نور معرفت

بیانیه پنج نهاد فرهنگی بین ‏المللی درباره اعدام های اخیر عربستان

بیانیه پنج نهاد فرهنگی بین ‏المللی درباره اعدام های اخیر عربستان

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مجمع جهانی اهل بیت(ع)، جامعه المصطفی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و ستاد حقوق بشر اطلاعیه ای مشترک پیرامون اعدام گروهی اخیر در عربستان سعودی صادر کرد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مجمع جهانی دوده (ع)، جامعه المصطفی العالمیه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و ستاد حقوق بشر اطلاعیه ای مشترک پیرامون اعدام گروهی اخیر در عربستان سعودی صادر کردند.
متن بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
در پی اقدام بی‏‬ سابقه دولت عربستان سعودی در اعدام گروهی ۸۱ تن از شهروندان، همچون ۴۰ تن از جوانان و نوجوانان از اهالی منطقه شرقی که رسماً در بیانیه وزارت کشور عربستان اعلام شد؛

برمبنای تعالیم ادیان الهی، بخصوص تاکید دین مبین اسلام بر حرمت دماء مسلمین و حیات انسان ها از آنجائیکه اسناد بین المللی حقوق بشر، بخصوص اعلامیه جهانی حقوق‬ ‏بشر و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر حیثیت ذاتی تمامی اعضای خانواده بشری و حقوق یکسان و انتقال ناپذیر آنان، تعهد دول عضو سازمان ملل متحد به نفی هرگونه تبعیض یا تمایز از حیث مذهب و عقیده، حق زندگی، آزادی و امنیت، منع مجازات یا رفتار ظالمانه و هم برخورداری از محاکمه عادلانه، منصفانه و علنی از جانب دادگاه مستقل و بی‏طرف با تأمین تمامی تضمین های لازم برای دفاع از خود، بعنوان حقوق مسلم، تفکیک ناپذیر و غیرقابل تفسیر تاکید دارند.

با یادآوری وجوب عمل به مبانی و احکام شریعت اسلامی در حوزه محرمات خمس و هم نفی ظلم، تاکید بر حقوق سیاسی و آزادی های عمومی در قالب مقررات و موازین دینی که کسی حق نقض آنها را ندارد، بلکه مراعات آنها عبادت و معروف و تجاوز به آنها گناه، منکر و مستلزم کیفر دنیوی و اخروی است.

با استناد به اعلامیه قاهره در حوزه حقوق بشر در اسلام که حق زندگی، آسایش انسان ها نسبت به جان، دین، خانواده، ناموس و مال خود، محاکمه عادلانه با فراهم کردن همه تضمین ها برای دفاع و نفی مجازات های خودسرانه را بعنوان حقوق غیرقابل نقض انسان ها به رسمیت شناخته و همه کشورهای اسلامی ملزم به رعایت آنند.

بنابر آموزه های دین مبین اسلام درباره مسئولیت همگانی، تکافل و همبستگی، دفاع از حقوق مظلومان، تذکر و اخطار و نهی از قول و فعلی که وهن چهره دین مبین اسلام و جوامع و کشورهای مسلمان را در نگاه جهانیان به بار می آورد.

نهادهای اسلامی و حقوقی صادرکننده این بیانیه که اخیراً «تفاهم نامه همکاری مشترک در حوزه حقوق بشر و کرامت انسانی در عرصه بین المللی» را در قالب حقوق بشر اسلامی به امضا رسانده اند، ضمن محکوم کردن اقدام دولت عربستان سعودی که مخالف با احکام و موازین شرعی، قانونی و عرفی امت اسلامی و جهان معاصر است، بر موارد زیر تاکید می کنند:

۱. اعدام گروهی، آن هم در این تعداد بالا، علاوه بر اینکه با اصول کلی حقوقی، مبانی فقهی و اخلاقی و عرف و رویه بین المللی، همچون در حوزه حقوق بشر و شهروندی در تعارض است و باعث سلب حقوق و ظلم به شهروندان می شود که گناهی نابخشودنی است، چهره ای خشونت آمیز از دین، فقه و جوامع و کشورهای اسلامی به جهان معاصر عرضه می کند که جریان دعوت اسلامی، برساختن تمدن مسلمانان و ترویج کلمه الله را با تهدیدهایی جدی و متوقف کننده مواجه می سازد.

۲. تصریح بیانیه وزارت کشور عربستان بر اعتقاد همه یا گروهی از اعدام شدگان به اصطلاح به "اندیشه های گمراه کننده و سایر مکاتب انحرافی"، نشانگر اراده حاکمان این کشور برای قتل و مجازات بر مبنای عقیده و نه ارتکاب جرم است و با ادعاهای اخیر حاکمان عربستان در خصوص برابری مذهبی شهروندان منافات دارد و عدم تطابق قول و فعل و به‏کارگیری معیارهای دوگانه را نشان میدهد که با مبانی خرد انسانی و شرایع الهی و قوانین معاصر در تعارض است.

۳. اعدام جوانان شهرهای منطقه شرقی عربستان سعودی که در اعتراضات و تظاهرات مسالمت آمیز شرکت کرده بودند، همراه و هم زمان با عناصر داعش که علی القاعده باید مرتکب اعمال تروریستی ضد مردم شده باشند، شائبه تلاش حاکمان این کشور را برای توجیه مجازات اعدام معترضان سیاسی- اجتماعی شیعه، در پوشش اقدامات مجرمانه گروههای تروریستی تقویت می کند، تا بدین وسیله از پاسخ گویی به نقض فاحش حقوق بشر، به بهانه محاکمه و مجازات تروریست ها طفره بروند و اعدام بر مبنای تفاوت عقیده و مذهب را عادی جلوه دهند.

۴. این اعدام دستی جمعی و رویدادهای مشابه نشان داد که نمی توان وجود روندهای های قانونی، برابری همگان در مقابل قانون و انجام محاکمات عادلانه را در عربستان سعودی تضمین نمود و علاوه بر آن، جرم انگاری افعال شهروندان بدون استناد به قانون، اثبات جرم را از رکن قانونی خود محروم، باعث عقاب بلا بیان و عدم وحدت رویه در صدور احکام و عواقب وخیم دیگری می شود که سلب حقوق عمومی، از نخستین نتایج آن است.

۵. اجرای محاکمات متهمان، بدون توجه به عوامل سیاسی و اجتماعی که زمینه ساز ارتکاب بزه یا مشارکت در آن یا مانند آن می شود، همچون اموری است که ناقض عدالت و حقوق افراد است. بی توجهی به ریشه داشتن اندیشه و عمل گروههای تکفیری و تروریستی در روندهای حاکم بر کشور عربستان، تجاوز این کشور به یمن و ارتکاب جرایم جنگی و نسل کشی ضد مردم بی دفاع آن کشور در مدت بیشتر از هفت سال، اعمال فشار و کوشش های جاری برای نرمال سازی روابط با رژیم صهیونیستی که باعث خشم و نفرت عمومی در منطقه شده و مواردی دیگر، راهی جز اعتراض در مقابل شهروندان باقی نمی گذارد.
لذا، چاره کار در ریشه یابی و درمان اصولی این معضلات و نه مبادرت به اعدام گروهی است.

در پایان، صادرکنندگان این بیانیه، ضمن تاکید مجدد بر لزوم پایبندی همه کشورها به کرامت انسانی، هنجارهای قانونی و اخلاقی، حقوق اساسی و خودداری از مجازات های خودسرانه، از همه کشورها، سازمان های بین المللی و منطقه ای، آحاد امت اسلامی و همه آزادگان جهان می خواهد که ضمن محکومیت این اقدام مجرمانه، در جهت همبستگی جهانی در مبارزه با ظلم و برقراری عدالت گام بردارند.
" وَتَرَی الظَّالِمِینَ لَمَّا رَأَوُا الْعَذَابَ یَقُولُونَ هَلْ إِلَی مَرَدٍّ مِنْ سَبِیلٍ " صدق الله العلی العظیم


منبع:

1400/12/25
21:13:13
5.0 / 5
423
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد