) است، به عنوان یک بانوی نمونه است، الگوی همه دوده و علمای بزرگ صاحب نام، فاطمه است، فلسفه و سر الگو بودن فاطمه برای انسان کامل باید مورد کاوش دقیق قرار گیرد و این به دست نمی آید مگر با شناخت فاطمه ‏ (س) ‏و منزلت رفیع ایشان.
لذا درباره ی زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) ابعاد ناشناخته و زیبایی های فراوان وجود دارد که هنوز شناخته نشده است، حضرت فاطمه اقیانوس معرفت و شناخت است، پس خداوند نیز او را با واژه «کوثر» معرفی کرده است، زیبایی های معرفت در وجود فاطمه نهفته است. به همین دلیل برای واکاوی سبک زندگی حضرت زهرا (س) و تأثیر آن در تربیت اخلاقی فرزندان با حجت الاسلام حجت الاسلام علی حسنلو استاد سطوح عالی حوزه و مدیر گروه تاریخ و سیره مرکز مطالعات و پاسخگویی به گفتگو پرداختیم که حاصل آنرا در ادامه می خوانید:

حجت الاسلام حسنلو در گفتگو با خبرنگار مهر، با اعلان اینکه حضرت فاطمه (س) زینت پدر بودند گفت: از آنجا که زیبایی از کیفیات است و امری نسبی شمرده می شود، پس در تعریف و تفسیر آن سخنان فراوانی از زیبایی شناسان و دانشمندان ارائه شده است. مرحوم علامه جعفری می فرماید: معنای زیبایی و جمال حقیقتی است که در مقابل درک آدمی بر نهاده می شود و سبب تحریک مشهود و ذوق و یا احساس خاص زیبایابی می شود و یا در وضع روانی آدمی انبساط به وجود می آورد.
وی اضافه کرد: اما حد اعلای زیبایی، پرده و نمودی است نگارین و شفاف که بر روی کمال کشیده شده است که سبب اشتیاق آدمی به سمت آن کمال می گردد و کمال همان قرار گرفتن هر موضوعی در مجرای بایستگی ها و شایستگی های خود است. البته باید دانست زیبایی ها چه در نمایشگاه حیرت آور طبیعت و چه آنچه که محصول فکر و ذوق خلاق آدمی است از دیدگاه اسلام محبوب و مطلوب بوده و همه مستند به خداوند یگانه است چنانچه می فرماید: «قل من حرّم زینة الله التی اخرج لعباد» ای پیامبر! (به مردمان) بگو کیست که زیبایی و زینت خداوندی را که برای بندگانش (از جهان طبیعت) برآورده تحریم کرده ومنع نموده است.
اگر گوییم قرآن کریم تفسیری از ابعاد وجود فاطمه است، سخن به گزاف نگفته ایم، فاطمه سرّ الله است و قرآن کلام الله است، هر که فاطمه را نشناخت راهی به سمت معرفت قرآن ندارد
این استاد سطوح عالی حوزه علمیه با اعلان اینکه برای شناخت وجود فاطمه باید از قرآن و تفسیر قرآن کمک گرفت، اظهار داشت: اگر گوییم قرآن کریم تفسیری از ابعاد وجود فاطمه است، سخن به گزاف نگفته ایم، فاطمه سرّ الله است و قرآن کلام الله است، هر که فاطمه را نشناخت راهی به سمت معرفت قرآن ندارد، برای فهم زیبایی های زندگی فاطمه باید از قرآن استمداد کرد. در آیات قرآن چند اصل با ارزش و آرمان معقول به زیبایی توصیف شده است که به آنها لیست وار اشاره می کنیم: نخست عفو و چشم پوشی زیبا (حجر، ۸۵)، شکیبایی زیبا (معارج، ۵)، جدایی و مفارقت نمودن زیبا (مزمل، ۱۰)، زیبایی ایمان (حجرات، ۷) و آخر محبّت الهی و تبعیت از رسول الله (ص) (اعراف، ۳۱) است.
حسنلو افزود: افزون بر این اما قرآن کریم در آیات دیگری، خاطر نشان می سازد که هر زیبایی و آرایشی نمایانگر حقیقت نیست و چه بسا ظاهر زیبا که سبب لذات است و جسم را می آراید، امّا جان را می آزارد و دل را می آلاید؛ پس هشدار می دهد که نباید زیبایی ها در خدمت پوشاندن پلیدی ها باشد؛ چنانچه در بعضی آیات فرموده سخنان زیبا برای پوشاندن درون پلید (بقره، ۲۰۴)، آرایش جسمانی ظاهری با حیاتی خشکیده، (منافقون، ۳ و ۴) و همین طور زیبایی ظاهری بی ارزش (بقره، ۲۲۱). و در نهایت هدفمند بودن دنیا و ظواهر زیبای آن تذکر داده می شود تا همه آنها در خدمت سعادت اخروی قرار گرفته شود، پس می فرماید: «انّا جعلنا ما علی الارض زینةً لها لنبلونهم ایهم احسن عملاً»، ما آنچه را که در روی زمین است برای آن زینت قرار دادیم تا بندگان را بیازماییم که چه کسی از آنها دارای عمل نیکو تر است.
مدیر گروه تاریخ و سیره مرکز مطالعات و پاسخگویی درباره ی زیبایی های سبک زندگی حضرت فاطمه که شمه ای از دریای لایتناهی عظمت و شکوه بی مثال بانوی دو عالم است، اشاره و اشاره کرد: لازم است بیش از گذشته حضرت زهرا (س) به عنوان الگوی زیبا برای مردم ایران و زنان آزاده جهان معرفی شود. الگو بودن فاطمه از این حقیقت سر چشمه می گیرد که رفتار فاطمه (س) انعکاس معرفت قرآنی آن بانو است؛ چنانکه عایشه همسر رسول الله (ص) در باره پیامبر (ع) گفته است «کان خلقه القرآن» رفتار و اخلاق و سیره رسول خدا قرآن بود و از سویی رسول الله (ص) درباره ی دخترش فرموده: «فاطمه بضعه منی» فاطمه پاره تن من است؛ پس این سخن خود معرف وجود فاطمه و جایگاه ایشان است.
وی درباره ی نحوه تربیت فرزندان اظهار داشت: حضرت فاطمه (س) درتربیت فرزندان نسخه قرآن را در برنامه زندگی خود دارد؛ آنچه فاطمه را فاطمه می کند در درجه اول بینش و معرفت والای قرآنی اوست؛ فاطمه (س)، حسنین علیهماالسلام را با همین بینش تربیت می کند؛ معروف است این روایت که امام حسن (ع) را که می گوید مادرم شبی تا بامداد درحال عبادت و نماز خواندن بود. من دیدم تک تک همسایه ها را دعا می کند اما چیزی درباره ی ما نمی گوید. به مادر گفتم مادر چرا درباره ی خودمان چیزی نگفتی آنجاست که حضرت فاطمه آن عبارت طلایی و نورانی را بر زبان می آورند که فرزندم «الجار ثم الدار»، این همان بینش نجات دهنده ای است که در جامعه ما و جوامع بشری گم شده است. «اول همسایه بعد خانه» این جمله معرفتی قرآنی و الهی است که برای تربیت همه عالم کافی است؛ همین جمله کوتاه اگر سر لوحه ی زندگی بشر باشد هیچ گاه این جنایات و حق کشی ها در جهان روی نخواهد داد؛ اگر همه مادران همین جمله ی طلایی را به فرزندان آموزش دهند و ملکه روح آنان و تابلو زندگی شأن باشد؛ پیشرفت های حیرت انگیزی برای بشر به وجود خواهد آمد و جوامع اصلاح خواهد شد؛ چنین جمله نابی در تاریخ نیست جز این که از بینش فاطمی باید آموخت؛ این جهان بینی فاطمه است که باید الگو شود؛ معتقدم اگر هیچ اثر و کلمه و آیه ای در شأن فاطمه (س) نباشد و همه این آیات و احادیث یک طرف و همین جمله را که منابع اسلامی شامل منابع معتبر اهل سنت و شیعه گزارش نموده اند که «اول همسایه بعد خانه» برای نشان دادن جلوه تابان بینش عمیق و نورانی معرفتی حضرت کافی است.
مشهور است این روایت که امام حسن (ع) را که می گوید مادرم شبی تا بامداد درحال عبادت و نماز خواندن بود. من دیدم تک تک همسایه ها را دعا می کند اما چیزی درباره ی ما نمی گوید. به مادر گفتم مادر چرا درباره ی خودمان چیزی نگفتی آنجاست که حضرت فاطمه آن عبارت طلایی و نورانی را بر زبان می آورند که فرزندم «الجار ثم الدار»، این همان بینش نجات دهنده ای است که در جامعه ما و جوامع بشری گم شده است
حسنلو با تأکید بر این که فاطمه (س) در تربیت فرزندان برای همه الگو است گفت: چون فرزندانی تربیت کرد که با بینش قرآنی ایثار نموده و از جان خود گذشتند و دین خدا را حفظ کردند، فرزندانی چون حسن (ع) و حسین (ع) و زینب (س) و ام کلثوم تربیت کرد که هر یک نقش بزرگ الهی در راه اعتلای دین خدا داشتند، فاطمه علم و شجاعت و پارسایی و تقوا را به فرزندان با رفتار خود یاد داد فرزندان فاطمه عاشق عبادت و بندگی بودند این عشق را از مادر یاد گرفتند وقتی مادرشان سحرگاهان به مناجات می ایستد فرزندان عشق به عبادت را یاد می گیرند؛ مقدم داشتن دیگران به خود درس بزرگی است که نه فقط در دعا فاطمه به فرزندان می آموزد در دادن لباس و خوراک و غذای خود به فقیران نیز می آموزد آنجا که سوره انسان در شأن این انسان برتر و خانواده اش نازل می شود وقتی که غذای خودرا به یتیم و اسیر و مسکین عطا کرد و خود و فرزندان چند روز با زبان روزه گرسنگی کشیدند الگوی جامعه و نمونه و سرمشق باید اینطور باشد پر کردن شکم گرسنگان را بر شکم خود مقدم بدارد؛ اینجاست که برکات الهی برای این خانواده سرازیر می شود؛ این ایثار را حضرت از کودکی به فرزندان یاد می دهد.
مدیر گروه تاریخ و سیره مرکز مطالعات و پاسخگویی به دفاع از دین و شجاعت حضرت زهرا (س) اشاره و عنوان کرد: حضرت فاطمه در دفاع از دین با شجاعت تمام به ایراد خطبه پرداخت و در این راه لطمه دید اما از بیان حق هیچ گاه هراس نداشت؛ فاطمه نخستین کسی است که در مقابل سقیفه و جریان انحرافی که در دین پدید آوردند روشنگری نمود و در این راه به شهادت رسید؛ فاطمه درس شجاعت و شهادت را به فرزندان یاد می دهد؛ شجاعتی که امام حسین (ع) از مادر آموخت، در کربلا تجلی یافت و حسین (ع) از مادر آموخت که بر سر دین نباید معامله نمود؛ خطبه فدکیه فاطمه (س) در کوفه از زبان زینب و ام کلثوم تجلی یافته و رعشه بر وجود ظالمان و ستمگران بر می اندازد؛ عزتی که زینب و ام کلثوم از مادر آموختند در کوفه و شام به همه درس دادند که در راه دین باید بردباری داشت و از همه عزیزان و از جان گذشت.
وی درباره ی عفاف و حیای فاطمه (س) بیان داشت: ام سلمه که فاطمه را در کودکی مادری نیز کرده است قسم می خورد که فاطمه (س) از کودکی عفیف و با حیا بود؛ عفاف و حیا یکی از درس های قرآن به انسان هست؛ یکی از مصادیق عفت و حیا در قرآن پوشش و لباس مناسب پوشیدن برای زنان و مردان است؛ فاطمه (س) در پوشش و حیا تجلی آیات قرآن هست؛ فاطمه آیات حجاب و این درس قرآن را نیز به خوبی فرا گرفت و به فرزندان خود آموخت؛ عفت و حیا و مصداق بارزش حجاب و عفاف فاطمه برای همه صحابه و یاران پیامبر (ص) شامل مرد و زن الگو بود؛ وقتی رسول خدا از یاران خود می پرسد؛ چه کسی می داند برای زن مؤمن بهترین عمل چیست؟ هیچکس پاسخ نتوانست بگوید؛ اما وقتی علی این سوال پدر را از دختر می پرسد؛ فاطمه می گوید بهترین عمل برای زن این است که نه او نامحرمی ببیند و نه نامحرم او را، وقتی رسول الله این سخن فاطمه را شنید فرمود: پدرش فدایش؛ این نوع بینش است که دختری تربیت می کند چون زینب (س) که هیچ گاه تا پیش از واقعه و قیام عاشورا کسی او را در کوفه در انظار ندیده بود؛ اما بعد از اسارت بود که در کوفه کاخ عبیدالله را به شجاعت تمام به لرزه در آورد و در شام کاخ یزید را بر سر او خراب کرد و حکومت امویان را نامشروع و پیام برادر را به همه جهانیان ابلاغ نمود درحالیکه یزید می خواست با کشتن امام حسین (ع) خودرا مشروع و او را نامشروع بنمایاند؛ اما نتیجه بر عکس شد.
حسنلو در آخر اشاره کرد: فاطمه (س) از دین و حقوق انسان ها و جامعه دفاع کرد اما هیچ گاه عفاف از او دور نشد روز اجرای خطبه فدک نوشته اند با چادر و نقاب در مسجدالنبی حاضر شد و چنان خطبه ای خواند که در آن نامشروع بودن غصب را اعلام نمود و از میراث نبوت پاسداری کرد. فاطمه (س) با این بینش فرزندانی تربیت نمود که حافظ میراث نبوت شدند.


منبع:

1401/10/06
13:48:47
5.0 / 5
397
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد