نور معرفت
به همت مؤسسه بوستان كتاب؛

کتاب ارث و تقسیمات آن از نظر شیعه به چاپ چهارم رسید

کتاب ارث و تقسیمات آن از نظر شیعه به چاپ چهارم رسید

نور معرفت: چاپ چهارم کتاب ارث و تقسیمات آن از نظر شیعه اثر آیت الله عباسعلی ادیب و شرح و تحقیق و تصحیح سیدحسین مؤمنی به همت مؤسسه بوستان کتاب روانه بازار نشر شد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، چاپ چهارم کتاب «ارث و تقسیمات آن از نظر شیعه» اثر آیت الله عباسعلی ادیب و شرح و تحقیق و تصحیح سیدحسین مؤمنی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۲۱۶ صفحه منتشر گردید.
ارث، یک تکلیف الهی است که اسلام در مورد آن، قوانینِ مشخصی دارد. این قوانین در علم فقه و به دست فقیهان، تدوین و دسته بندی شده است.
برخی از عالمان اسلامی، این دسته بندی ها را به شکل آسان تری بیان کرده اند. اثر حاضر تقسیمات مختلف ارث را ارایه داده است.
در این نوشتار تلاش شده است که علاوه بر تصحیح کتاب ارث الشیعه، در عناوینی که احساس شده است نیازمند شرح بیشتری است، تبیین و تعریف دقیق تری از موضوع ارائه شود، به شکلی که از ابهام مطلب کاسته گردد و هم چنین با تحقیق پیرامون نظرات بیان شده در مواردی بیان دیدگاه های مختلف، سعی شده بر غنای کتاب افزوده شود.
ساختار اثر
در این اثر به تقسیمات ارث پرداخته شده که عناوین تعدادی از این تقسیمات عبارت است از: طبقه بندی ورثه، ارث نوادگان میت، ارث اولاد عمو و عمه و خاله و دایی، ارث سه طبقه ولایتی، موانع ارث، سهام مقدره (فرایض)، ارث زوج و زوجه، قاعده تقسیم ارث، ارث جدّ و جدّه درجه دوم.
در ارث نوادگان میت
اگر اولاد صلبی و بااینکه یک نفر بدون مانع موجود باشند، نوادگان میت هیچ حق به ارث ندارند، ولی اگر اولاد صلبی همه وفات نموده و یا از ارث ممنوع باشند، ارث آن میت به نوادگان درجه یک (اولادِ اولاد) می رسد و پدر و مادر میت حاجب آنها نمی باشد، بلکه پدر و مادر سهم خودرا بر حسب قواعد سابقه می برند و نوادگان سهم پدر یا مادر خودرا که اولاد میت باشند، می برند؛ یعنی اولاد پسر میت سهم پسر را و اولاد دختر میت سهم دختر را می برند و بعد از آن اولاد هر پسری و دختری آن سهم را «لِلذِّکَرِ مِثلُ حَظَّ الاُنثَیَینِ» بین خودشان تقسیم می کنند. یعنی هر پسری از آنها دو برابر هر دختری می برد و اگر نوادگان درجه یک هیچ نباشند و یا از ارث ممنوع باشند، نوادگان درجه دوم (اولادِ اولادِ اولاد) به همین ترتیب ارث من یقرب به را می برند و هم چنین هر چه درجات آنها پایین تر رود، به ترتیب ارث می برند و پدر و مادر میت حاجب آنها نمی باشند، بلکه پدر و مادر میت سهم خودرا می برند و صورت حساب ارث آنها از صور سابقه معلوم می شود.منبع:

1401/07/23
07:46:28
5.0 / 5
270
تگها: اسلام , اسلامی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد