نور معرفت
پاسخ به استفتائات؛

آیا سرمایه گذاری در شرکتهای بورس خارج از کشور اشکال دارد؟

آیا سرمایه گذاری در شرکتهای بورس خارج از کشور اشکال دارد؟

به گزارش نور معرفت یکی از مباحثی که در مورد آن پرسش های زیادی مطرح می شود مسائل در ارتباط با بورس و خرید و فروش سهام در این بازار است.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، یکی از مهم ترین واجبات دین مبین اسلام که از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد، فراگیری احکام دین است. کسی که اسلام را بعنوان دین خود بر می گزیند باید برنامه های آنرا به صورت کامل در همه قلمروهای زندگی خود بپذیرد و رفتار و عملکرد خود را مطابق با احکام دین تنظیم نماید، انجام چنین تکلیفی می طلبد فرد مسلمان نسبت به مقدار مورد نیازش از احکام دین که به آن احتیاج دارد و برایش پیش می آید، شناخت پیدا کند تا بتواند آنرا در زندگی خود اجرا نماید. می توانید در اینجا پاسخ به سوالات فقهی که پیشتر انتشار یافته است را ببینید.
یکی از مباحثی که در مورد آن پرسش های زیادی مطرح می شود مسائل در ارتباط با بورس و خرید و فروش سهام در این بازار است.
حضرت آیت الله خامنه ای
پرسش: خرید و فروش سهامی که شرکتهای صنعتی یا تجاری یا برخی از بانکها در معرض فروش می گذارند، چه حکمی دارد؟ بدین ترتیب که شخصی یکی از آن سهام را می خرد و در بازار بورس مورد خرید و فروش و معامله قرار می گیرد و در نتیجه قیمت آن از قیمت خرید بیشتر یا کمتر می شود و می دانیم که خود سهم مورد خرید و فروش قرار می گیرد نه سرمایه. همینطور در صورتیکه شرکتهای مزبور فعالیتهای ربوی داشته باشند یا در این مورد شک داشته باشیم، مسأله چه حکمی دارد؟
پاسخ: اگر ارزش مالی سهام کارگاه، کارخانه، شرکت و یا بانک به اعتبار خود سهام و براثر اعطای اعتبار به آنها توسط کسی که انجام این کار به وسیله او صحیح است، باشد، خرید و فروش آن اشکال ندارد و همینطور اگر به اعتبار قیمت کارگاه، شرکت، کارخانه و یا بانک و یا سرمایه آنها باشد، با عنایت به این که هر سهمی مبین جزئی از آن است، در نتیجه خرید و فروش سهام اشکال ندارد به شرطی که علم به مجموع سهام شرکت و امور دیگری که عرفاً برای رفع غرر، علم به آنها لازم است داشته باشد و فعالیتهای شرکت یا کارِ کارخانه و کارگاه و یا بانک شرعاً حلال باشد.
پرسش: خرید و فروش سهام در بورس جمهوری اسلامی ایران یا خارج از کشور چه حکمی دارد؟
پاسخ: به صورت کلی فعالیت در بورس جمهوری اسلامی ایران با رعایت قوانین مربوطه، اشکال ندارد و در بورس های خارج از ایران، اگر با رعایت مقررات مربوطه و طبق موازین شرعی باشد (مثلاً ربوی نباشد، سهام شرکتهای دارای فعالیت حرام، مانند شراب و خوک نباشد)، اشکال ندارد.
حضرت آیت الله سیستانی
پرسش: به صورت کلی شرکت در معاملات بورس واقعی نه مجازی چه حکمی دارد؟
پاسخ: خرید و فروش سهام صحیح است، البته اگر معاملات شرکت سهامی حرام باشد، مثل آنکه به داد و ستد شراب و یا معاملات ربوی مشغول باشد، خرید سهام آن، و مشارکت در این معاملات جایز نیست.
پرسش: برخی شرکتهای بازرگانی و صنعتی از بانکهای ملی و یا دولتی اسلامی و یا غیر اسلامی وام ها بهره دار (ربوی) می گیرند و در اثر کار کردن با بانکها سودهای کلان به دست می آورند، آیا ما می توانیم از چنان شرکت هایی سهام بخریم و یا در پروژه های آنها شرکت کنیم؟
پاسخ: اگر خرید سهام و یا شرکت در پروژه ها، نوعی شرکت در داد و ستدهای ربوی باشد چنان عملی جایز نیست، بلی اگر شرکت از آن مسلمانان باشد و آنان از بانکهای غیر اسلامی سودهای را به دست می آورند از این جهت مانعی نیست.
پرسش: حکم خرید سهام بانکها که برخی از بانکها معاملات ربوی دارند چیست؟
پاسخ: اگر بانک معامله ربوی نداشته باشد اشکال ندارد و اگر می دانید که معاملات ربوی دارد، در صورتی خرید سهام بانک یا نگهداری آن جایز است که به اداره بانک اطلاع دهید که او بعنوان یک سهام دار با انجام معاملات ربوی نسبت به سهم خود از سرمایه بانک موافق نیست هرچند بانک به آن ترتیب اثر ندهد، که بدین وسیله از گناه معاملات ربوی خلاص می گردید.
پرسش: آیا سرمایه گذاری در بازار سهام وخرید وفروش سهام واقعی جایز است؟
پاسخ: اگر احتمال دهید، معاملات شرکت سهامی حرام نباشد، جایز است.
پرسش: یکی از شرکاء می گوید یا سهام مرا بخرید یا این که سهم خودتان را به من بفروشید و آنها قبول نمی کنند تکلیف من چیست؟
پاسخ: ملزم نیستند نه به خرید و نه به فروش، و شریک می تواند سهم خویش را به دیگری بفروشد.
پرسش: پولی که به عنوان سود از بانکهای دولتی به اعضاء و سهامداران پرداخت می شود که نوعاً سود آن در ظرف یکسال معین و طبق قرارداد است آیا حکم ربا دارد؟
پاسخ: خریدن سهام بانکهائی که معامله ربوی انجام می دهند جایز نیست و سود آنها حرام است.
پرسش: آیا خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار تهران خمس دارد؟
پاسخ: این نوع معامله مانند هر تجارت دیگر است سر سال بر اصل مبلغ و سودی که کرده اید خمس لازم است طبیعی است مقدار قرض جزء سود نیست.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی
پرسش: سرمایه گذاری در بورس از نظر شرعی مانعی دارد؟
پاسخ: بورس هرگاه در ارتباط با سهام کارخانه ها یا مراکز اقتصادی دیگر باشد که وجود خارجی دارند، و مقدار سهم و قیمت آن کاملاً روشن باشد، مانعی ندارد.
پرسش: آیا خرید و فروش سهام شرعا جایز است؟
پاسخ: هرگاه سهام، در ارتباط با کارخانه ها یا مراکز اقتصادی دیگر باشد که وجود خارجی دارد، و مقدار سهم و قیمت آن کاملاً روشن باشد، مانعی ندارد.
پرسش: آیا سرمایه گذاری در شرکتهای بورس خارج از کشور اشکال دارد؟
پاسخ: در صورتیکه سرمایه گذاری در جای مشروعی باشد اشکالی ندارد.
پرسش: آیا معامله فارکس شرعا صحیح می باشد؟
پاسخ: با توجّه به این که فارکس شرایط شرعیّه معاملات را ندارد جایز نیست.


منبع:

1400/09/14
22:37:08
5.0 / 5
801
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد