نور معرفت
استاد حوزه علمیه:

نهم ربیع روز تجدید بیعت با امام زمان (عج) است

نهم ربیع روز تجدید بیعت با امام زمان (عج) است

به گزارش نور معرفت، قم استاد حوزه علمیه اظهار داشت: ظهور امام زمان (عج) منوط به فراهم بودن بستر جامعه و آمادگی یاران مخلص آن حضرت برای ایثار جان و مال خود است.


حجت الاسلام و المسلمین جواد جعفری، در گفت و گو با ایسنا درمورد سالروز آغاز امامت امام زمان (عج) بیان نمود: نهم ربیع آغاز امامت امام زمان (عج)؛ آن امام حی و زنده ای است که امامت جامعه برعهده ایشان است و از روز نهم ربیع به عنوان روز تجدید بیعت یاد می کنند، فلذا همانطور که در عید غدیر پیامبر اکرم (ص) برای آقا امیر المومنین (ع) بیعت گرفتند و مردم با ایشان بیعت کردند که امامتشان را بپذیرند و اطاعت از او را بر خود واجب بدانند، نهم ربیع هم دارای چنین خصیصه ای است.
وی ادامه داد: خصوصیت اصلی روز نه ربیع می تواند بیعت با امام زمان (عج) باشد و ما یک زمانی را با خود بیندیشیم که به جهت اینکه نسبت به امام خود چقدر اهل بیعت و اطاعت هستیم، چقدر زندگیمان مطابق با خواست ها و اهداف امام زمان است. ازاین رو یکی از خصوصیت های مهم روز نه ربیع روز تجدید بیعت با ایشان است.
جعفری تصریح کرد: مشکل اساسی که ائمه همیشه با آن مواجه بودند و نتوانستند آن اهدافی را که در نظرشان بود انجام بدهند، نبود یاران کارآمد بوده، بطوریکه حتی خود امام هم فرمودند: اگر ما یاران کارآمدی داشتیم و ضد ظلم و ستم ایستادگی می کردیم حکومت جهانی هرچه سریع تر برپا می شد، فلذا در عصر حاضر همراهی همه مردم وجود ندارد.
این پژوهشگر دین بااشاره به اهمیت بحث یاران در برگزاری نظام عدل جهانی اظهار نمود: بحث یاران یک مساله مهم در نظر خاندان است که خودشان مطرح نمودند، پس نه ربیع از این جهت اهمیت دارد که ما یار بودن خودمان و این که چقدر در رکاب امام هستیم را نشان دهیم و هزینه بگذاریم و همت بکنیم.
جعفری افزود: متاسفانه وقتی سخن از ظهور می آید آنچه بیشتر ذهن مردم را به خود مشغول می کند اینست که امام مقرر است بیاید و مشکلات ما را حل کند و امام کسی است که مقرر است حاجت های ما را اجابت کند و کسانی که دعا برای تعجیل فرج می کنند نیتشان اینست که امام مشکلات جامعه را حل کند، درصورتی که ظهور فقط به معنای حل مشکلات مردم نیست و یکی از مسائل مهم اینست که اگر امام ظهور کند و یار بخواهد باید دید ما چقدر آماده خدمت هستیم و چقدر اهل گذشت از مال و جانمان هستیم.
وی خاطرنشان کرد: ما باید در رکاب باشیم تا امام اهداف عالیه را عملی کند و در سایه سار آن امنیت و آرامش و حل شدن مشکلات ایجاد شود، بنابراین لازم است عده ای باشند و این هزینه را بگذارند و قادر باشند برای تحقق اهداف امام تلاش کنند و اگر اینها نباشد همانطور که ائمه نتوانستند حکومت جهانی تشکیل دهند و اهداف الهی را اجرا کنند ظهور هم اتفاق نمی افتد، چون امام هم اگر بخواهد ظهور کند نمی تواند آن اهداف عالیه را ایجاد نماید.
جعفری در انتها ظهور امام زمان (عج) را منوط به فراهم بودن بستر جامعه دانست و اظهار داشت: آن حضرت وقتی ظهور می کند که بتواند اهداف جهانی را محقق کند، ازاین رو بهتر است ما در این ایام که انتساب به خصوصی به امام دارد یار بودن و در رکاب بودن خویش را محک بزنیم که اگر آمادگی داریم خدارا شکر نماییم و اگر نه خویش را آماده نماییم تا ظهور به تعجیل بیفتد و با آمدن امام دنیا پر از عدالت شود.
منبع:

1401/07/15
14:28:10
5.0 / 5
159
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد