نور معرفت
در نشست خبری مطرح شد؛

اختتامیه جشنواره شعر نماز جمعه اسفند ماه خواهد بود

اختتامیه جشنواره شعر نماز جمعه اسفند ماه خواهد بود

نور معرفت: نشست خبری اولین جشنواره ملی شعر نماز جمعه امروز با حضور علیرضا قزوه مدیر دفتر موسیقی و سرود در مرکز موسیقی صدا و سیما اجرا شد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، نشست خبری اولین «جشنواره ملی شعر نماز جمعه» امروز با حضور علیرضا قزوه مدیر دفتر و موسیقی و سرود در مرکز موسیقی صدا و سیما انجام شد.
بر اساس این گزارش، در این جلسه علیرضا قزوه مدیر دفتر و موسیقی و سرود به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: شعر، ثروت ملی ایرانی و هنر مردم ایران است. این جشنواره ابتدا با موضوع شعر شروع و در جشنواره های بعدی قالب های دیگر هنر نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت.
وی اضافه کرد: در انقلاب اسلامی، شعر صف شکن بوده و در خیلی از مواقع مورد توجه قرار گرفته است. همین طور امامین انقلاب نیز به زیور شعر آراسته هستند. جشنواره ملی شعر نماز جمعه به همت شورای سیاست گذاری ائمه جمعه طراحی شده است و مخاطبان این جشنواره فارسی زبانان خواهند بود. تمام جاذبه ها و قالب های شعر فارسی در این جشنواره به رسمیت شناخته شده و علاوه بر قالب رباعی، نو، چهار پاره، مثنوی، قصیده، نیمایی، سپید، کلاسیک و هر قالبی که در شعر فارسی هست می تواند در این جشنواره شرکت نماید.
قزوه بیان داشت: شروع این جشنواره از شروع بهمن بوده و تا انتهای بهمن ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت. انتظار می رود کتاب این جشنواره همزمان با مراسم اختتامیه در اسفندماه منتشر شود.
مدیر دفتر و موسیقی و سرود اظهار داشت: هم اکنون در ۹۰۰ نقطه کشور نماز عبادی - سیاسی جمعه برگزار می شود؛ بدین سبب علاوه بر شاعران، از ائمه جمعه و روحانیت نیز دعوت می شود در این جشنواره شرکت نمایند. همیشه در زمینه های علمیه افرادی بودند که شعر فارسی را پاس داشتند. بر این اساس دو نفر از حوزویان با اسامی حجج الاسلام ذکریا اخلاقی و محمد جواد زمانی از داوران این جشنواره خواهند بود.
در ادامه حسین صیامی دبیر اجرائی جشنواره ملی شعر نماز جمعه اظهار داشت: جشنواره ملی شعر نماز جمعه شامل نماز جمعه در آئینه آیات و روایات، نقش محوری نماز جمعه در صدر اسلام، نماز جمعه؛ حج مستضعفان، جایگاه نماز جمعه در نظام سیاسی و اجتماعی، نماز جمعه قلب فرهنگی شهر، وحدت آفرینی در سایه نماز جمعه، ابعاد عبادی- سیاسی نماز جمعه، نماز جمعه تریبون نقد و مطالبه گری اجتماعی مستمر از مسئولین و نقش خطبه ها در مکتب سازی و گفتمان سازی می شود.
وی به جوایز این جشنواره اشاره و اشاره کرد: جوایز این جشنواره به دو بخش تقسیم می شود. برندگان بخش اصلی به ترتیب نفر اول ۱۰ میلیون، نفر دوم ۸ میلیون و نفر سوم ۶ میلیون جایزه نقدی دریافت خواهند کرد و بخش ویژه که اختصاص به موضوع شهدای محراب و ائمه جمعه ای که در محراب نماز جمعه به شهادت رسیدند اختصاص دارد که جوایز آن نفر اول ۸ میلیون، نفر دوم ۶ میلیون و نفر سوم ۴ میلیون است.
دبیر اجرائی جشنواره ملی شعر نماز جمعه افزود: مهلت ارسال آثار تا اختتام بهمن ماه در نظر گرفته شده و باتوجه به استقبال خوب شرکت کنندگان، احتمال تمدید وجود نخواهد داشت و پس از اتمام نماز، داوری ها شروع و ۲۳ اسفندماه مراسم اختتامیه انجام می شود.


منبع:

1400/11/18
11:31:34
5.0 / 5
650
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد