نور معرفت
قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی:

علما برای مقابله با رواج پارچه انگلیسی از نساجی محلی حمایت کردند

علما برای مقابله با رواج پارچه انگلیسی از نساجی محلی حمایت کردند

به گزارش نور معرفت قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی اظهار داشت: مسجد مهم ترین رکن سازمان دینی در جامعه است و می بایست نسبت به بسط نظریه پردازی برای تأثیرگذاری بیشتر این نهاد توجه کرد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، حجت الاسلام روح الله حریزاوی قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی در نشست تبیین خصوصیت های حکمرانی طاغوت در قرآن کریم در تالار اندیشه بخش نمایشگاه مسجد جامعه پرداز در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم اظهار نمود: آنچه در نمایشگاه مسجد جامعه پرداز عرضه شده است نگاهی جامع و جدیدی به مساله ولایت بوده و همینطور نگاهی انتقادی به حکومت های بشری و تلاشهای علما برای بسط نظریه امامت، عرضه شده است.
وی اضافه کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش هایی توسط علما برای توسعه نظریه حکومت اسلامی انجام شده بود و در میان علمای نجف نگرش های حداقلی نسبت به وظایف حاکم اسلامی وجود داشته است اما از منظر امام خمینی (ره) مبارزه با طاغوت و حکومت اسلامی با نگرش حداقلی ممکن نیست. می بایست نظام نگرش به فقه تغییر پیدا کند، فقه فعلی فقه المسائل است و برای آن توضیح المسائل تدوین می شود اما امام خمینی (ره) فقه النظام را عرضه کردند که از برداشت روح مسائل مختلف تدوین می شود.
قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی اظهار نمود: نگرشی هم به نام فقه تمدن هم وجود دارد که به فقه بعنوان راهبرد نگاه می شود که مقام معظم رهبری این نوع از فقه را بسط داده اند؛ با تدوین و ابلاغ سیاست های کلی و چشم انداز توسط مقام معظم رهبری به شکلی رساله فقهی حکومتی ولی فقیه عرضه شده است.
وی تصریح کرد: وقتی درباره مسجد جامعه پرداز صحبت می نماییم منظورمان مسجدی است که به مسائل نظام و کشور را به صورت سیستمی حل کند، تک مساله ها مسجد را از طریق کلی و چشم انداز خود منحرف نمی کند هرچند غافل از تک مساله ها نیست اما تک مساله ها مسجد جامعه پرداز را از نگاه کلی به جامعه داشتن بازنمی دارد. مسجد جامعه پرداز با همه اجزای محله ارتباط دارد اما جزءنگر نیست و نگاهی کلی به اجزای محله دارد، مسجد جامعه پرداز به زیست بوم توجه دارد.
قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی اشاره کرد: مسجد مهم ترین رکن سازمان دینی در جامعه است و می بایست نسبت به بسط نظریه پردازی برای تأثیرگذاری بیشتر این نهاد توجه کرد. علمای تشیع به جهت اینکه آن نوع از حکومت اسلامی را که مدنظر و تراز ائمه است را به پا دارند، تلاش هایی داشته اند چه آن علمایی که در حد توان خود حکومت های را برپا داشته اند و چه آن علمایی که بسط ید نداشته اند.
حریزاوی بیان نمود: عالمان شیعه در برهه های تاریخی در حد توان خود کفر به طاغوت را به صورتی نشان داده اند، بعنوان مثال در مقابل رواج پارچه انگلیسی، علمای شیعه از صنعت نساجی محلی حمایت عملی کردند و مقابل استفاده از تولیدات طاغوتی ایستادند.
قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی ابراز کرد: امام خمینی (ره) حد کفر به طاغوت را گسترش داده و از بین بردن و براندازی حکومت طاغوت را مطالبه کرد و بعد از آن حکومت الهی را برپا داشت. طراحی نظام های اجتماعی، سیاسی و اداری حاصل فعالیت نظام مند عالمان است. طراحی نظام های کلان برعهده حوزه و دانشگاه است اما طراحی خرده نظام ها، رواج دادن نظام های کلان و پشتیبانی از نظام های طراحی شده برعهده نظام مسجد است.
حریزاوی در انتهای سخنان خود اظهار داشت: مسجد نظام های طراحی شده توسط علما و دانشمندان را جامعه پذیر می کند و باید ترویج این رویکرد را در میان مساجد ترویج نماییم.


منبع:

1401/02/06
11:34:58
5.0 / 5
780
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد