نور معرفت

رونمایی از تازه ترین نرم افزارهای قرآنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

رونمایی از تازه ترین نرم افزارهای قرآنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

نور معرفت: طی مراسمی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، تازه ترین نرم افزارهای موبایلی قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن و نسخه جدید کتابخوان پژوهان رونمایی گردید.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، مراسم رونمایی از تازه ترین نرم افزارهای موبایلی قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن و نسخه جدید کتابخوان همراه پژوهان با حضور محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و حجت الاسلام والمسلمین نجف لک زایی، رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم انجام شد.
حجت الاسلام والمسلمین نجف لک زایی، رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در این مراسم بیان کرد: حدود ۳۰ سال است که در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی بر روی دایرة المعارف قرآن کار می نماییم و تا حالا ۱۷ جلد از این دایرة المعارف انتشار یافته است که پشتوانه آن نیز یک فرهنگ قرآن ۳۳ جلدی است.
وی افزود: پژوهشگران ما درحال فعالیت برای تهیه دانشنامه های تخصصی در ۱۶ رشته مهم علوم انسانی هستند و چیزی که امروز رونمایی می شود نسخه تکمیل شده کاربردی در فضای مجازی است که به شکل رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد که پیشنهاد ما به اساتید دانشگاه ها برای تحول در علوم انسانی است.
معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی بیان داشت: امید داریم این نرم افزار بوسیله مرکز قرآن و علوم انسانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد بررسی بیشتری قرار گیرد و ما بتوانیم در دانشگاه هایمان از آن استفاده نمائیم.
در ادامه مراسم رونمایی از این دو نرم افزار قرآنی با حضور محمدعلی زلفی گل "وزیر علوم، تحقیقات و فناوری"، محمدجواد هراتی "قائم مقام وزیر علوم نحقیقات و فناوری"، عبدالحسین کلانتری "معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری"، رشید جعفرپور "رئیس اداره کارهای دینی و قرآنی وزارت علوم" و تعدادی از مسئولان انجام شد.
سپس، محمدجواد هراتی "قائم مقام وزیر علوم نحقیقات و فناوری" نیز در سخنانی گفت: در بازدیدی که از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دفتر تبلیغات اسلامی داشتیم و مقایسه ای که نسبت به کارهایی که در این مجموعه و سایر مجموعه ها صورت گرفته انجام دادم، نشان از پیش رو بودن این پژوهشگاه در حوزه قرآن است.
وی اظهار داشت: مجموعه ای که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رونمایی گردید، مجموعه کم نظیری است که امیدواریم با کوشش های حجت الاسلام والمسلمین لک زایی و همین طور پژوهشگران قرآنی به تکامل برسد و گام مؤثری در اشاعه فرهنگ قرآنی و حوزه نظام سازی قرآنی داشته باشد.
عرضه محصولات نزدیک به ۱۰۰ ناشر در کتابخوان همراه پژوهان
محمود متین فر رئیس اداره فناوری اطلاعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در قسمتی از این مراسم رونمایی از تازه ترین نرم افزارهای موبایلی قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن و نسخه جدید کتابخوان همراه پژوهان درباره محصولات قرآنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اظهار داشت: نخستین نرم افزار قرآنی در سال ۷۰ تولید شده و طی این ۳۰ سال نرم افزارهای مختلفی در قالب پلت فرم های مختلف عرضه شده است.
وی ادامه داد: دو سامانه در پژوهشگاه تولید شده است، یکی از آنها پورتال جامع علوم و معارف قرآن است که محتوای غنی قرآنی در آن ارائه می شود.
رئیس اداره فناوری اطلاعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی افزود: سامانه دیگر، سامانه بازنمایی دستاوردهای قرآنی (سبد قرآنی) است که با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تولید شده است و محصولات قرآنی در قالب این پورتال ارائه می شوند.
متین فر با اشاره به تعدادی از محصولات پیشین این پژوهشگاه، اظهار داشت: نرم افزار قرآنی سراج اکنون در کافه بازار وجود دارد و مجموعه فرهگ قرآن نرم افزار دیگری است که محتوای فرهنگ قرآن ۳۳ جلدی در قالب آن آمده است. در اپلیکیشن بعدی دایرة المعارف قرآن ارائه شده است، همین طور طی یک سال قبل در پژوهشکده کارهای جدیدی انجام شده است که حاصل آن امروز رونمایی می شود.
وی با اشاره به رونمایی از اپلیکیشن کتابخوان پژوهان در سال ۹۵ اظهار داشت: رسالت این کتابخوان تولید و انتشار کتاب الکترونیک است و محصولات نزدیک به ۱۰۰ ناشر در زمینه های مختلف در این اپلیکیشن ارائه شده است.

تلاش دفتر تبلیغات اسلامی برای پاسخ به نیازهای قرآنی در عرصه های مختلف
حجت الاسلام والمسلمین عیسی عیسی زاده، سرپرست میزکار تخصصی توسعه و تعمیق فرهنگ قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی در مراسم رونمایی از تازه ترین نرم افزارهای موبایلی قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن و نسخه جدید کتابخوان همراه پژوهان ضمن عنوان نمودن این مطلب که انقلاب اسلامی برخاسته از قرآن بود اظهار داشت: مردم مبتنی بر قرآن انقلاب کردند و مبنایمان این بود که زندگی مان قرآنی شود.
وی ادامه داد: لازمه این امر این است که به نیازهای قرآنی در عرصه های مختلف پاسخ داده شود و بدین جهت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، سیاست هایی را اتخاذ نموده و برمبنای آن شاهد می باشیم که زیرساخت کارهای قرآنی را برای اقشار مختلف فراهم نموده است.
مدیر گروه پژوهشی فرهنگ نامه های قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن بیان کرد: می توانید فرهنگ موضوعی سوره های قرآن را در نسخه وب پیدا کنید و پنج سوره نیز هر کدام بصورت جداگانه از کافه بازار قابل دریافت است.
وی بیان داشت: برای پاسخ به نیازهای متخصصان جامعه، فرهنگ نامه های تخصصی را به وجود آورده ایم که همه این کارها در مدت قریب به ۳۰، ۴۰ سال و با تلاش ده ها پژوهشگر فراهم گشته است.
حجت الاسلام والمسلمین عیسی زاده اشاره کرد: همین طور این پژوهشکده موفق شده جامع ترین فرهنگ نامه حوزه خانواده را آماده کند که در کتابخانه همراه پژوهان قابل دریافت است که مربوط به بحث های کاربردی زندگی خانوادگی است.
منبع:

1401/02/07
17:40:02
5.0 / 5
731
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد