نور معرفت
در قم و نجف؛

کنگره بین المللی آیت الله میرزای نائینی

کنگره بین المللی آیت الله میرزای نائینی

به گزارش نور معرفت همزمان با یکصدمین سالگرد هجرت علامه میرزای نائینی از حوزه نجف به قم کنگره این عالم ربانی در نیمه دوم سال آینده در شهرهای نجف و قم برگزار می گردد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین احمد فرخ فال، دبیرکل کنگره بین المللی آیت الله میرزای نائینی در نشست خبری این کنگره در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه استان قم عنوان کرد: به مناسبت یکصدمین سالگرد هجرت علامه میرزای نائینی از حوزه نجف اشرف به قم و به پاس مجاهدت های علمی این عالم ربانی، آیت الله اعرافی رئیس حوزه های علمیه سراسر کشور نسبت به برگزاری این کنگره تاکید داشتند.
وی اظهار داشت: ریاست علمی این کنگره را آیت الله استادی بر عهده دارد که سیاست گذاری های محتوایی و علمی این کنگره تحت اشراف ایشان مدیریت خواهد شد و حجت الاسلام و المسلمین رفیعی هم دبیر اجرایی و حجت الاسلام والمسلمین علیدوست هم دبیر علمی کنگره بین المللی میرزای نائینی عهده دار هستند.
دبیرکل کنگره بین المللی آیت الله میرزای نائینی با اشاره به اینکه این کنگره در نیمه دوم سال آینده در شهرهای نجف و قم برگزار می گردد اضافه کرد: انتظار می رود در این زمان مجموعه اقدامات صورت گرفته باعث آشنایی بیشتر حوزویان و آحاد مردم نسبت به شخصیت این فقیه عالیقدر شود.
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی دبیر شورای اجرایی کنگره بین المللی میرزای نائینی هم عنوان کرد: در سال ۹۶ با همراهی تعدادی از طلاب نائینی ایده برگزاری این کنگره عنوان شد و از آن زمان جلسات مختلفی تابحال برگزار شده که امید است این کنگره در سال آینده به صورت بین المللی برگزار شد.
علامه میرزای نائینی دارای شخصیت ممتازی در ابعاد مختلف بود
وی ضمن اشاره به برخی خصوصیت های ممتاز علامه میرزای نائینی بیان داشت: این عالم ربانی همچون بزرگان حوزه علمیه نجف و قم و از فقیهان بود و در عرصه های علمی دیگر از عمل اصول، تفسیر، اخلاق و حکمت هم در قله قرار داشت و دارای شخصیت ممتازی در ابعاد مختلف بود.
دبیر شورای اجرایی کنگره بین المللی میرزای نائینی اضافه کرد: علامه میرزای نائینی در نهضت تنباکوی میرزای شیرازی و همینطور در نهضت مشروطه هم حضور داشته و نظریات فقهی و اصولی ایشان از جانب اساتید و بزرگان حوزه های علمیه تدریس می شود و به نظر می آید شخصیت این عالم وارسته آن چنان باید و شاید برای حوزویان و جامعه امروز شناخته نشده است.
برگزاری کنگره بین المللی میرزای نائینی در ایران و عراق
رئیس مجتمع آموزش عالی تاریخ، سیره و تمدن اسلامی اضافه کرد: این کنگره به زبان های فارسی و عربی در ایران و عراق برگزار می شود و فراخوان دریافت مقالات در محورهای مشخص شده برای این کنگره در نظر گرفته شده و مرکز مدیریت حوزه علمیه، حوزه علمیه نجف، حوزه خواهران، دفتر تبلیغات اسلامی، جامعة المصطفی العالمیه، آستان قدس رضوی، سازمان فرهنگ و ارتباطات، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مؤسسه کتاب شناسی شیعه و مؤسسه آل بیت (ع) در برگزاری کنگره بین المللی میرزای نائینی مشارکت خواهند داشت.
مهلت ارسال مقالات تا ۱۵ اردیبهشت سال آینده
وی اظهار داشت: علاقمندان تا ۱۵ اسفند سالجاری فرصت دارند در محورهای فراخوان این کنگره چکیده مقالات خویش را به دبیرخانه ارائه نمایند و در نهایت تا ۱۵ اردیبهشت مهلت ارسال کامل مقالات را خواهند داشت.
دبیر شورای اجرایی کنگره بین المللی میرزای نائینی اضافه کرد: مسؤلان برگزاری این کنگره با مراجع تقلید و بزرگان حوزه علمیه قم و نجف و بخصوص با رهبر معظم انقلاب دیدار خواهند داشت و از رهنمودهای این عزیزان در پیشبرد اهداف کنگره استفاده خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه اولین رکن این کنگره را شورای سیاست گذاری تشکیل می دهد اضافه کرد: اعضای این شورا ۱۷ نفر و به ریاست آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور جلسات خویش را می سازند و مقرر شده تعداد ده نشست علمی در داخل و خارج از کشور برای تبیین اندیشه های آیت الله میرزای نائینی برگزار گردد.
حجت الاسلام رفیعی افزود: برای تولید نرم افزار آثار آیت الله میرزای نائینی هم برنامه ریزی خواهد شد و تهیه مستند و کلیپ هایی برای پخش در رسانه ملی جهت آشنایی عموم مردم با این شخصیت ممتاز حوزوی که دیدگاه های علمی، سیاسی، فقهی و اصولی ایشان فراگیرتر از حوزه های علمیه است.
حجت الاسلام و المسلمین ابوالقاسم علیدوست دبیر علمی کنگره بین المللی آیت الله میرزای نائینی هم در این جلسه عنوان کرد: این کنگره شامل کمیته های فقه و اصول، قرآن و حدیث، اندیشه سیاسی و سیره و زندگینامه آیت الله میرزای نائینی است.
آیت الله میرزای نائینی نظریه پرداز و صاحب مکتب در فقه و اصول بود
وی از آیت الله میرزای نائینی بعنوان شخصیتی علمی، نظریه پرداز، مؤسس و صاحب مکتب در فقه و اصول نام برد و تصریح کرد: در این کنگره تلاش خواهد شد تا آن چیزی که در خود شخصیت علامه نائینی بوده است را به جامعه بشناسانیم.
دبیر علمی کنگره بین المللی آیت الله میرزای نائینی اضافه کرد: آثار این فقیه برجسته در ۲۵ جلد تحت عنوان موسوعه میرزای نائینی گردآوری و چاپ خواهد شد که این مجموعه شامل آثار چاپ شده و همینطور چاپ نشده می باشد؛ چون که میرزای نائینی هنوز هم آثاری دارد که تابحال انتشار نیافته که تلاش می شود در این کنگره از این آثار رونمایی شود.
آیت الله میرزای نائینی الگوی مناسبی برای حوزویان
وی در مورد شخصیت علمی آیت الله میرزای نائینی اظهار داشت: ایشان حق استادی به گردن خیلی از مراجع و بزرگان حوزه دارند که اساسا سیره علمی، عملی و اخلاقی ایشان الگوی مناسبی برای حوزویان و آحاد جامعه خواهد بود.
آیت الله علیدوست ضمن اشاره به ارتباط با حوزه علمیه نجف در جهت برگزاری کنگره این عالم برجسته بیان داشت: حوزه علمیه نجف از همان ابتدای برگزاری این کنگره در جریان قرار گرفته و امید است در ادامه این همکاری ها افزایش یابد.
دبیر علمی کنگره بین المللی میرزای نائینی برگزاری این کنگره را در راستا و امتداد سایر کنگره های برگزار شده برای این شخصیت علمی در دهه های اخیر برشمرد و تکمیل کننده آنها دانست.


منبع:

1400/10/08
12:23:27
5.0 / 5
510
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد