نور معرفت
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب استان خبر داد؛

راه اندازی آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا در قم

راه اندازی آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا در قم

به گزارش نور معرفت قم مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم از طریق اندازی آزمایشگاه اختصاصی سلولی و مولکولی در مرکز پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب، جهت شناسایی و پایش ویروس کرونا به روش PCR به منظور بررسی وضعیت ویروس کرونا در شبکه های آب و فاضلاب اطلاع داد.


دکتر علی جان صاق پور ضمن اشاره به شیوع کرونا اظهار داشت: پایش و اندازه گیری این ویروس در شبکه های آب و همینطور پساب خروجی تصفیه خانه های فاضلاب از اهمیت ویژه ای برخوردار شد.
وی ضمن اشاره به اهمیت اطمینان از سلامت آب آشامیدنی و همینطور پسابی که وارد محیط زیست می شود، عنوان کرد: با شناسایی و اندازه گیری مقدار ویروس کرونا، میتوان ظرفیت مناسبی برای پیشبینی میزان شیوع بیماری در مناطق شهری به دست آورد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با تاکید بر این که بررسی وضعیت ویروس کرونا در شبکه های آب و فاضلاب برای سازمان های متولی بهداشت از اهمیت بالایی برخوردار است، تصریح کرد: در همین راستا آبفای استان مبادرت به راه اندازی این آزمایشگاه جهت شناسایی این ویروس در آب و فاضلاب کرد.
وی با اشاره به اینکه روشPCR به تشخیص مولکولی ماده ژنتیکی ارگانیسم ها در آب می پردازد، اذعان داشت: این روش دارای مزایای منحصر به فردی است که از آن جمله میتوان به دقت و سرعت بسیار بالاتر نسبت به روش های متداول آزمایشگاهی اشاره نمود.
دکتر صادق پور در ادامه تصریح کرد: با عنایت به آزمایش های انجام شده بر روی نمونه های آب و پساب، تابحال هیچ گونه آلودگی از لحاظ ویروس کووید ۱۹ مشاهده نشده است.
او در آخر ضمن اشاره به نظارت کامل و دقیق بر روی سلامت و بهداشت آب خاطرنشان کرد: روزانه آزمون های مختلف میکروبی، فیزیکی وشیمیایی و کلرسنجی به منظور اطمینان از سلامت آب بر روی شبکه و تاسیسات انجام می­شود ضمن این که حساسیت بر روی سلامت آب از زمان شیوع بیماری کرونا افزایش پیدا کرده است.
منبع:

1400/06/30
07:53:31
5.0 / 5
832
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد