نور معرفت

میزبانی دیار امام رئوف از چهاردهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامتان

میزبانی دیار امام رئوف از چهاردهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامتان

نور معرفت: رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور ضمن اشاره به برگزاری چهاردهمین دوره از مسابقات قرآنی مدهامتان به میزبانی مشهد مقدس اظهار داشت: این مسابقات و سایر فعالیتهای کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، همواره گامی در جهت تحقق بیانات و منویات مقام معظم رهبری است.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین «حبیب رضا ارزانی» در گفتگو با ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، ضمن اشاره به سالروز بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در ارتباط با کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در جریان سفری که در تاریخ ۱۹ مهر سال ۱۳۹۱ به خراسان شمالی داشتند، اظهار نمود: معظم له در بخشی از سخنان خود فرمودند: «من سفارش می کنم که کانون های فرهنگی هنری مساجد را فراموش نکنید، البته با همکاری بسیج. بد است که بین روحانی مسجد و بسیج مسجد اختلاف به وجود بیاید. با همکاری بسیج این کانون های فرهنگی هنری مساجد را مؤثر کنید. برایش کار کنید. بنشینید فکر کنید، مطالعه کنید و سخنی که متناسب با نیازِ آن جوانی است که آن جا حضور پیدا می کند، فراهم کنید. مطالعه کنید. کتاب هایی وجود دارد که می شود از این کتاب ها استفاده نمود. کتاب هایی هست، بروید بپرسید، تحقیق کنید از کسانی که اهلش هستند. خودتان را مجهز کنید. مسلح کنید به سلاح معرفت و استدلال. بعد به کانون های فرهنگی هنری بروید و پذیرای جوان ها باشید. با روی خوش هم پذیرا باشید».
رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: نزدیک به یک دهه از سخنان پربار و تاکیدی که معظم له نسبت به فعالیتهای کانون ها داشتند می گذرد و در این سال ها شاهد پیشرفت و تعالی قابل توجهی در جهت لبیک به منویات رهبری در عرصه فعالیتی کانون ها هستیم و امروز شکل گیری بیشتر از ۲۶ هزار کانون در مساجد سراسر کشور بخصوص نقاط روستایی و مرزی با تکیه بر گسترش و ارتقای سطح فرهنگی نوجوانان و جوانان بر محور مباحث دینی، در واقع لبیک به بیاناتی است که مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نسبت به کانون های مساجد بیان فرمودند.
حجت الاسلام ارزانی اظهار داشت: امروز با عنایت به روند واکسیناسیون و کمرنگ شدن کرونا در جامعه، فعالیت ها و اهداف کانون های مساجد در چارچوب های مختلفی بروز و ظهور یافتند که همچون آنها میتوان به برگزاری چهاردهمین دوره از مسابقات مدهامتان اشاره داشت که با شرکت ۱۰۰ نفر از برگزیدگان راه یافته به فینال در مشهد مقدس برگزار می گردد. این افراد از استانهای سراسر کشور در رشته های مختلف گرد هم آمده و در چارچوب فینال چهاردهمین دوره به رقابت می پردازند.
رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: شرکت کنندگان در این دوره از مسابقات قرآنی مدهامتان در رشته های ترتیل، قرائت، حفظ کل، اذان حضور می یابند و برگزیدگان هر رشته همزمان با اختتامیه مسابقات اعلام می شود.
وی ادامه داد: مرحله نهایی چهاردهمین دوره مسابقات از ۲۷ تا ۳۰ مهر ماه برگزار می گردد و از آنجاییکه هم اکنون امکان برگزاری مسابقات به صورت حضوری و با رعایت پروتکلهای بهداشتی مقدور است، در نتیجه برگزیده استان ها به صورت حضوری با یکدیگر به رقابت می پردازند.
حجت الاسلام ارزانی در ادامه به فعالیتهای دیگر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور اشاره نمود و اظهار داشت: بعد از بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) درباره کانون ها، فعالیتهای ستاد رنگ و بوی متفاوتی یافته و بیشتر از پیش و البته در عرصه های متنوع تری گسترش یافت؛ برای مثال راه اندازی کتابخانه های مسجدی در نقاط مختلف کشور و شناسنامه دار شدن کتابداران، تکمیل بانک اطلاعاتی کتابخانه ها، برگزاری طرح ها و مسابقات مختلف کتاب همچون «شنبه های کتاب» که با تمرکز بر معرفی هفتگی یک اثر در مسجد برگزار شد؛ همچون اتفاقاتی است که در حوزه کتاب در این سال ها به ثمر نشسته است.
رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در ادامه به سلسله برنامه های بزرگداشت خانواده شهدا با عنوان «سه شنبه های تکریم» اشاره نمود و اظهار داشت: این طرح سال ۱۳۹۹ شروع شد و طی آن ۳۶ هزار و ۷۲۶ نشست در جهت گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان و تجلیل از خانواده آن دلاوران برگزار شد؛ این طرح سال جاری در مرحله دوم با عنوان «شکوه مادری» و تجلیل از مادران و همسران شهدا، مادرانی که فرزندان نمونه و الگو را تربیت کردند برگزار می شود.
حجت الاسلام ارزانی اظهار نمود: تقویت ابعاد فعالیت اجتماعی کانون های فرهنگی هنری مساجد در سطح محلات بخصوص در دوران کرونا اقدام دیگری بود که در این ایام انجام شد؛ به صورتی که در سرتاسر کشور دوره های مختلف توزیع بسته های معیشتی در چارچوب رزمایش مواسات و همدلی برگزار شد؛ علاوه بر این کارآفرینی در دوران کرونایی با گسترش کسب و کارهای مجازی کانون ها و همینطور تولید ماسک فعالیت دیگری بود که به همت بچه های مسجد به انجام رسید.
وی ضمن اشاره به این که کارآفرینی برای اهالی مسجد و اعضای کانون ها یکی از اهداف ستاد هماهمنگی کانون های فهما در دوره جدید است، اضافه کرد: در این راستا و در هر استان با عنایت به ظرفیت های بومی کارگروه های مختلفی در سطح کانون ها شکل گرفته و کوشش برای فعالیت بچه های مسجد و عضو در کانون به منظور حضور در مشاغل تخصصی کلید خورده است و تابحال در عرصه های مختلف همچون کشاورزی، فعالیتهای صنایع دستی، کارگاه های پوشاک، تولیدات فرهنگی، فضای مجازی، چند رسانه ای، گرافیک، اشتغال زایی شده است.
رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در ادامه به فعالیتهای این مجموعه در عرصه بین الملل اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به دغدغه های مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نسبت به حضور نسل انقلابی متدین و متعهد در عرصه های مختلف سعی کردیم تا فعالیت بچه های مسجد در عرصه بین الملل نمود یابد، در این راستا با برگزاری کنگره های مختلف همچون کنگره امام سجاد(ع)، حضور کانون ها در پیاده روی اربعین حسینی و راه اندازی مواکب الاتحاد، این همبستگی را تقویت کرده و ظرفیت های بچه های مسجد را در سطح جهانی معرفی نماییم.
وی ادامه داد: تقویت حضور اعضای کانون ها در عرصه های فرهنگی هنری در سطح استان ها و همینطور فراهم آوردن ظرفیت هایی به منظور فعالیت بچه های مسجد در حوزه فعالیتهای حرفه ای در مقوله های یاد شده همچون برنامه های بلند مدتی است که درحال پیگیری آن هستیم.
منبع:

1400/07/18
23:14:13
5.0 / 5
917
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد