نور معرفت
هنرمند حاضر در تئاتر صاحبدلان

دین، احتیاج به مراقبت دارد

دین، احتیاج به مراقبت دارد

به گزارش نور معرفت یک کارگردان حاضر در تئاتر صاحبدلان تاکید می کند: جوان امروز از راه اینترنت به اطلاعات بسیاری دست می یابد. ازاین رو دین، مکتب و شعائر مذهبی احتیاج به مراقبت دارند و باید بر مبنای سند و استدلال موضوعات را درباره زندگی امامان مطرح نماییم که تاریخ گرفتار تحریف نشود.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، محمدرضا معجونی، از هنرمندان حاضر در دوازدهمین دوره رویداد بین المللی تئاتر صاحبدلان با اثر نقالی «ناشنیده های آقا امیرالمؤمنین(ع)» حضور دارد که مقرر است در ساعات ۱۸ و ۱۹: ۳۰ روز ۲۲ تیر اجرا شود.
او اعتقاد دارد اگر افراد زیرکی باشیم، از این موقعیت به منظور تبلیغ مکتب علوی بهره می گیریم چون که گروههای تئاتری در رویدادهای بین المللی سفیران فرهنگی به شمار می روند.
معجونی درباره اهداف و نگاههای خود از این حضور در این دوره «صاحبدلان» می گوید: تئاتر صاحبدلان، رویدادی است مبتنی بر پاسداشت سنت ها و آئین ها و تلاش من بر این است که آنچه که در هر دوره اجرا می شود با پرهیز از تکرار، حکمت علوی و محمدی را به نمایش بگذارد. حال آنکه داستان هایی در ذات خود به مکتب ائمه اطهار اشاره می کنند، اساساً برای بیدار شدن و درس گرفتن هستند و زندگی این افراد را به الگو و سرمشق مبدل می سازند.
او اضافه می کند: من در تمام ادوار پیشین رویداد تئاتر صاحبدلان حضور داشته ام و بر مبنای تجربیاتم باید بگویم انسان امروز انسان عصر پیشرفت و تکنولوژی است و با عنایت به این که جوامع جهانی رو به بی دینی گذاشته و روز به روز از آیتم های مذهبی دورتر می شوند، اگر آن چنان نمایش جذابی داشته باشیم که برای لحظه ای نوجوان و جوان مخاطب را به تفکر وادار کند، اساسا اثرگذار عمل کرده ایم.
معجونی ضمن اشاره به این که در دورانی که تمام دنیا از مذهب دور می شود، جامعه ما هم از جریان مذهب گریزی تاثیر می گیرد، می افزاید: اگر ما بتوانیم با زبان داستانی و قابل فهم برای نسل امروز نه با زبان بیگانه و زبانی که جوان امروز آنرا نمی پذیرد، راوی مکتب دین مان اسلام باشیم، نقش خویش را به درستی ایفا کرده ایم. البته باید مراقب باشیم برای دفاع از مکتب علوی و مذهب آن چنان غلو نکنیم که حقایق پشت پرده مجاز، گم شوند و وقتی از معجزات ائمه می گوییم، باید بتوانم آنها را با علم امروز پیوند زده و آنرا قابل پذیرش سازیم.
وی به یکی از تجربیات خود اشاره می کند و توضیح می دهد: یک مرتبه از جوانی شنیدم که شما آن چنان داستان ها را درباره امامان مطرح می کنید که گویی در زمان آنها و در آن موقعیت حضور داشته اید و از آن به بعد تصمیم گرفتم به دوستانم این مهم را منتقل کنم که شناخت خویش را درباره مکتب ساری و جاری در زندگی دینی امامان و خانواده هایشان بالا برند تا بتوانند پاسخگوی چنین پرسش هایی باشند.
او یادآوری می کند: متأسفانه برخی افراد که شعائر دینی را معرفی می کنند، گاهی به روشی ناصحیح عمل می کنند و حال آنکه جوانان از پیچیدگی های موجود در دین فراری هستند درحالی که اسلام دین رحمت است. در نتیجه داستان های منتخبی که در این دست رویدادها طرح می شوند، نباید گرفتار تکرار و رکود شوند چونکه حدیث داریم مؤمن نباید دو روزش مانند هم باشد. ما باید بر مبنای علم و تجربیات مان لایه های زندگی امامان را بشکافیم و زیبایی های زندگی آنها را نشان دهیم.
این کارگردان عرصه تئاتر دینی و نقالی می گوید: اگر بتوانیم دین را با تمام سادگی و لطافتش ابلاغ نماییم و به فرزندان مان بفهمانیم که دین ضامن سلامت جسم و روح افراد است، آنها مجاب می شوند در این راه قرار گیرند. دراین بین برگزاری این رویداد به شیوه بین المللی اتفاقی بسیار مبارک است و ما اگر افراد زیرکی باشیم، از این موقعیت به منظور تبلیغ مکتب علوی بهره می گیریم چون که گروههای تئاتری در رویدادهای بین المللی سفیران فرهنگی به شمار می روند.
منبع:

1401/04/20
20:19:19
5.0 / 5
742
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد