نور معرفت
در نشست خبری مطرح شد:

گفتمان سازی با اهمیت ترین وظیفه پویش ستاره های قرآنی است

گفتمان سازی با اهمیت ترین وظیفه پویش ستاره های قرآنی است

حجت الاسلام حسینی اظهار داشت: ما نسبت به هر دوره ای دیگر نیاز به انس با قرآن داریم و یکی از فضاهایی که تأثیر فوق العاده در این امر دارد خانه ها هستند.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، نشست خبری ستاد مردمی پویش ستاره های زمین ویژه جلسات خانگی قرآن کریم با حضور سید مصطفی حسینی دبیر این پویش ظهر امروز سه شنبه ۱۶ فروردین ماه اجرا شد.
حجت الاسلام حسینی اظهار داشت: ترویج قرآن خواندن بسیار حائز اهمیت می باشد و این ایام خواندن قرآن بسیار مورد تاکید واقع شده است. چندسالی است نسبت به احیای جلسات خانگی قرآن اقداماتی انجام شده است خصوصاً در دیداری که در سال ۹۸ رهبر قرآن داشتند که دوره های خانگی قرآن باید احیا شود. ارتباط خانه با مسجد یک ارتباط دوسویه است.
حجت الاسلام حسینی افزود: ما نسبت به هر دوره ای دیگر نیاز به موانست و انس با قرآن داریم و یکی از جایگاه هایی که تأثیر فوق العاده در این امر دارد خانه ها هستند و دشمن نیز از این امر سو بهره برده و خانه ها را مورد هجمه قرار داده است. یک جمع مردمی وارد عرصه شدند تا از ماه رمضان برای بسط و ترویج جلسات خانگی بهره ببرند.
دبیر پویش ستاره های زمینی افزود: در دوران کودکی همه ما خاطراتی از جلسات خانگی داریم و هیچکدام از کارهای امروزی مانند مسابقات قرآنی، نمایشگاه های قرآنی جای جلسات خانگی را نمی گیرد. با توجه به این که شرایط کرونائی را پشت سر گذاشتیم و هنوز فضا قابل بهره برداری است، این جلسات آسان ترین و در دسترس ترین روش انس با قرآن هستند.
حجت الاسلام حسینی اضافه کرد: یکی از تلاش ها بحث گفتمان سازی بود که با تبلیغ صرف خانه هایی که دور ماندند از قرآن بهره مند شوند. در شبانه روز ممکنست خیلی از افراد حتی یک آیه را نخوانند وقتی فضای خواندن قرآن متداول نباشد چطور می خواهیم شاهد قرآن خواندن در مساجد و حسینیه ها باشیم؟ برای همین در هر مکانی که انس با قرآن مطرح می شود ما هم در کنار آنها هستیم.
وی با بیان این که شعار این پویش دو امر است افزود: ما دو شعار این که «جایی نیست که نشود قرآن خواند» و «هر جایی می توان قرآن خواند» را در این پویش سرلوحه کار قرار دادیم. کنشی را پیش بینی کردند تا افرادی که بوسیله دستوری وارد سامانه می شوند صفحه ای از قرآن در یک اقدام دسته جمعی انجام می شود. آیاتی که معرفی مختصری از کتاب آسمانی است همین طور در بعد کارهای تبلیغی و رسانه ای چندین کلیپ تهیه شده اند.
گفتمان سازی با اهمیت ترین وظیفه پویش ستاره های قرآنی است
سپس حجت الاسلام شغلی دبیر علمی این پویش به ارائه جزییات دیگری از این پویش پرداخت و اظهار داشت: سالهاست که با کلیدواژه جلسات خانگی آشنا هستیم و همیشه یک پیش زمینه ذهنی از این مورد داریم. به سبب شرایط کرونائی این جلسات قدر از رونق افتاد و دغدغه مندان این عرصه به فکر افتادند تا برای بسط وو بازیابی و احیای این جلسات شکل گرفت.
وی افزود: با توجه به این که وسعت و عرصه جلسات خانگی مردمی است و این عرصه مردمی را نباید حاکمیتی انجام دهیم. همه از جنس مردم آتش به اختیار فعالیت می نمایند که به همین مناسبت باتوجه به ظرفیت های منطقه در دویست استان در قالب های مختلف در شهر و استان خود درحال اجرا هستند. این پویش با عنوان جلسات خانگی قرآن را سال قبل برگزار کردیم و به همین واسطه شبکه سازی به وجود آمده و خدماتی هم برای جلسات و جمع های قرآنی بوجود آمد.
حجت الاسلام شغلی اضافه کرد: بهار قرآن مناسبت خوبی است که این پویش به اجرا دربیاید و کمیته ای با عنوان گفتمان و لطمه شناسی به تحلیل وضعیت این اقدام است. وجهه تسمیه این پویش نیز روایتی است که می گوید: «خانه ای که در آن قرآن تلاوت می شود شبیه ستاره ای است که می درخشد.» در نتیجه ما ستاره های زمین را عنوان مناسبی برای این پویش قرآن خواندن خانگی است.
راه های تبلیغ و دسترسی به این پوش
وی افزود: ابعاد طرح بررسی گردید و دو کمیته تشکیل اطلاع رسانی و گفتمان سازی با همکاری سازمان های مختلف مدنظر قرار داده شد. بحث تبلیغات شهری است که به طور معمول فضای تبلیغات شهری را مشاهده خواهید کرد که هشت پوستر سریالی با مفهوم این که هیچ مکانی نیست که نشود در آنجا قرآن خواند. با کد دستوری ستاره ۶۶۵۵ ستاره ۳۶۵۱۱۴ مربع کسانی که علاقه مندند آدرسی برای آنها ارسال می شود و از آن طریق به درگاه های خدماتی ما متصل شوند و پس از آن ارتباط ما با جمع های قرآنی مستمر خواهد بود.
حجت الاسلام شغلی اضافه کرد: هفت تیزر و موشن گرافیک و دو مستند ویژه جلسات خانگی تولید شده است و در شبکه های تلویزیونی علاقه مندان می توانند دنبال می کنند. بحث دیگر پویشی است در فضای مجازی با هشتگ ستاره بشویم در حال اجراست.
وی اضافه کرد: در بعد میدانی که با کمک نمایندگان شهرستانی، زیست بوم های مختلف به وجود آمد و شرایط فرهنگی مختلفی را به وجود آورده است. بیش از هفت هزار جلسه از امکانات ما استفاده می نمایند. ما خدماتی را برای جلسات تنظیم کردیم که محتواهایی در بستر مجازی و مکتوب است که از سامانه جلسات خانگی دریافت می کنند همین طور دوره های تربیت مربی تهیه شده که بیش از سه هزار نفر بصورت مجازی و حضوری شرکت کردند.
دبیر علمی این پویش اضافه کرد: همراهی سازمان هایی مختلف دراین زمینه بسیار اهمیت داشته و آستان های مقدس امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) بسیار عالی دراین زمینه با همکاری کردند. هیچ جلسه خانگی نباید اجرا شود تا روضه خانگی هم در آن برپا شود.
وی با بیان این که این پویش دائمی است، افزود: عنوانی که در ماه رمضان انجام می دهیم با عنوان ستاره های زمین است و خدماتی که افراد می توانند از خدمات بصورت سخت افزاری استفاده کنند.
در ادامه حجت الاسلام حسینی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر اظهار داشت: مساله باید مردمی شکل بگیرد. اساس جلسه خانگی باید بدون هیچ امکانات و بودجه ای بتواند جلسه خودرا برگزار نماییم. با اهمیت ترین وظیفه ما گفتمان و فرهنگ سازی در این حوزه است. استاد قرآنی که در مسجد و مؤسسه ای تدریس می کند شاید نتواند جلسه خانگی را اداره کند چونکه این جلسه خانگی پیچیدگی های خودش را دارد.
دبیر این پویش اظهار داشت: به جهت اینکه اساساً با کارکرد جلسات خانگی آشنا شویم پژوهشی گسترده انجام شد که مبنای ما در بخش آموزش ها و تبلیغ و ترویج قرار گرفت. در ماه رمضان سال قبل چهار هزار جلسه اطلاعاتشان ثبت گردید و مورد تحلیل قرار گرفت تا اقدامات برمبنای آنها صورت بگیرد اما هنوز پایش علمی ای انجام نشده است و این مساله را دنبال می کنند.

1401/01/16
20:09:12
5.0 / 5
669
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد