نور معرفت
در همایش اتحاد مذاهب اسلامی لاهور مطرح شد؛

محرم رویداد تاسف بار بزرگ تاریخ برای همه مذاهب اسلامی است

محرم رویداد تاسف بار بزرگ تاریخ برای همه مذاهب اسلامی است

به گزارش نور معرفت اهل سنت پاکستان در ایام تاسوعا و عاشورا با برگزاری آیین های ویژه ای در مساجد و خیابان ها عشق و محبت خویش را نسبت به امام حسین(ع) اعلام می کنند.به گزارش نور معرفت به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در آستانه ماه محرم الحرام و ایام عزاداری شهادت امام حسین (ع) و یاران وفادارش، همایش «اتحاد مذاهب اسلامی» با حضور جعفر روناس، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور، شخصیت های مذهبی، علما و اندیشمندان اهل سنت برگزار گردید.
در این همایش از مولانا عبدالخبیر آزاد، رئیس کمیته استهلال، دیوان احمد مسعود، متولی زیارتگاه بابا فریدالدین گنج بخش، مولانا سید ضیاءالله شاه بخاری، رئیس جمعیت متحد اهل حدیث، سید اسدعباس نقوی، مشاور امور رسانه سروزیر پنجاب و شیخ الحدیث مفتی گلزار احمد نعیمی، رئیس جماعت اهل حرم، رمضان سیالتی، خطیب داتا گنج دعوت به عمل آمده بود.
خواجه حبیب عرفانی، خواجه قطب الدین فریدی، پیرخواجه اسرار الحق چشتی نظامی، خواجه محمد اکمل اویسی، پیر افضل حسین زنجانی، پیر سید محمد عثمان نوری از دیگر سخنرانان اهل تسنن متعلق به طرایق مختلف در این همایش بودند.
محرم رویداد تأسف بار بزرگ تاریخ برای همه مذاهب اسلامی است
علما و شخصیت های مذهبی اهل سنت در سخنانی، ضمن تبیین و تشریح فلسفه شهادت سید الشهدا و اندک یاران باوفایش، ماه محرم را به علت این رویداد تأسف بار بزرگ تاریخی برای همه مذاهب اسلامی ماه غم و اندوه دانسته بر پاسداشت آن تاکید کردند.
روناس، وابسته فرهنگی ایران در لاهور با اشاره به اینکه عاشورا با دارا بودن اندوخته های معنوی و ارزشی مانند خدا محوری، پیروی از قرآن و سنت، عدالت طلبی، حق محوری توجه به عزت انسانی، پیام های عمیق انسان ساز به بشریت می دهد اظهار داشت: عاشورا که در آن، جان ها برای رضای خدا و اصلاح امت پیامبر هدیه شد، نقشه راه خوبی برای اتحاد مسلمانان است.
وی وحدت مذاهب اسلامی را اقدام قلبی و عملی به مشترکات اسلامی عنوان نمود و اضافه کرد: عاشورا از نظر روانشناسی اجتماعی هم در وحدت میان مذاهب اسلامی تأثیرگذار است. در عاشورا به اصول انسانی چون عزت، کرامت، آزادی و به اصول اسلامی چون نبوت، قرآن و سنت بسیار توجه شده است. عاشورا به عنوان یک مکتب نظری، از توحید، سنت پیامبر، اعتقاد به معاد، امر به معروف و نهی از منکر، اهمیت به عبادات گرفته است.
مسئول خانه فرهنگ ایران در لاهور تصریح کرد: اصول و مشترکات انسانی چون خدا محوری، عدالت، تعهد، وفاداری، آزادی از مبانی و پایه های مهم مکتب عاشورا به شمار می روند. بدین جهت عاشورا هم در میان پیروان اسلام و هم برای پیروان دیگر ادیان و همه انسان ها، پیام وحدت آفرین دارد.
وی به نقل از بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) اظهار داشت: عاشورا باید بعنوان رویدادی تلقی شود که در طول تاریخ می تواند درس آموز بوده و پایه های ستم و استبداد را سرنگون کند.
دیگر سخنرانان در این کنفرانس با بیان تاثیر عمیق حادثه جانسوز کربلا و شهادت خاندان (ع) در تاریخ بشریت اظهار کردند: نهضت کربلا و شهادت مظلومانه امام حسین (ع) سبب شد تا اسلام حقیقی که درحال مسخ شدن بود باردیگر تا ابد احیا شود.
شخصیت های اهل تسنن در این همایش، با تاکید بر اتحاد و وحدت بین پیروان مذاهب اسلامی در روزهای ماه محرم گفتند: اهل تسنن در پاکستان هم در ایام تاسوعا و عاشورا با برگزاری آئین های ویژه ای در مساجد و خیابان ها عشق و محبت خویش را نسبت به امام حسین (ع) نوه پیامبر گرامی اسلام (ص) اعلام می کنند.
همچنین در این جلسه، شرکت کنندگان به ذاکران خاندان (ع) سفارش کردند از بیان مطالب تفرقه و تحریک انگیز پرهیز کنند.
گفتنی است این همایش به صورت زنده از راه شبکه های تلویزیونی ساچ تی وی و لاهور رنگ پوشش داده شد.


منبع:

1400/05/17
15:47:02
5.0 / 5
886
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد