نور معرفت

درگذشت ایران شناس انگلیسی

درگذشت ایران شناس انگلیسی

راجِر مِروین سِیوُری، ایران شناس و صفویه پژوهِ انگلیسی در 97 سالگی در کانادا از دنیا رفت.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، راجِر مِروین سِیوُری (Roger Mervyn Savory) که پنج شنبه ۱۷ فوریه ۲۰۲۲ (۲۸ بهمن ۱۴۰۰) در ۹۷ سالگی در کانادا از دنیا رفت، ۲۷ سال در گروه مطالعات شرقی دانشگاه اُتاوا به تدریس و تحقیق درباره ایران پرداخت و در جایگاه یک صفویه پژوه شناخته می شد.
مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی در معرفی بیشتر راجِر مِروین سِیوُری نوشته است: وی در مدرسه سلطنتی شهر پیتربورو تحصیل کرد. در سال ۱۹۴۳ با بورس تحصیلی اداره جنگ و وزارت اطلاعات، دوره فشرده زبان فارسی در مدرسه مطالعات شرقی و آفریقایی (سوآس) در دانشگاه لندن را گذراند. در سال ۱۹۴۷ به مطالعات عربی و فارسی در کوئینز کالج در دانشگاه آکسفورد روی آورد. در سال ۱۹۵۰ لیسانس خودرا در مطالعات شرقی دریافت کرد. بعد از ۱۰ سال تدریس و مطالعه بعنوان آموزشیار زبان فارسی در دانشگاه لندن (سوآس)، در سال ۱۹۵۸ دوره‌ی دکتری را تمام کرد.
در سال ۱۹۶۰ بعنوان استاد مدعو راهی دپارتمان مطالعات شرقی دانشگاه تورنتو در کانادا شد. در سال ۱۹۶۱ با پذیرش دریافت پیشنهاد شغل دائمی در دپارتمان تازه تأسیس مطالعات اسلامی این دانشگاه برای همیشه در کانادا ماندگار شد. او نقش مهمی در پیشبرد این دپارتمان و بطور خاص گسترش مطالعات ایرانی در آن داشت. در سال ۱۹۸۷ بعد از بازنشستگی در دانشگاه تورنتو بعنوان استاد ممتاز همکار در ترینتی کالج به کار خود ادامه داد.
او که از نویسندگان تاریخ اسلام کمبریج و تاریخ ایران کمبریج بوده، با همکاری در نگارش کتاب ایران پس از اسلام؛ مروری بر تاریخ، فرهنگ و زبان آن در سال ۱۹۶۴، ویرایش کتاب مقدمه ای بر تمدن اسلامی در سال ۱۹۷۶، ترجمه تاریخ عالم آرای عباسی (اسکندربیک منشی) به زبان انگلیسی در سال ۱۹۷۸ و تألیف کتاب ایران عصر صفوی در سال ۱۹۸۷ که ترجمه آن بیش از ۲۰ بار در ایران به چاپ رسیده است و چاپ چندین مقاله دیگر درباره این دوره از تاریخ ایران بعنوان متخصص برجسته تاریخ صفویه شهرت یافت بااینکه نوشته هایش در باب این دوران، بازخوردهای متفاوتی را در بین تاریخ نگاران ایرانی برانگیخته است.1400/12/14
11:14:17
5.0 / 5
922
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد