نور معرفت

معرفی ۱۴ کتاب اسلامی در آستانه هزار و صدمین سالگرد پذیرش اسلام در روسیه

معرفی ۱۴ کتاب اسلامی در آستانه هزار و صدمین سالگرد پذیرش اسلام در روسیه

به گزارش نور معرفت در آستانه هزار و صدمین سالگرد پذیرش رسمی اسلام از جانب روس ها، اداره دینی مسلمانان روسیه در مسجد جامع مسکو سلسله کتاب هایی با مبحث الهیات درباره تئولوژی، معرفی نمود.


به گزارش نور معرفت به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در آستانه هزاروصدمین سالگرد پذیرش رسمی اسلام از جانب روس ها، اداره دینی مسلمانان روسیه در مسجد جامع مسکو سلسله کتاب هایی با مبحث الهیات درباره تئولوژی، تاریخ و فرهنگ اسلامی معرفی نمود.

در بین 14 عنوان کتاب معرفی شده، مونوگرافی دمیر محی الدین دکترای الهیات و معاون اول رئیس اداره دینی مسلمانان روسیه با نام «اسلام روسی: در جستجوی ذهن گرایی سیاسی» توجه زیادی به خود جلب کرد.
مبحث اصلی کتاب این است که یک مسلمان روس چه جایگاهی برای خود در نظر می گیرد: شهروند و بعد مسلمان، یا در ابتدای امر بر هویت قومی اش تاکید می کند. نویسنده نظر جامعی پیرامون «آگاهی اسلام روسی از ماهیت خودش» بیان می کند.
محی الدین در این کتاب به بررسی ارتباط اسلام روسی بعنوان یک پدیده اجتماعی - فرهنگی با جایگاهش در قانون فرهنگی حاکم بر روسیه می پردازد و اثبات می کند که سرنوشت این پدیده به توانایی مسلمانان کشور روسیه در بازتعریف قوانین فرهنگی بستگی داشته و این امر مستلزم توسعه معنوی و فکری اسلام در روسیه است.
کتاب دیگری که اداره دینی مسلمانان روسیه معرفی نمود، ترجمه کتاب «الإسلام، عقیده و شریعت» اثر شیخ محمود شلتوت اندیشمند مصری است که در نسخه روسی از مجموعه «التجدید و الإصلاح» چاپ شده است.
طرح اصلی تطبیق جنبه های درونی و بیرونی دین در شرایط جدید تاریخی ناشی از دیجیتالی شدن، پیشنهاد این عالم معروف است. هدف این طرح پیشنهادی، هماهنگی با دیجیتالی شدن و برگرداندن مولفه اخلاق- معنویت به شریعت است؛ مولفه ای که زیربنایی تئولوژیک دارد. کارکردی شدن اعتقاد در زندگی جدید مسلمانان از نتایج این طرح خواهد بود.

در این نشست شامیل آلیاوتدینوف خطیب مسجد «یادواره» منطقه پاکلونایا گورا در مسکو کتاب «مجموعه فتواهای شورای علمای اداره دینی مسلمانان فدراسیون روسیه» را معرفی نمود. این مجموعه شامل بیست نظر فقهی است که از 2017 تا 2020 توسط شورای علمای اداره دینی مسلمانان در روسیه طرح شده اند. تمام این فتواها در ارتباط با عبادت یعنی قوانین انجام فرایض دینی بوسیله ی یک مسلمان هستند که به زندگی و فرهنگ آنها پیوند می خورند.

در کنار کتاب های حوزه الهیات، مجله علمی «اسلام در دنیای جدید» مجموعه «حج مسلمان های روس» و سالنامه مذهبی -فلسفی «اندیشه اسلامی» هم در مسجد جامع مسکو معرفی گشتند. همینطور آلبوم های «سایه های خان نشینِ کاسیموفسکی» و «مساجد روسیه» به مرحله انتشار رسیدند.

لیونید سوکیانین استاد گروه نظریه و تاریخ حقوق از مدرسه عالی اقتصاد دانشگاه ملی تحقیقات عنوان کرد: تمام این کتاب ها پتانیسل فکری یا علمی امّت روسیه در آستانه جشن 1100 سالگی پذیرش رسمی اسلام توسط مردم روسیه هستند.
این جشن در سال 2022 در سطح ملی برگزار می شود و از این نظر دارای اهمیت ویژه است که اسلام در پاوالژ با انتخاب آزادانه مردم بلغارستانِ والگا تثبیت شد و بعد، به صورت مسالمت امیزی گسترش یافت. همین روند قرن ها ماهیت اسلام «نرم» را با لهجه روسی تعیین کرد و در توسعه فکری دنیای اسلام موثر واقع شد. منبع: رایزنی فرهنگی ج اا در روسیه1400/08/18
11:12:19
5.0 / 5
730
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد