نور معرفت
معاون آموزش حوزه های علمیه:

قیام نسل اول انقلاب در راه خدا بود نه در راه آسایش و رفاه دنیوی

قیام نسل اول انقلاب در راه خدا بود نه در راه آسایش و رفاه دنیوی

به گزارش نور معرفت قم معاون آموزش حوزه های علمیه کشور اظهار داشت: نسل دومی که می خواهند انقلاب را حفظ کنند باید رموز موفقیت نسل اول را بدانند و برای ارتقای آن تلاش کنند.


نشست شب های بندگی با موضوع تفسیر آیات اخلاقی قرآن کریم درتبیین بیانیه گام دوم در پنجمین شب ماه مبارک رمضان بصورت مجازی انجام شد.
حجت الاسلام رستم نژاد بیان کرد: با توجه به این که در قرآن آمده است که خداوند نعمتی را به قومی نمی دهد مگر اینکه آنها خودرا تغییر داده و شایستگی آنرا پیدا کنند سوال پیش می آید که نسل اول انقلاب چه تغییراتی در خود به وجود آوردند تا شایستگی امانت داری حکومت اسلامی را پیدا کردند؟
وی ادامه داد: نخستین تغییری که نسل و امانت داران اول در خود ایجاد کردند این بود که نصرت خدا را باور کرده و او را در زندگی خود نقش دادند و به اینکه تمام مستکبرین دنیا ضد آنها بودند توجه نکردند؛ این نسل چون به خدا ایمان داشتند نتوانستند حکومت طاغوت را تحمل کنند. حضرت موسی هم زمانی که جلویش رود نیل و پشت سرش لشکر فرعون قرار داشت باز امیدش به خدا را از دست نداد و جلو رفت تا وحی رسید و راه برایشان باز شد.
معاون آموزش حوزه های علمیه کشور افزود: همه افراد نسل اول مسلمانان عادی بودند اما تبدیل به مجاهد فی سبیل الله شدند؛ برای اینکه قیامشان در راه خدا بود نه در راه آسایش و رفاه دنیوی؛ چون در غیر این صورت دروغ، خیانت و دیگر گرفتاری ها در کارشان نمایان می شد؛ همین طور در قیام در راه خدا گروهی یا انفرادی بودن تفاوتی ندارد.
وی درباب دومین تغییری که نسل اول انقلاب در خود ایجاد کردند توضیح داد: این نسل بعد از خداوند، خودرا باور کردند یعنی ناامیدی و یأس را از خود دور کرده و به خود ایمان آوردند، بنا بر این است که آمریکا بیش از چهل سال است که در تلاش بازگشت به دوران تسلط بر ایران است اما موفق نمی گردد.
حجت الاسلام رستم نژاد عنوان کرد: در همین راستا در قرآن به قوم حضرت موسی گفته شده است که فرعون نمی تواند بر شما مسلط شود مگر اینکه خودتان بخواهید.
وی اشاره کرد: دلیل پرداختن به این مسائل بعد از چهل سال این است همین تغییراتی که سبب پیروزی نسل اول بر طاغوت شد می تواند سبب استمرار و حفظ این امانت برای نسل دوم شود بدین سبب نسل دوم باید این رموز را بدانند و برای ارتقای آن تلاش کنند.
معاون آموزش حوزه های علمیه کشور افزود: در قرآن نیز بیان شده است که خداوند نعمتی را که عطا می کند، سلب نمی کند مگر اینکه خود انسان ها مسبب این امر شوند.
منبع:

1400/02/01
21:37:18
5.0 / 5
838
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد