نور معرفت

جامعیت فكری شهید مطهری در آثار متنوع او آشكار است

جامعیت فكری شهید مطهری در آثار متنوع او آشكار است

به گزارش نور معرفت حجت الاسلام ارزانی با اشاره به اندیشه و مجاهدت های علمی استاد شهید مرتضی مطهری اظهار داشت: جامعیت فکری آن عالم گران قدر در آثار متنوع وی آشکار است.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین «امیر ارزانی»، در گفت و گو با ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، ضمن گرامیداشت یاد شهید مرتضی مطهری و فرارسیدن روز معلم، به شاکله تربیتی و مکتب انسان ساز این عالم وارسته اشاره و اظهار نمود: سیر فکری-اعتقادی آن استاد شهید همچون با اهمیت ترین موضوعات اندیشه ورزی متفکران نظام جمهوری اسلامی به شمار رفته و از طرف دیگر امام راحل و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) همیشه با سفارش به نسل جوان نسبت به مطالعه آثار آن استاد شهید نسبت به این مساله صحه گذاشتند.
مشاور رئیس و مدیرکل هماهنگی امور ستادی، روابط عمومی و بین الملل ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به تحلیل رهبر معظم انقلاب از میراث معرفتی شهید مطهری اشاره کرد: ایشان در فرازهای مختلفی از سخنان خود به این مساله اشاره داشتند همچون اینکه فرمودند: «حقیقتاً محصول بسیار عظیم و با ارزشی از شهید مطهری در اختیار ماست و باید آثار این استاد گران قدر را، که با فکر والای خود به جامعه ی فکری ما اهدا کرده است، به درستی دریافت کرد و آنرا آموخت»؛ این سخن حکایت از تاثیر این آثار در حوزه فکر، سبک زندگی، فرهنگ، اجتماع و سیاست دارد.
وی اظهار داشت: همین طور امام خمینی(ره) در جریان شهادت آیت الله مطهری عنوان کردند که: «من به دانشجویان و طبقه روشنفکران متعهد سفارش می‏ کنم که کتاب های این استاد عزیز را نگذارند با دسیسه های غیر اسلامی فراموش شود»؛ این بیان امام راحل بعنوان بنیان گذار نهضت مردمی و عظیمی چون انقلاب اسلامی حکایت از آن دارد که بنیان فکری شخصیتی چون استاد مطهری از ژرفا و غنای والایی برخوردار بوده و اندیشه نسل های آینده را قوام می بخشد.
حجت الاسلام و المسلمین امیر ارزانی اضافه کرد: نکته جالب توجه در مورد شیوه تربیتی و تعلیم مباحث علمی و دینی از طرف شهید مطهری آنست که وی با قلمی رسا مبادرت به نگارش کتاب برای گروه های مختلف سنی کرده است. آن استاد شهید به همان میزان که جنبه علمی-فلسفی را در اثری چون «فلسفه و روش رئالیسم» برای پژوهشگران حوزه و دانشگاه به کار می برد، از ادبیاتی شیوا و رسا در کتابی چون «داستان راستان» بهره جسته و مخاطب عام را مجذوب معارف دینی کند، شهید مطهری به اندازه ای در این اثر مباحث را تنوع داده و به خوبی منتقل می کند که کتاب برنده جایزه یونسکو می شود.
وی با اشاره به محتوای آثار شهید مطهری اشاره کرد: آن استاد شهید در عرصه های مختلفی دست به قلم بود اما نکته جالب توجه در عموم این کتاب ها آنست که وی همیشه به دنبال آن بود که نقطه نظرات دین مبین اسلام و ائمه اطهار(ع) را به صورتی در مباحث خود مطرح کند که این مهم از یک سو حکایت از عرض ارادت وی به ساحت مقدس اهل بیت(ع) دارد و از طرف دیگر نمایانگر همت و تلاشی است که برای آشنایی مردم با مکتب نبوی در مجموعه آثار خود به کار گرفت.
مشاور رئیس و مدیرکل هماهنگی امور ستادی، روابط عمومی و بین الملل ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور اظهار داشت: حوزه و دانشگاه امروز باید بیش از پیش نسبت به بسط و گسترش آثار شهید مطهری در قالب های مختلف اقدام نمایند. کلید حل خیلی از مسایلی که امروز در بدنه حوزوی و آکادمیک کشور وجود دارد سال ها قبل در کتاب های شهید مطهری بیان شده است، تکیه بر فرهنگ اصیل اسلامی و دوری از مبانی فکری غربی و وارداتی مطالبی است که به طرق مختلف در اندیشه آن استاد شهید وجود داشت. بدین سبب مرور آثار وی می تواند گره گشای خیلی از چالش ها باشد.
وی در بخش دیگری از مباحث خود به جایگاه مسجد نزد شهید مطهری اشاره نمود و اظهار داشت: آن عالم گران قدر مسجد را فقط محل اقامه نماز نمی دانست، چنانکه قسمتی از سخنرانی های وی در مساجد ایراد شده است و این مساله نشان میدهد که وی همیشه در تلاش بود تا هویت و سنت اسلامی در جامعه جاری و ساری باشد، چه بوسیله نوشتن کتاب و چه بوسیله سخنرانی در مساجد برای مردم مختلف و بنظر می رسد امروز با تاسی به نگرش و عملکرد آن استاد شهید می توان حیاتی باردیگر به خیلی از کارکردهای فراموش شده مسجد بخشید، همچون برگزاری جلسات مستمر درس و بحث و ارائه سخنرانی های محتوایی تا از این رهگذر شاهد ارتقای سطح فکری و اندیشه مردم خصوصاً نسل جوان باشیم.
منبع:

1400/02/13
19:01:05
5.0 / 5
852
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد