نور معرفت
در نخستین جمعه ماه محرم؛

آئین سوگواری شیرخوارگان حسینی در سرزمین آفتاب انجام شد

آئین سوگواری شیرخوارگان حسینی در سرزمین آفتاب انجام شد

نور معرفت: همزمان با اولین جمعه ماه محرم، آئین شیرخوارگان حسینی با حضور دوستداران و سوگواران سیدالشهدا(ع)، به یاد معصومیت و مظلومیت طفل شش ماهه دشت كربلا در استان مركزی اجرا شد.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: آئین شیرخوارگان حسینی همزمان با نخستین جمعه ماه محرم، هر ساله در جای جای ایران اسلامی برگزار می گردد تا با حضور مادران و كودكان خردسالشان، در حقیقت نوزادان و كودكان واقعه عاشورا یادآوری شوند و هدف از برگزاری این مراسم، ترویج و بزرگداشت شعائر حسینی و تربیت نسلی انقلابی و مكتبی است.

براساس این گزارش، در این مراسم كه امروز در جای جای استان مركزی برگزار شد، مادران عاشورایی و دوستدار سیدالشهدا (ع) نوزادان و كودكان خودرا با لباس و سربند مزین به نام حضرت علی اصغر (ع) بر روی دست گرفته و با شیرخوارگان عاشورایی اظهار هم نوایی كردند و اشك ریختند.

یاد مظلومیت علی اصغر طفل شش ماهه امام حسین (ع) كه در كربلا به شهادت رسید، در نوای لالایی مادرانی كه كودكان خودرا به این مراسم آورده بودند زنده و مظلومیت حق جویان دشت كربلا بار دیگر یادآوری شد.
در این آئین مداحان در بیان مظلومیت طفل شش ماهه سیدالشهدا (ع) به نوحه و سخنرانی پرداختند و مادران نیز در ماتم حضرت علی اصغر (ع) به سوگواری و مناجات پرداختند.

گفتنی است عزاداری و بزرگداشت كودكان واقعه عاشورا و ایجاد گهواره و لالایی خواندن برای كودكان توسط مادران از مراسمات مذهبی كهن در ایران بوده است. مجمع جهانی همایش شیرخوارگان حسینی طی دهه اخیر تشكیل شد و این آئین الان در هفت كشور اسلامی در دهه اول ماه محرم انجام می شود.

1398/06/15
12:18:06
5.0 / 5
4291
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد