نور معرفت

امام رضا(ع) به زائرین خود چه پاداشی می دهد؟

امام رضا(ع) به زائرین خود چه پاداشی می دهد؟

نور معرفت: یک استاد حوزه در اهمیت زیارت امام رضا(ع) اظهار داشت: امام هشتم(ع) در مورد ثواب زیارت شان می فرمایند «هر کس مرا با دوری راه زیارت کند و از راه دور به زیارت من آید در روز قیامت در سه موقف یعنی آن هنگامی که نامه های اعمال پخش می شود از طرف راست و از طرف چپ، عبور از صراط و هنگام میزان عمل به یاری او خواهم آمد».


حجت الاسلام سیدمرتضی میرحجتی استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با ایسنا، همزمان با روز میلاد امام رضا(ع) در مورد خصوصیت های زندگی فردی و اجتماعی امام هشتم(ع) اظهار داشت: امام رضا(ع) در یازده ذی القعده سال ۱۴۸ هجری قمری در مدینه منوره متولد شد و در روز آخر ماه صفر سال ۲۰۳ هجری قمری در سن ۵۵ سالگی به دست مامون خلیفه عباسی مسموم و به شهادت رسید و در محله سنابار نوقان که امروزه یکی از محله های مشهد مقدس است به خاک سپرده شد.
وی افزود: تولد امام رضا(ع) پس از شهادت امام صادق(ع) واقع شد و یکی از آرزوهای امام صادق(ع) این بود که زنده باشد و نوه اش را ببیند و امام موسی بن جعفر(ع) در این خصوص می فرمود «پدرم به من مکررا بیان می کرد عالم آل محمد(ص) در توس خواهد بود و ای کاش او را می دیدم و او هم نامش امیرالمومنین (ع) است»، البته لقب امام رضا (ع) را امام صادق (ع) به ایشان داد.
حجت الاسلام میرحجتی در مورد شخصیت علمی امام رئوف(ع) تصریح کرد: در سیره علمی امام رضا(ع) همین بس که وقتی حضرت در مدینه حضور داشت، در مسجد و روضه نبوی می نشست و دانشمندانی که از پاسخ سوالات بر نمی آمدند از امام یاری می خواستند و خیلی از شبهات و سوالات را ایشان پاسخ می دادند و ازاین رو امام حوزه علمی تشکیل داده و در سطح بالا جلساتی را برگزار می کرد و بدین منظور مامون دستور داد تا جلسات علمی امام (ع) را تعطیل کنند.
این استاد حوزه در مورد مهم ترین القاب امام رضا(ع) تصریح کرد: یکی از القاب امام هشتم؛ «رضا» می باشد که امام جواد(ع) در این خصوص می فرماید «به آن جهت پدرم را رضا نامیدند که هم خداوند در آسمان ها و هم پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) قبل و پس از او از ایشان راضی بودند»، همینطور از حضرت جواد(ع) سوال شد که مگر بقیه ائمه(ع) این گونه نبودند که پیامبر(ص) و دیگر اهل بیت(ع) از آنها راضی باشند و حضرت فرمود «علاوه بر این که خداوند و پیامبر (ص) و اهل بیت(ع) از پدرم راضی بودند، دشمنان شان هم از او راضی بودند و برخلاف بقیه اهل بیت(ع) که دشمنان شان از آنها راضی نبودند».

اقرار تمام بزرگان ادیان و مذاهب به علم و دانش امام رضا(ع)
وی ادامه داد: شیخ طبرسی از ابوصلت هروی روایت کرده است: عالم تر از علی بن موسی الرضا(ع) ندیدم و او را عالِمی ندید مگر این که شهادت داد آن گونه که من شهادت داده ام. مأمون در مجلس های متعدد، جماعتی از دانشمندان ادیان و فقها و متکلمین را جمع کرد، ولی آن حضرت بر همه آنها غلبه کرد، بگونه ای که همگی بر فضیلت او و ناتوانی خود اقرار کردند. بنابراین حدیث مشهور سلسله الذهب در مسافرت از شهر نیشابور به مرو از امام رضا(ع) درباره توحید نقل شده است، بر طبق این حدیث، اعتقاد به توحید سبب نجات از آتش جهنم است، ولی امام رضا(ع) خویش را شرط این نجات معرفی کرده است. به قول عالمان شیعه، منظور امام رضا(ع) اعتقاد به امامت است. اما مامون به جهت اینکه علم امام رضا(ع) را زیر سوال ببرد، چندین مناظره میان امام و بزرگان ادیان و مذاهب تشکیل داد که به لطف خدا برخلاف میل مامون، امام رضا(ع) برتری پیدا کرد و همگان بر علم و دانش امام (ع) اقرار کردند.
این استاد حوزه ابراز کرد: مامون می خواست با کشاندن امام به بحث، مقام علمی ایشان را بی اعتبار کند اما منزلت علمی امام رضا(ع) آن قدر بالا بود که کسی جرات نمی کرد با حضرت روبرو شود، در مقابل با این مناظرات و مباحث مشکلاتی برای مامون بوجود آمد و همگان به فضل و دانش امام(ع) پی بردند و حتی مردم شیفته علم و دانش و ادب امام رضا(ع) می شدند. بدین منظور امام صادق(ع) ایشان را عالم آل محمد (ص) لقب دادند.
وی خاطرنشان کرد: عیادت و شب زنده داری امام رضا(ع) زبانزد خاص و عام بود که دعبل خزاعی در همین زمینه می گوید «امام رضا(ع) پیراهن خویش را به من هدیه داد و فرمود از این پیراهن محافظت کن که من با آن هزار شب و در هر شب هزار رکعت نماز خوانده و هزار بار قرآن ختم کردم» و حضرت بعد از آن سجده ای طولانی داشت.
اهمیت زیارت امام رئوف(ع)
حجت الاسلام میرحجتی با حدیثی از امام هشتم(ع) در مورد ثواب زیارتش افزود: امام رضا(ع) می فرمایند «قَالَ الرِّضَا (ع) مَنْ زَارَنِی عَلَی بُعْدِ دَارِی أَتَیْتُهُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ فِی ثَلَاثِ مَوَاطِنَ، حَتَّی أُخَلِّصَهُ مِنْ أَهْوَالِهَا إِذَا تَطَایَرَتِ الْکُتُبُ یَمِیناً وَ شِمَالًا وَ عِنْدَ الصِّرَاطِ وَ عِنْدَ الْمِیزَانِ» هر کس مرا با دوری راه زیارت کند و از راه دور به زیارت من آید در روز قیامت در سه موقف یعنی آن هنگامی که نامه های اعمال پخش می شود از طرف راست و از طرف چپ، عبور از صراط و هنگام میزان عمل به یاری او خواهم آمد.
این استاد حوزه با اشاره به اینکه از خصوصیت های امام رضا(ع) میتوان به بالاترین درجه ایمان در ایشان اشاره نمود، اظهار داشت: امام (ع) بالاترین درجه ایمان را دارا و توکل به خدا داشت و راضی به قضای خدا و تسلیم به امر خدا داشت و خود و امور خویش را به خدا می سپرد. بنده صالح و یار و پناه محرومان و مستضعفان بود و لقب «معین الضعفا والفقرا» را داشت و امروزه هم پناهگاه انسان ها چه شیعه و یا سایر ادیان الهی است و هرکسی مشکلی دارد خویش را به حرم امام رضا(ع) می رساند و دست خالی بر نمی گردد.
وی افزود: امام رضا(ع)؛ امام مهربانی ها و امام رئوف می باشد، چونکه در کنار فقرا می نشست و غذا میل می کرد. دست نوازش بر سر یتیمان می کشید و همانند اجداد خود شبانه بر در خانه فقرا می رفت و اندوه مومنان را برطرف می کرد.
حجت الاسلام میرحجتی اظهار نمود: در حدیثی از امام رضا(ع) آمده است «هر وقت مشکلی برای شما پیش آمد به وسیله ما از خدای عزوجل کمک بخواهید». در سوره اعراف آیه ۱۸۰ خداوند می فرماید «وَلِلَّهِ الْأَسْمَاءُ الْحُسْنَیٰ فَادْعُوهُ بِهَا وَذَرُوا الَّذِینَ یُلْحِدُونَ فِی أَسْمَائِهِ سَیُجْزَوْنَ مَا کَانُوا یَعْمَلُونَ» و برای خدا اسم های نیکویی است، خدا را به آن اسم ها بخوانید.
این استاد حوزه خاطرنشان کرد: در حدیثی از رسول اکرم(ص) داریم که می فرمایند «ستدفن بضعة منی بارض خراسان لا یزورها مؤمن الا اوجب الله له الجنة و حرم جسده علی النار»، بزودی پاره ای از تن من در سرزمین خراسان به خاک سپرده خواهد شد. هیچ مؤمنی نیست که او را زیارت کند مگر آن که خداوند، بهشت را بر او واجب می کند و بدنش را بر آتش دوزخ حرام می سازد. (وسایل الشیعه، جلد ۴، صفحه ۴).
وی افزود: در حدیث دیگری از پیامبر(ص) نقل شده که فرمودند «ستدفن بضعة منی بخراسان ما زارها مکروب الا نفس الله کربته ولا مذنب الا غفرالله ذنوبه»، پاره تن من در خراسان دفن خواهد شد، هیچ گرفتار و گنه کاری او را زیارت نکند جز اینکه خداوند گرفتاری او را برطرف سازد و گناهانش را ببخشاید. (بهار، جلد ۴، صفحه ۲۸۴). قابل توجه است که پیامبر اکرم فقط دو تن از خاندان خویش را بضعه خود معرفی کرده است؛ دختر گرامی خود حضرت زهرا(علیهاالسلام) و امام رضا(علیه السلام).
حجت السلام میرحجتی در ادامه اضافه کرد: امام رضا(ع) به داود بن قاسم جعفری فرمود «به درستی که به واسطه رسول خدا(ص) ما بر شما حقی داریم و شما هم بر ما حقی دارید، پس هر کسی حق ما را بشناسد حق اش در نزد ما محترم و ثابت است و هر کسی حق ما را نشناسد در نزد من حقی برای او نیست». بنابراین حدیث مشهوری از امام رضا(ع) روایت شده که این حدیث یکی از الطاف الهی و برکات امام رضا (ع) نسبت به زائرین اش است. در کتاب (امیال الشیعه جلد ۲ صفحه ۱۵ و الکافی جلد ۶ صفحه ۲۸۳) روایت شده که شخصی میهمان حضرت امام رضا(ع) شد و تا پاسی از شب در خدمت آن حضرت بود و امام(ع) با وی سخنی می فرمود که ناگهان چراغ دگرگون شد. مرد میهمان دست خویش را دراز کرد تا چراغ را درست کند اما امام رضا(ع) دستش را کنار زد و خود اقدام به اصلاح چراغ کرد و سپس فرمود «ما خانواده ای هستیم که میهمان خویش را به کار نمی گیریم».
این استاد حوزه با اشاره به اینکه امام رضا(ع) برای ملت ایران و جهان مایه برکت بوده و هست، اظهار داشت: هزاران عاشق و دلدار از سرتاسر جهان به پابوسی حضرت همانند خانه کعبه مشرف می شوند. در طول شب و روز به گرد حرم این امام همام درحال طواف می باشند و این امر هیچگاه تعطیل نمی گردد.
وی با بیان خاطراتی از زندگی شخصی خود در مجاورت امام رضا(ع) خاطرنشان کرد: بنده ۲۲ سال در مشهد مقدس در جوار بارگاه ملکوتی و قدسی امام علی بن موسی الرضا(ع) همسایه و مجاور ایشان بودم. در طول ۲۲ سال شاهد بودم که خیل مشتاقان حضرت از سراسر کشور و جهان به زیارت ایشان مشرف می شوند و هیچ وقت حرم خلوت نشده است، حتی در زمان شیوع کرونا عاشقان حضرت می آمدند، پشت درب های بسته عرض ارادت می کردند و حوائج خویش را از آن حضرت می خواستند. از خداوند منان شاکریم که از ۱۲ امام، امام رضا(ع) را به ما هدیه داد و سبب خیر و برکت برای این کشور و این نظام شد و باید اظهار داشت که امام رضا(ع) دیگر قریب نیست. شاعر می گوید:
هر کشوری را مرکزی است مرکز ایران اسلامی خراسان رضاست
حجت الاسلام میرحجتی با نقد فیلم موهن «عنکبوت مقدس» تصریح کرد: این فیلم به خاطر توهین به امام رضا(ع) نحس است، خشم ارادتمندان و عاشقان اهل بیت(ع) را این فیلم دربرداشت و بطور قطع سازنده و هنرپیشه های این فیلم شخصیت والای امام رضا(ع) را نشناخته اند و خودشان کانون فساد و ارزش انسانی هستند و با کمک دشمنان دین و انقلاب دست به تولید چنین اثری زده اند و خشم و غضب خداوند را برای خود خواسته اند.
این استاد حوزه در انتها اظهار داشت: امام رضا(ع)؛ امام مهربانی است و با سلاح تبلیغاتی خواستند از شان و منزلت ایشان بکاهند اما دریغ از این که این جایگاه رفیع و این نور الهی هیچگاه خاموش نخواهد شد و دشمن از صدر اسلام تابحال میلیاردها دلار هزینه کرده تا این نور خاموش شود اما نشده و نخواهد شد.
به کوی رضا جان صفا می پذیرد در این جا فروغ خدا می پذیرد
تو ای بی نوا رو به سمت رضا کن که این پادشه خوش گدا می پذیرد
منبع:

1401/03/22
09:32:47
5.0 / 5
742
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد