نور معرفت
در تركیه ساخته شد؛

اولین مسجد زیر زمینی جهان با معماری فوق مدرن

اولین مسجد زیر زمینی جهان با معماری فوق مدرن

به گزارش نور معرفت مسجد سانجاکلار، با معماری فوق مدرن خود در زیر زمین ساخته شده است که برای ساخت آن از غار حرا الهام گرفته است و به علت زیر زمینی بودن آن مناره ندارد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، مسجد سانجاکلار در محله «بوبوک چکمجه» حومه شهر استانبول قرار دارد و حدود ۷۰۰ متر مربع مساحت دارد و در بین دشتی وسیع قرار گرفته است.
این مسجد توسط «امره آرولات» معمار معروف ترک طراحی شده است و وی در جشنواره معماری جهان، مقام اول را در معماری اماکن دینی به خود اختصاص داد. در سال ۲۰۱۲ میلادی ساخته شده است و جز مساجد مدرن این کشور به حساب می آید.

طرح کلی مسجد سانجاکلار با الهام از غار حرا و با تلفیق طراحی های عثمانی و اسلامی با طراحی های مدرن، ترسیم شده است.
در ساخت این مسجد از سنگ خاکستری و بتن استفاده شده است. در ساختار پیچیده و نامرتب این بنا فقط سقف سنگی و یک مناره بلند از نقاط خاصی در اطراف محوطه قابل مشاهده می باشد. مناره این بنا به شکل مستطیلی است که از زیر زمین بیرون آمده است.
این مسجد برای ۶۵۰ نمازگزار ظرفیت دارد و عمق هفت متری زمین واقع شده است و بنابراین مناره ندارد.

طراحی فضای داخلی این مسجد فوق مدرن است و در سطحی پایین تر از زمین قرار گرفته است. قطعات سنگی که داخل زمین به صورت شیب دار قرار گرفته اند، ردیف هایی بلند و خاکی ایجاد می کنند که به سمت ساختمان پایین می روند و استفاده از نور خورشید، فضای معنوی خاصی به این مسجد داده است. نمازخانه اصلی شامل یک کف و سقف بتنی لایه ای است. چراغ ها در زیر پله ها قرار دارند و شکاف های موجود در سقف، به سادگی فضا را روشن می کند.
با عبور از پله ها با تلفیقی از پارتیشن های بتنی، دیوارهای سنگی و استخر آب کم عمقی در قسمت ورودی مسجد قرار دارد.
نمازخانه بزرگی در مرکز ساختمان قرار دارد، در حالیکه فضاهای کمکی همچون لابی، فضای نگهداری کفش و دستشویی در اطراف و پیرامون آن قرار گرفته اند.


منبع:

1400/10/22
12:35:19
5.0 / 5
719
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد