نور معرفت

تازه ترین آثار آیت الله جوادی آملی رونمایی گردید

تازه ترین آثار آیت الله جوادی آملی رونمایی گردید

نور معرفت: قم امروز با حضور خبرنگاران و پژوهشگران تازه ترین آثار آیت الله جوادی آملی در قم رونمایی گردید.


حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی رییس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در این مراسم بیان کرد: آیت الله جوادی آملی همیشه اهتمام شان این بوده که علم را بشکافد و در آثار ایشان این مساله قابل مشاهده می باشد و در تحقیقاتی که به دست آوردند تحریر علوم است، آیت الله جوادی آملی ضمن شرح و تبیین رسالت خودرا در باب تحریر می دانند.
وی ادامه داد: حوزه های علمیه رسالت دارند در بخش های مختلف علوم اسلامی بکوشند و هر جا که از کتاب و سنت می توانند استنباط کنند در قالب فقهی اقدام نمایند که علم فقه و فلسفه و کلام می شود.
حجت الاسلام روح اللهی معاون آموزش و پژوهش بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء نیز در این مراسم بیان کرد: امروز جلد 70 کتاب تفسیر تسنیم درحال چاپ و تا آخر سال پژوهشی جلد هشتادم آماده چاپ می شود، کتاب عقلانیت شهود 9 جلد و 6 جلد برای چاپ ارسال می شود و لیست نویسی آن زمان بر است و تا آذر 1401 بصورت کامل به پایان می رسد.
عمومی سازی اندیشه و آثار آیت الله جوادی آملی مورد تاکید است
وی بیان کرد: در کنار تنظیم و تولید آثار آیت الله جوادی آملی تدوین منظومه علمی ایشان موردتوجه قرار می گیرد که در قالب مجموعه آثار روش های دایرالمعارفی انجام می شود، عمومی سازی اندیشه و آثار آیت الله جوادی آملی مورد تاکید است و محتوای آن برای همگان قابل فهم باشد و این اقدام در حال انجام می باشد.
معاون آموزش و پژوهش بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء عنوان کرد: 11 رشته تخصصی داریم و تلاش می شود که بصورت پژوهش محور باشد و دو اقدام در حال انجام می باشد، 115 استاد درحال تدریس هستند و این اساتید در کنار دانش پژوهان فنون پژوهش را فرامی گیرند.
روح اللهی اشاره کرد: در مراکز حوزوی دکتری پژوهش محور نداریم و رشته های آموزشی حوزه همیشه آموزش محور است وبرای 3 رشته درخواست دکتری پژوهش محور کرده ایم تا دانش آموختگان برمبنای پژوهش آموزش های لازم را فرابگیرند.
همین طور سید عباس موسوی تبار معاون رسانه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در این مراسم بیان کرد: پژوهش دقیق با یک رسانه غیر مغرضانه مدینه فاضله ای را رقم می زند، در دنیای پژوهش سرمایه گذاری عالمانه می تواند پرسود باشد، تولید پژوهش های مبتنی بر اصل روشنگری و مطابق با نیازهای روز جامعه ضرورت هر جامعه ای است.
وی اشاره کرد: پژوهشی که در رکاب رسانه باشد به موفقیت می رسد، جاده رسانه ای و ارتباطات دوجانبه و چندجانبه نیست بلکه یک جاده یک طرفه و در دست صاحبان قدرت است و متأسفانه در این صورت شاهد نتایج خوبی نخواهیم بود.
معاون رسانه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء افزود: هر پژوهشی باید منجر به جریان سازی و آگاهی بخشی شود و این امر به کمک رسانه امکان پذیر است و پژوهش بدون رسانه یعنی پژوهشی کُند که در کنج کتابخانه ها جای دارد، برگزاری کرسی های آزاداندیشی و تشویق جوانان به علم گرایی با شبکه های رسانه ای ازجمله ابزار رسانه است که می تواند در زمینه تحقیق و پژوهش انجام دهد.
107 پروژه پژوهشی در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء انجام شده است
وحید احمدی، معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در این مراسم با اشاره به حضور 100 پژوهشگر در این بنیاد بیان کرد: 107 پروژه پژوهشی در این بنیاد انجام شده است که تعدادی از آنها تا اختتام امسال رونمایی می شود.
وی ادامه داد: همچون آنها می توان به عقلانیت شهود، شماره های جدید فصلنامه حکمت اسراء و انواع و اقسام کتب تفسیر و تسنیم اشاره نمود، نرم افزار کتابخانه جامع اسراء سال قبل رونمایی گردید و شامل تمام آثار آیت الله جوادی آملی است، این نرم افزار تنها کتاب خوان نیست و برای یک پژوهشگر طراحی شده است.
معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء اظهار داشت: هوش مصنوعی برای کارهای مختلف این بنیاد ازجمله کارهای پژوهشی در آینده فراهم می شود.
احمدی گذار از نسل های اول و دوم به نسل های چهارم و پنجم در زمینه پژوهش را موردتوجه قرارداد و اشاره کرد: نسل پنجم در دنیا نوین است اما ازآنجایی که رسالت حوزه انسان سازی و تمدن سازی است باید بدین امر نگاه ویژه داشت.
در این مراسم از تازه ترین آثار آیت الله جوادی آملی همچون رحیق مختوم جلد 33و 34و 35، عقلانیت شهود جلد3، تفسیر تسنیم جلدهای 57 الی61، ادب فنای مقربان جلد12 و تحریر نهج البلاغه جلد3 رونمایی گردید.
شصت و یکمین جلد کتاب تفسیر تسنیم مقرر است برای چاپ برود، در آخر شهریور سال 1401 همه تحقیقات درزمینهٔ تسنیم ارائه می شود، جلد 61 تفسیر تسنیم زیر چاپ است و مجموع آن به 80 جلد می رسد و اختتام سال 1400 و یا درنهایت 1402 همه 80 جلد توسط آیت الله جوادی آملی آماده می شود.
منبع:

1400/09/23
11:27:55
5.0 / 5
491
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد