نور معرفت
مدیر كل امور اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه

به دنبال وقف های جدید برای كاهش لطمه های امروز جامعه هستیم

به دنبال وقف های جدید برای كاهش لطمه های امروز جامعه هستیم

به گزارش نور معرفت رضا معممی مقدم با اشاره به برنامه سازمان اوقاف و امور خیریه در جهت حركت به سمت وقف های جدید اظهار داشت: با عنایت به این كه جامعه امروز به سمت مدرنیته حركت می كند نیازهای جامعه متفاوت شده و وقت آن است كه با عنایت به نیازهای امروز جامعه به سمت وقف های جدید حركت نماییم كه یكی از نمودهای آن در علوم دانش بنیان است.به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، مدیر كل امور اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در همایش یاوران وقف كه به مناسبت هفته وقف با حضور تعدادی از مسئولان در آستان مقدس امامزاده سیدناصرالدین (ع) انجام شد با بیان این مطلب كه در منظومه تفكر شیعه انسان مطلوب انسان بااخلاق است، اظهار نمود: باید اتحادیه واقفان را تشكیل بدهیم تا در این حوزه كار بهتر صورت گیرد. همین طور باید در عرصه وقف با ایجاد دغدغه های جدید در این حوزه یاوران وقف و گفتمان وقفی و ارائه راه كار در این زمینه صورت بگیرد.

او درباب فرهنگ وقف نیز اظهار داشت: در اسلام آن چیزی كه شرافت دارد انسان است. انسان اشرف مخلوقات است و ما ضمن احترام برای مزین كردن اماكن مقدس كه نماد عشق و باور مومنانه است اما معتقدیم امروزه بیشتر از هر زمان دیگری تكلیف داریم كه درآمدهای موقوفات و بقاع متبركه را خرج انسان ها نماییم.

او افزود: جامعه امروز بیشتر از هر زمان دیگری به سمت مدرنیته در حال حركت است. قبل از این وقف به حمام، مسجد و مكتب خانه محدود می شد اما امروز وقف به سمت دیگری در حال حركت است و در سازمان اوقاف و امور خیریه هم ما به سمت علوم دانش بنیان حركت می نماییم برای اینكه این علوم باید تقویت شود.

معممی مقدم در توصیف عملكرد جدید سازمان اوقاف و امور خیریه در جهت وقف های جدید با ذكر مثالی توضیح داد: شهر تهران از لحاظ آلایندگی جز شهرهای آلوده شمرده می شود. یكی از علل آلودگی موتورهای دو زمانه است، آلایندگی موتورسیكلت از ماشین بیشتر است، در این میان اگر ما از علوم دانش بنیان در جهت تولید موتورهای برقی حمایت نماییم و بتوانیم موتور برقی جایگزین موتور سوختی نماییم عملا از آلودگی جلوگیری خواهیم كرد. وقتی این آلودگی كم شود بیماری های موجود با كاهش روبه رو و مراجعه به بیمارستان ها كمتر می شوند.

او اضافه كرد: با عنایت به لطمه هایی اجتماعی كه در جامعه زیاد شده است به دنبال تامین تغذیه برای كودكانی هستیم كه از سوء تغذیه رنج می برند. همین طور برای مادران حاملگی كه با این مشكل مواجهند در حال تلاش هستیم برای اینكه یك مادر وقتی در زمان حاملگی از سوء تغذیه رنج ببرد این فرزند تا آخر عمر با هزینه های زیادی برای درمان و بهداشت روبرو خواهد بود. بدین سبب تهیه و توزیع بسته های غذایی از محل اجرای نیات موقوفات جز كارهای سازمان اوقاف و امور خیریه است.

مدیر كل امور اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه اشاره كرد: یكی دیگر از اقدامات ما پشتیبانی از خانواده های زندانیان و حتی زندانیانی كه دارای جرائم غیر عمد هستند می باشد. بدین سبب به دنبال متشكل سازی جامعه هدف خودمان هستیم كه اینها بوسیله رفع اختلافات، داوری و ریش سفیدی می توانند به صورتی یك صلح و آشتی را در جامعه بسط و گسترش دهند.

به دنبال احیای كرسی تلاوت و گسترش فرهنگ قرآنی هستیم

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین نامجو، مدیرآستان مقدس امامزاده سیدناصرالدین (ع)، با ارائه گزارشی از درآمدها و هزینه های این امامزاده از شروع سال تابحال عنوان كرد: درآمد امامزاده بطور تقریبی ۱۶۰میلیون تومان بوده است كه نسبت با سال قبل رشد قابل توجهی داشته است و هزینه ها در عرصه مسائل عمرانی و نیات واقفین و گاهی هزینه های جاری كه امامزاده داشته است هزینه شده است.

وی افزود: برای نخستین بار در این مكان مقدس در حدود شش نفر از زوج های جوان جشن آغاز زندگی خودرا برگزار كردند. راه اندازی كلاس های سبك زندگی و خانواده همزمان با میلاد رسول اكرم(ص) ۲۴ آبان ماه به مدت سه ماه در این مكان مقدس برگزار می شود، برگزاری گفتمان انقلاب با حضور شخصیت های معتبر نیز یكی دیگر از برنامه های ما برای سال آتی این امامزاده است.

نامجو درانتها اظهار داشت: احیای كرسی تلاوت و گسترش فرهنگ قرآنی همچون برنامه ی ما در این مكان مقدس است و تاكنون نیز شش كرسی تلاوت برگزار شده است. احیای حوزه علمیه سیدناصرالدین كه از گذشته در این مكان فعال بوده است از دیگر برنامه های ما در این مكان مقدس است.

منبع:

1398/08/13
18:28:15
5.0 / 5
4545
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد