نور معرفت
مصطفی خرامان:

مصطفی عقاد زندگی پیامبر(ص) را بهتر روایت کرد

مصطفی عقاد زندگی پیامبر(ص) را بهتر روایت کرد

به گزارش نور معرفت مصطفی خرامان با بیان اینکه مصطفی عقاد زندگی پیامبر (ص) را بهتر از ما روایت کرد اعتقاد دارد برای نوشتن زندگی پیامبر (ص) نمی توانیم از تخیل استفاده نماییم و باید عین همان تاریخ باشد و چیزی اضافه یا کم نشود.


این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان که مجموعه ای سه جلدی درباره سیر تاریخ اسلام با تاکید بر زندگی پیامبر اکرم (ص) منتشر نموده است در گفتگو با ایسنا درباره چالش های نوشتن درباره زندگی و سیره پیامبر (ص) بخصوص برای نوجوانان، اظهار نمود: دو نکته درباره زندگی پیامبر برجسته است؛ یکی اینکه حوادث زیادی در زندگی ایشان وجود دارد و طبیعی است که ما در بازنویسی زندگی پیامبر (ص) در بخش هایی که در ارتباط با ایشان است، خیلی نمی توانیم تخیل به کار ببریم. طبیعتا باید عین همان تاریخ باشد و چیزی اضافه و یا کم نشود. این اتفاق مسئولیت دارد و امکان دارد چیزی بگوییم و بعدها دهان به دهان بچرخد و ماهیت چیزی تغییر کند و مسئولیتش با کسی است که اول گفته است.
او با بیان اینکه باید زندگی پیامبر را بر مبنای تاریخ بنویسیم، اضافه کرد: نکته دیگری که وجود دارد این است که در ابتدا باید توافق نماییم آن چه را در تاریخ آمده، همه قبول داریم. اما امکان دارد کسی بگوید ۱۴۰۰ سال پیش کسی آمده و اتفاقی را نقل کرده اما از کجا معلوم راست نوشته باشد. اگر بنا را بر این بگذاریم که این راست نیست و آن یکی هم راست نیست، همه چیز دروغ می شود؛ مثلاً زندگی حضرت سلیمان (ع) و زندگی حضرت مسیح (ع) زندگی همه شان دروغ می شود. برخی امکان دارد نشانه هایی از جریانات امروز جامعه داشته باشند و بگویند تاریخ تحریف می شود؛ مثلاً استنادشان به عکس تاریخی امام خمینی در زمان پیاده شده از هواپیما است که به مرور زمان بعضی از همراهان از عکس حذف شدند. می گویند چنین چیزی را که همه می دانند، تحریف می کنند. در این موارد گفته ام عکسی که امروز می بینید مختصات عکس اول را ندارد اما آیا عکسی که روز اول گرفته اند از بین رفته است؟ خیر؛ حتما روزی کسی این ها را کنار هم می گذارد و تحریف خود به خود از بین می رود.
خرامان تصریح کرد: زمانی که می خواهیم تاریخ را قضاوت نماییم، باید بپذیریم آن چه در تاریخ آمده، حقیقت است. البته شک نکنید بعدا چیزهایی به آن اضافه یا کم کرده اند. حتی درباره زندگی پیامبر (ص)، کسانی که پس از انقلاب می خواستند تاریخ را بازنویسی کنند، چیزهایی اضافه و چیزهایی را کم کردند تا با تفکرات شان جور دربیاید. اما سیره پیامبر (ص) نوشته ابن هشام وجود دارد. درباره حافظ ۱۰۰ نسخه وجود دارد اما کسی می آید این نسخه ها را مقایسه می کند، باسواد است و شعر می داند، تاریخ می داند و بعد می گوید این غزل برای حافظ است؛ درباره شاهنامه و غزلیات سعدی هم همینطور است. اینکه بگوییم این ها دروغ است، نمی گردد. من درباره روایت تاریخی شک نکردم؛ به هر حال چیزی که نقل شده، امکان دارد در جاهایی تحریف شده باشد. از سوی دیگر، پس از ۱۴۰۰ سال، چیزی که به دست ما رسیده خیلی پالایش شده و امکان دارد خیلی از چیزهایش حذف و چیزهایی هم اضافه شده باشد.
این نویسنده در ادامه بیان نمود: به نظر من مصطفی عقاد که فیلم محمد رسول الله را ساخته و فیلم ساز خارجی هم هست، بهتر از ما که فیلم محمد رسول الله را ساختیم و هزینه زیادی هم کردیم، زندگی پیامبر (ص) را روایت کرده است؛ در فیلم ایرانی که ساخته شده، چیزهایی اضافه کرده ایم که به آن می گویند تحریف تاریخ. همه هم می فهمند که این گفته درست نیست و تخیل و درام را وارد کرده و استناد تاریخی ندارد. من تلاش کرده ام به زبان ساده فراز و فرود زندگی پیامبر را بگویم، پیامبر دوست و دشمن زیادی داشته که هر کدام از آنها می توانند ابزاری برای یک داستان جذاب باشند، زندگی نامه پیامبر را به صورت داستان ننوشته ام و در جاهایی که در ارتباط با پیامبر بوده تصرفی نداشته و تخیل را وارد نکرده ام تا خدشه دار نشود. اما در حواشی مثلاً ماجرا در غروب بوده یا بامداد بوده تغییراتی داده ام یا کاری که مصطفی عقاد کرد مثلاً خانه ای طراحی نموده و کوزه ای گذاشته بود، امکان دارد برخی بگویند در آن زمان مثلاً کوزه نبود. من اگر بخواهم بگویم پیامبر در خانه ای بود، مجبورم مختصاتی تعریف کنم تا مخاطب متوجه این مورد بشود که این ها به تاریخ ربط ندارد. من سیر تاریخی اسلام را در کتاب های «پسری به نام کلب» (دوران جوانی، ازدواج پیامبر با حضرت خدیجه (س) تا بعثت)، جلد دوم «مردی از ربذه» (از دوره بعثت تا هجرت) و جلد سوم با عنوان «شاهزاده ای از ایران» (از هجرت تا رحلت پیامبر (ص)). با زبان ساده و نثر صحیح و سالم و به نحوی که نوجوانان متوجه شوند در آن دوره چه خبر بوده، دوستان پیامبر چه کسانی بودند و چه می گفتند و دشمنان پیامبر چه کسانی بودند و چه می گفتند، روایت کرده ام. تلاشم بر این بوده که روند تاریخی را حفظ کنم و هیچ چیز تخیلی هم به آن اضافه نکرده ام.
نویسنده «آرزوی سوم»، «دختران ضد دختران» و «کلاه حصیری» درباره وضعیت کتاب هایی که در زمینه زندگی پیامبر نوشته شده اند، هم اظهار داشت: من کتابی را دیدم که در دوره جمهوری اسلامی چاپ شده، نام کتاب دقیق خاطرم نیست اما روحانی ای کتاب «سیره نبوی» ابن هشام را بازنویسی کرده بود، در کتاب گفته بود حضرت خدیجه (س) ثروتمند نبوده و بی خودی می گویند پیامبر (ص) وضع مالی خوبی نداشته و با خانمی ازدواج کرده که از خودش بزرگ تر است، یا حضرت خدیجه (س) برای توسعه اسلام پول خرج کرده است. وضع مالی پیامبر (ص) خوب بوده و حضرت خدیجه (س) ثروتمند نبوده است. این تحریف تاریخ است. کتاب های بسیاری مانند این کتاب نوشته شده است. مثلاً کسی درباره باغ فدک که برای حضرت فاطمه (س) است، به من گفت جبرئیل بر پیامبر وارد شده و می گوید باغ فدک را به شما می دهم، به جای باغ حضرت خدیجه (س) که در مکه فروخت. این تحریف تاریخ است و در هیچ جای زندگی پیامبر (س) چنین چیزی گفته نشده است. یا جبرئیل به پیامبر (ص) نازل می شود و می گوید می خواهند تو را بکشند و از مکه برو. اما به پیامبر نه می گوید از کجا برود و نه می گوید کجا پنهان شود و نه می گوید با چه کسی برود و با چه کسی نرود. پیامبر (ص) از مکه خارج می شود و چطورش را همه می دانند. اگر ما بگوییم جبرئیل به پیامبر نازل شد و گفت یک اسب به شما می دهم و اسب به مدینه می رود و غیره می شود تحریف. این تحریف ها به تاریخ لطمه می زند و جوانان و نوجوانان هم می گویند ببینید در فلان کتاب چه نوشته است.
او با تاکید بر اینکه تحریف ها به کتاب ها لطمه می زند، بیان نمود: معتقدم این تحریف ها جواب نمی دهد و کسی به این حرف ها گوش نمی نماید. پس از ۱۱ سپتامبر، آمریکایی ها چهار کتاب درباره حضرت محمد (ص) نوشتند و عنوان همه کتاب ها «محمد» است. آنها در منابع شیعه و سنی تحقیق کردند و این طور نیست آن چه ما نوشته ایم ملاک شود. من خودم تاریخ را دقیق خواندم و درباره پیامبر (ص) تحقیق کردم. پیامبر را پیش از این کتاب ها جور دیگری می شناختم و پس از آنها جور دیگری می شناسم. البته همه اتفاقات را هم نمی گردد تحریف کرد؛ مثلاً منابع بسیاری درباره جزئیات دوره قاجار و پهلوی وجود دارد و حقیقت در تاریخ وجود دارد، فقط کافی است مطالعه کنید.1400/07/14
14:56:38
5.0 / 5
819
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد