نور معرفت

انقلاب اسلامی دوگانه های غیر قابل جمع گذشته را حل کرد

انقلاب اسلامی دوگانه های غیر قابل جمع گذشته را حل کرد

به گزارش نور معرفت قم مدیر حوزه های علمیه کشور ضمن اشاره به بعضی از مهم ترین عوامل قدرت و ثبات جمهوری اسلامی ایران طی ۴ دهه اخیر، اظهار داشت: حل دوگانه های غیر قابل جمع در گذشته توسط انقلاب ایران از خصوصیت های مهم جمهوری اسلامی است.


آیت الله علی رضا اعرافی روز پنجشنبه در کنگره بین المللی «گام دوم انقلاب اسلامی از منظر قرآن و حدیث» در قم، اضافه کرد: به هر میزان که انقلاب و نهضت های اجتماعی مراتب صعود بیشتری را در راه کمال سپری کنند و ظرفیت هضم متضادها در آن بیشتر شود، قدرت حل بین پارادوکس ها در آن قوی تر می شود.
وی بیان نمود: دو گانه هایی مانند دین-دنیا، دین- علم، مذهب- امت، ملیت- اسلامیت، اصالت- انقطاع، دین-سیاست، ثابت-متغیر، پیشرفت- عدالت، توسعه- استقلال، برون گرایی- درون گرایی، مردم- ولایت، امت-مذهب، پایداری بر اصول و ایجاد تغییرات اجتماعی و برخی دوگانه های دیگر سبب شده تا کشورهای اسلامی طی دو قرن اخیر نتوانند بر روی پای خود بایستند در حالیکه این دوگانه و متضادها در انقلاب اسلامی حل و هضم شده است.
عضو مجلس خبرگان رهبری دوگانه امت و مذهب در سال های اخیر با افراط و تفریط های صورت گرفته آن سبب خسارت و دوری مسلمانان از یک دیگر شده است، خاطرنشان کرد: این قبیل دوگانه ها طی قرون اخیر سبب خسارت و عقب ماندگی های جبران ناپذیری برای ایران و سایر ملت های اسلامی شده است.
امام جمعه موقت قم افزود: در نظام اسلامی و بر اساس اندیشه ولایت فقیه، دوگانگی ها قابل تفسیر شده است که این به نوبه خود یک اقدام بزرگ در راه تشکیل تمدن نوین اسلامی است، انقلاب اسلامی اندیشه ای به جهان معاصر معرفی کرده که دوگانه ها را حل کرده و قابل توجه در روابط سیاسی و بین المللی است.
اعرافی اظهار داشت: علت این که اغلب کشورهای استکباری با انقلاب اسلامی ایران به مقابله برخااستند بخاطر این بود که انقلاب این دوگانه ها را حل کرد و دو گانه جدیدی بین اسلام و استکبار بوجود آورد.
مدیر حوزه های علمیه کشور اظهار داشت: از خصوصیت های مهم انقلاب اسلامی ایران پافشاری بر اصول و هویت اصیل اسلامی در کنار توجه و اصالت بخشی به اصل تغییر و حرکت بر محور اقتضائات جهان معاصر است.
وی با تکیه بر این که تمدن نوین اسلامی نیازمند جهاد علمی و مدیریت جهادی است، اظهار داشت: پایه ریزی تمدن نوین اسلامی نیازمند جهاد تبیین و جهاد تعمیق معرفتی و جهاد عملی نیازمند است.
اعرافی در انتها اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران از نقطه صفر شروع شد و رژیم پهلوی کاملا وابسته به خارج بود و از سویی انقلاب اسلامی با مکاتب غرب و شرق هم در تعارض بود و انقلابیون هم تا قبل از آن هیچ تجربه ای از کشورداری در چارچوب یک نظام سیاسی نداشتند.
کنگره بین المللی «گام دوم انقلاب اسلامی از منظر قرآن و حدیث» روز پنجشنبه با پیام مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری اسلامی ایران، رونمایی از آثار کنگره، تجلیل از نویسندگان برتر و سخنرانی شخصیت های علمی پایان یافت.
منبع:

1400/12/20
13:21:36
5.0 / 5
581
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد